Lékaři přišívali horníkovi ruku pět hodin

  • 9
Ostrava - Lékaři fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě přišili polskému horníkovi ruku, o kterou přišel při ranní nehodě v dole Českomoravských dolů na Karvinsku. Pětatřicetiletému Polákovi přitlačila uvolněná hornina paži k fréze důlního kombajnu, která mu ruku nad loktem odřízla. Náročná operace trvala pět hodin.

Mluvčí Českomoravských dolů Radek Chalupa podotkl, že neštěstí se odehrálo kolem sedmé hodiny ranní. "Hornina se uvolnila v okamžiku, kdy se horník pokoušel frézu kombajnu vyměnit," upřesnil.

Vyšetřovací komise báňských odborníků, policie a vedení dolu zjišťuje, zda zraněný horník neporušil pravidla bezpečnosti práce.

"Zákrok trval pět hodin. Pacient je na jednotce intenzivní péče," řekl po operaci mluvčí nemocnice Štěpán Neuvirth. Zda se tkáně opět spojí, zatím ale podle něj není jasné.

Ostravští chirurgové provádějí podle Neuwirtha podobné operace poměrně často. "Jsou to většinou replantace prstů uřezaných na pile. V jednom případě přišili pacientovi i nohu," doplnil.

Podle předsedy České chirurgické společnosti docenta Karla Havlíčka bývá do roka v České republice přibližně deset případů takto čistě amputované ruky. "Našít ruku zpět je proces velmi složitý a komplikovaný, ale myslím, že ostravští chirurgové mají všechny předpoklady, aby to technicky zvládli," řekl v průběhu operace Havlíček.

Pokud se neobjeví komplikace, například infekce, má podle něj muž poměrně slušnou šanci, že ruka bude zachována.

Vzhledem k možným problémům s napojením nervů, které se hojí jinak než ostatní tkáň, je podle Havlíčka možné, že hybnost ruky bude trochu jiná, nebo problematická. "Pokud je možné ruku zachovat, je třeba vyvinout jakékoli úsilí. Jednoznačné trendy jsou ruku přišít," řekl Havlíček.

Popsal, že při operaci chirurgové nejprve stabilizují kost. To se dělá nitrodřeňovým hřebem, který v kosti zůstane, dokud nesroste, pak se odstraní. Následně sešijí tepnu a žíly a obnoví krevní oběh. Důležitým krokem pak je propojení nervové pleteně, na úspěchu tohoto kroku závisí obnovení hybnosti. Na závěr zákroku sešijí svaly a kůži.

Tragická důlní neštěstí v Česku od roku 1990

18.10.1990

Důl 1. máj v Karviné - výbuch a s následný požár - 30 obětí

8.1.1992

Důl Doubrava na Karvinsku - horský otřes - 2 oběti

7.11.1995

Důl Dukla v Havířově-Suché - důlní inženýr se otrávil metanem

5.4.1997

Důl Tuchlovice na Kladensku - po vdechnutí toxického plynu při zásahu zahynuli dva členové báňští záchranáři

29.11.1998

Závod Jan-Karel dolu ČSA v Ostravě - při nehodě během prohlídky uzavřených překopů zemřeli tři lidé

29.11.2001

Důl Schöller u Kladna - po výbuchu směsi metanu se vzduchem zemřeli 3 lidé, 1 člověk zemřel později v nemocnici

17.1.2002

Důl Centrum Záluží u Mostu - jeden horník zahynul při závalu
únor 2002 Důl ČSA - na jednoho horníka spadla část výstuže, byl na místě mrtev
11.4.2002 Důl ČSA - jeden horník zemřel poté, co ho zavalilo nadloží

Největší důlní neštěstí v Česku

1892

Důl Marie u Příbrami - při požáru zemřelo 319 lidí

1934

Důl Nelson III v podkrušnohorském uhelném revíru - při výbuchu důlního plynu zemřelo 142 lidí

1961

Důl Dukla v Havířově - při požáru zemřelo 108 lidí

zdroj:iDNES

,

Video