Lékařská komora vedená Milanem Kubkem odmítla snižování výdajů na zdravotnictví.

Lékařská komora vedená Milanem Kubkem odmítla snižování výdajů na zdravotnictví. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Lékaři odmítli reformu a stěžovali si na Julínka

  • 328
Jen málo pochopení našel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se svou reformou mezi lékaři. Česká lékařská komora jeho plány odmítla a ještě mu vytkla jeho nezájem o názory stavovské organizace.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka nejde o reformu, ale ale o šetření za každou cenu a na úkor lékařů i pacientů.

Účastníci konference ČLK v Milovech na Žďársku vyslovili politování nad tím, že ministerstvo ignoruje profesní lékařskou samosprávu. Ministr ani žádný jeho náměstek na konferenci nepřijeli, i když pozváni byli.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt vysvětlil jejich neúčast tím, že komora není pro ně seriózním partnerem. Kubek oponoval, že hájí ze zákona profesní zájmy všech 44 tisíc lékařů.

Účastníci konferenci se podle Kubka cítí být slovy mluvčího dotčeni a žádají ministra, aby zjednal nápravu. "To znamená, aby se mluvčí buď choval slušně, nebo pan ministr zvážil, zda by neměl mít jiného mluvčího," řekl Kubek.

Plány na omezení výdajů se nelíbí
Lékaři, kteří přijeli na konferenci do Milov z celé republiky, se shodli v tom, že nesouhlasí s plány na omezování výdajů státu na zdravotnictví, ani s návrhem novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle ní by ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny nevolil parlament, ale jmenovala a odvolávala vláda.

"Jde o snahu ovládnout VZP," komentoval to Kubek. Podle něj by každý nový ministr jmenoval ředitelem svého člověka, aby získal kontrolu nad 130 miliardami, které procházejí největší pojišťovnou.

K poplatkům pacientů za návštěvu lékaře, den v nemocnici a léky na recept, které plánuje Julínek od ledna 2008, se konference nevyjadřovala. Poplatky nepovažují lékaři za reformu.

K plánům na omezování výdajů státu Kubek uvedl, že jde hlavně o platby pojistného za děti, důchodce a nezaměstnané. Vláda chce v rámci úspor snížit platby státu za ně. Tato skupina představuje 57 procent pojištěnců, spotřebovává 80 procent péče, výdaje státu za ně tvoří ale jen 24 procent příjmů zdravotních pojišťoven. "Pokud tyto platby neporostou, přijdou pojišťovny proti plánům o tři miliardy korun za rok," varoval Kubek.

Stát by podle něj naopak měl začít dávat výrazně vyšší pojistné za své pojištěnce a pravidelně každoročně platby valorizovat. Do zdravotnictví by také cíleně měly jít výnosy z daní na tabák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video