Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékaři nelegálně vydávali léky přímo v ordinaci. Brali za to peníze

  • 157
Je to bez předpisu a pacient ušetří cestu do lékárny. Lékař jen otevře svou skříňku léků a potřebný přípravek vydá. Vypadá to jako služba pacientům, ale je to nezákonné. MF DNES zjistila, že na takové případy narazili detektivové protikorupční policie, když vyšetřovali korupci lékařů.

V této kauze už stíhají více než tři desítky lékařů a obchodníků s léky a dalších téměř dvě stě doktorů prověřují. Lékaři podle detektivů brali peníze, dary či poukázky od obchodníků s léky za to, že pacientům předepisovali léky určité společnosti.

„V ­některých případech docházelo k nezákonnému nakládání s léčivými prostředky, zejména k vydávání léků přímo v ordinacích,“ potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Lidé z branže připouštějí, že ve skutečnosti není lékařů, kteří vydávají léky navzdory zákonu v ordinacích, málo. Ale prokázat jim to nebývá snadné. V oboru se jim říká „batůžkáři“. Jen za posledních pět let odhalil Státní ústav pro kontrolu léčiv více než padesát takových případů.

Domluva doktora a lékárníka

„Na takovém chování, tedy neoprávněném výdeji léků, se obvykle podílí i lékárník nebo zástupce farmaceutické firmy, který lékaři umožňuje lék nezákonně vydat a profitovat na tom. Porušují tak zákon o léčivech, zpravidla také zákon o regulaci reklamy. Zároveň může jít o korupční jednání,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hana Pavlíčková s tím, že pokud úřad zjistí takové pochybení lékaře, hrozí mu až dvacetimilionová pokuta.

Podle ní lékař nesmí vydávat léky téměř nikdy - jedinou výjimkou je podání pacientovi při poskytování péče.

„Může jít například o aplikaci injekce. Lékař může pacientovi poskytnout lék přímo v ordinaci pouze v případě, že jeho zdravotní stav vyžaduje okamžité nasazení léku a je-li současně lékárna či výdejna léčiv nedostupná, a není tedy možné zajistit včasný výdej léku běžným způsobem. V takových případech pacient poskytnutý lék nehradí,“ dodává Pavlíčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video