Lékaři budou na nachlazení od tohoto roku raději doporučovat lipový čaj. Ilustrační foto.

Lékaři budou na nachlazení od tohoto roku raději doporučovat lipový čaj. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři museli začít šetřit na lécích

  • 439
Paralen na předpis? Zapomeňte, musíme šetřit, vzkazují lidem lékaři. Šetření jim nařídil od 1. ledna ministr David Rath a pro pacienty to znamená, že končí řada výhod "bezplatného" zdravotnictví. Lékaři na pacienty totiž nechtějí doplácet ze svého.

Lékaři musí splnit tvrdé limity: předepsat o dvě procenta méně léků než loni. Zdravotnictví tak ušetří 1,5 miliardy korun. Pokud lékař limit překročí, pojišťovna mu nezaplatí a on léky uhradí ze svého. "Jsem si jistý, že to půjde," říká Rath.

Lékaři si nápady, na čem ušetřit, vyměňují i na internetu. Například Tomáš Debef z moravského Kobylí přestane předepisovat léky na nachlazení a raději doporučí lipový čaj. Jiní pacientům nezařídí sanitku, ale poradí, ať si zavolají taxi.

Praktická lékařka Alena Dostalová například svým pacientům, kteří čekali v čekárně její ordinace, oznámila: "Je mi líto, ale právě jsem překročila svůj dnešní limit na léky. Kdo jste si přišli jen pro recept, toho zklamu. Další recepty vypíšu až zítra."

Spočítala si totiž, že smí předepsat každému ze svých pacientů jednou měsíčně lék průměrně za 70 korun, tedy asi půl krabičky penicilinu. Nebo musí zavést denní limit na léky. "A vyšlo mi to na částku 3567 korun. Z té neustoupím ani o píď," vypráví žena, která má s překračováním limitů na léky nepříjemné zkušenosti.

"Na pokutu zdravotní pojišťovně za překročení limitu na léky jsem si loni musela půjčit a až teď jsem těch 60 tisíc splatila z manželova stavebního spoření. Už nemám kam sáhnout, takže nechci na léky svých pacientů doplácet ze svého," říká lékařka z Chodové Plané u Mariánských Lázní.

Pilulky? Ano, ale nejdřív musíte zhubnout
"Mým milým pacientům," tak začíná dopis, který visí od pondělka na dveřích ordinace praktického lékaře Tomáše Debefa z jihomoravského Kobylí. "Vláda a ministerstvo zdravotnictví vydaly vyhlášku, kterou se od 1. ledna zavádějí drastická úsporná opatření. Abych nepřišel exekucí během půl roku o veškerý majetek, zavádím tato opatření. Nebudu předepisovat léky, které nemají prokázaný vliv na prodloužení života nebo na jeho kvalitu," píše lékař a vyjmenovává konkrétní medikamenty.

Patří sem léky na trávení, drahá analgetika, běžné léky na nervy, jako je třeba Diazepam, nebo pomůcky pro lidi, kteří neudrží moč, protože "pleny dětem také nikdo nehradí".

"Když někdo přijde s nachlazením, nemůže počítat s tím, že si odnese recept na Panadol. Při nachlazení stačí bylinkový čaj a na vypocení místo Panadolu čaj lipový," popisuje svou strategii. Musí totiž oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku ušetřit 1,1 milionu jen na lécích.

"Podobně budu postupovat u léků, které snižují hladinu tuků v krvi a pomáhají lidem předcházet infarktu. Ano, jsou sice důležité a prodlužují život, ale taky jsou drahé, a pokud člověk zároveň nezhubne, jsou to zbytečně vyhozené peníze. Takže nejdřív pacientům doporučím: Musíte zhubnout. A pak jim předepíšu léky," říká lékař.

Šetřit chce Tomáš Debef i na dopravě pacientů sanitkou či na drahých lécích, za které existuje levnější náhrada.

"Nevím, jestli je to ta správná cesta," krčí rameny. "Chápu, že šetřit se musí. Bohužel je prokázáno, že když pacient dostane levnější lék, který musí brát po čtyřech hodinách, tak ho nedobere a za chvíli ho mám v ordinaci zpátky. Jenže léky, které se berou jednou za dvanáct hodin, jsou dražší," popisuje lékař své dilema.

Návrhy, jak ušetřit a neublížit přitom pacientům, si lékaři momentálně vyměňují pomocí e-mailů z jednoho konce země na druhý.

"Jenže se obávám, že ani tato úsporná opatření nebudou stačit a já svůj limit na léčbu překročím. Mám totiž třeba hodně diabetiků, celkem 127. Jejich léčba je drahá, ale co jim mám říct? Že mají začít dojíždět do města na polikliniku za někým jiným? Možná i na to dojde," uvažuje Debef.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video