Vyšetření melanomu je velice důležité. Nemoc je třeba podchytit včas. Ilustrační foto.

Vyšetření melanomu je velice důležité. Nemoc je třeba podchytit včas. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Lékaři mají dvě nové zbraně proti metastázujícím melanomům

  • 57
Rok 2011 je přelomový v léčbě metastáz nebezpečného melanomu, shodují se odborníci na rakovinu kůže. Proti onemocnění našli cílenou léčbu, která se dá přizpůsobit každému pacientovi na míru. Dva léky - jeden na zvýšení imunity a druhý na zastavení metastáz melanomu, jsou dostupné i českým pacientům.

Maligní melanom je jedním z nejzhoubnějších nádorů, protože se rychle rozšiřuje lymfou nebo krví a záhy tvoří metastázy. Ročně jím v Česku onemocní 2 tisíce lidí, až 500 pacientů na něj zemře. Dermatovenerologové přitom za posledních třicet let neměli žádný průlomový lék, který by přežívání pacientů s maligním melanomem prodloužil o více než půl roku.

To se letos změnilo. Klinickými studiemi prošly dva léky z biologické léčby, které dokážou zmenšit počet metastáz melanomu a přimět imunitní systém, aby rakovinné buňky v těle zničil.

Maligní melanom

Za vznik maligního melanomu může především UVB složka ultrafialového záření. Melanom vychází z pigmentových buněk a zprvu nemusí být rozpoznatelný. Zpravidla jej tvoří podezřele zabarvená skvrna nepravidelného tvaru, která se postupně zvětšuje a přibývá na tloušťce. Čím déle melanom na těle zůstává, tím je pro pacienta nebezpečnější. Má totiž dostatek času, aby po celém těle vytvořil metastázy. Odborníci odstraňují melanomy především chirurgicky, protože chemoterapie či ozařování nebývají v tomto případě tak účinné.

"I malý melanom, který je silný 4 milimetry, je záludný a pacient po onemocnění přežívá průměrně pět let. Dnes ale máme k dispozici dva preparáty biologické léčby. Vemurafenib je v tabletové formě a umí upravit mutaci melanomu. Zastaví metastázy a tělo vrátí do původního stavu. Tím se prodlužuje život pacienta," popsal předseda Dermatoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP Petr Arenberger s tím, že lék působí rychle a jeho efekt trvá měsíce až léta.

Druhý lék se jmenuje Ipilimumab a pacientovi jej lékaři podávají injekčně ve čtyřech dávkách po třech týdnech.

"Lék jakoby odbrzdí imunitní systém, který se rozbouří a začne proti rakovinným buňkám bojovat. V běžném stavu je totiž imunita člověka utlumená, jinak by mohlo dojít k autoimunitním onemocněním. Napadené rakovinné buňky se mohou na čas zvětšit, protože dochází k proniknutí buněk do nádorových hmot. Po čase ale dochází ke zmenšení metastáz a k úbytku nádorové hmoty," popsal Arenberger s tím, že druhý lék začne účinkovat pomaleji, jeho účinky jsou ale dlouhodobější.

Lékaři uvažují, že by léky podávali současně a léčbu tak kombinovali. "Zatím nám přežívá více než 20 procent takto ošetřených pacientů, zatímco při klasické cytostatické léčbě to bylo mnohem méně - mezi 5 až 10 procenty," doplnil Arenberger.

V Česku jsou zatím léky zdarma

Léky nejsou zatím v Česku registrované a oceněné Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Šest odborných center pro léčbu melanomu je však má od jara k dispozici a všichni vhodní pacienti je nejméně do konce roku dostanou v rámci specifického léčebného programu zdarma.

Zatím léčbu hradí společnost, která lék do Česka dodává. "Léky jsou registrovány v USA. Česká republika, která na vývoji léku spolupracuje, je má zatím k dispozici, dodal lékař. Jakmile jej ale v Česku registrují, jejich cena bude podle odborníka vysoká. Jen v USA stojí čtyři injekční dávky 120 tisíc dolarů.

Podle Arenbergerovy pacientky, která maligním melanomem onemocněla v roce 2003 a nové léky užívá, je nemocní dobře snáší a mají daleko méně vedlejších účinků než při chemoterapii.

Nové léky v pondělí novinářům představil americký onkolog českého původu Igor Puzanov, který se na vývoji přípravků podílel. V Česku je lékaři předepíší pacientům ve třech dermatologických a třech onkologických centrech. Ve Fakultní nemocnici královské Vinohrady, v Masarykově onkologickém ústavu, na kožních klinikách na Karlově náměstí v Praze a v Ostravě a na onkologii v Olomouci a v Hradci Králové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video