Lékaři kritizují záchranku v kraji

  • 3
Záchranná služba ve středních Čechách nefunguje podle některých lékařů tak, aby zajistila těžce zraněným pacientům efektivní pomoc. Ne vždy je totiž přivolán ve správnou chvíli letecký vrtulník, který by těžce zraněného pacienta přepravil na specializované oddělení pražských nemocnic. Týdeník Reflex přinesl letos zprávu o sedmnáctiletém motocyklistovi, který havaroval a měl poraněný mozek.

Dispečerka benešovské záchranky však k němu neposlala vrtulník, ale pouze pozemní záchranku. Mladík byl převezen do benešovské nemocnice, a při převozu na traumatologické centrum pražské střešovické nemocnice zemřel.

"Jsou poranění, která by už dispečerka nebo lékař, který ke zraněnému přijede, měli okamžitě vyhodnotit jako ta, co si vyžádají zásah leteckého vrtulníku. Toto byl jeden z těch případů, kdy se to nestalo," prohlásil pro MF DNES primář integrované péče chirurgických oborů nemocnice ve Střešovicích Zbyněk Fuksa.

"Hlavní slovo má ale vždy lékař, který k pacientovi dorazí a vidí, v jakém je stavu," dodal. I když nelze tvrdit, že by mladík nehodu přežil, jisté je, že v rukou lékařů mohl být dříve.

Kolegové nepochybili, říká ředitel záchranky
Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz, která leteckou záchrannou službu pro kraj zajišťuje, tvrdí, že pracovníci benešovské záchranky nepochybili. "Ten případ Reflex vytrhl z kontextu, ve skutečnosti to bylo jinak. Charakter zavolání z místa nehody nebyl takový, aby tam mohl být okamžitě nasazen vrtulník, problém byl i s přistáním," řekl Schwarz.

Šéf benešovské záchranky Robert Zelenák ovšem v týdeníku Reflex připustil, že vrtulník tehdy vzhlédnout mohl a problémy s přistáním by neměl.

Ani ředitelka  mělnické zdravotní záchranné služby Dana Hlaváčková si však nemyslí, že někdo chyboval. "Dokazovat příčinnou souvislost mezi nevysláním vrtulníku a pozdějším úmrtím, by bylo v tomto případě velmi těžké," říká.

Okresní dispečerky si vrtulník mnohdy nevyžádají
Střední Čechy jsou v současné době jediným krajem v republice, kde neexistuje územní středisko zdravotnické záchrany, kde by se sbíhala tísňová volání z čísla 155. Lidé, kteří v kraji žádají o pomoc na tomto telefonu, jsou automaticky spojeni na dispečerku okresní záchranné služby.

Primář Zbyněk Fuksa řekl, že záchranný vrtulník mnohdy okresní dispečerky a lékaři nepožadují, přestože by jeho zásah byl účinnější.

"Pacienti, kteří k nám měli být převezeni přímo z místa nehody, se tak nejprve dostávají do okresních nemocnic, které nejsou na jejich vážný stav připraveny a teprve odtud míří k nám," sdělil primář. "Ve velkém centru, kde je koncentrovaná pomoc mají přitom šanci na přežití větší," dodal Fuksa.

Dispečerky nemají zkušenosti, říká lékař
Praxi v kraji kritizuje i lékař českobudějovického územního střediska Jaroslav Gutvirth.  "Dispečerka okresní záchranky nemá dost zkušeností, aby vyhodnotila, nakolik je situace vážná a jestli je potřeba okamžitě poslat ke zraněnému vrtulník," míní. Zároveň je přesvědčen, že kdyby ve středních Čechách fungoval ústřední dispečink jako jinde, bylo by rozhodování lepší.

„Je to neštěstí, že si okresní záchranky snaží fungovat jenom na svém písečku. Já bych se přikláněl k tomu, aby existoval krizový dispečink, který by kumuloval všechna vážnější zranění. Zkušenější operátoři se dokáží více vyvarovat chyb. Okresní záchranky by spíš měly rozhodovat o vyslání lékařské služby první pomoci," myslí si Gutvirth.

Záchrankám situace vyhovuje
Ředitelům záchranných služeb ve Středočeském kraji současná situace naopak vyhovuje. Rozhodování o povolání leteckého vrtulníku či rozhodnutí o vyslání pozemní záchranky  proto územnímu středisku, které musí ze zákona vzniknout od nového roku, předat nechtějí.

Odvolávají se například na to, že jejich lidé znají lépe terén a dokáží rychle pacienta najít. Pro ně současná záchrana zraněných lidí probíhá bez problémů. „Je lépe, pokud všechna tísňová volání v okrese končí na jednom stole. Dispečerka, která v okrese žije, ví po krátké chvíli jasně, kde zraněný leží a může mu poslat rychleji pomoc než dispečerka někde v centru," tvrdí ředitel pražské záchranky Schwarz.

Dispečerka může zavolat vrtulník i sanitku
Pro těžké rozhodnutí operátorek existuje podle ředitele kladenské záchranky Petra Šimáčka několik pomocných vodítek: Kontakt s volajícím, konzultace s lékařem a také konzultace s pražskou záchrannou službou odkud vrtulník startuje. Stává se, že dispečerka vyšle na místo jak pozemní záchranku, tak vrtulník.

„Na místě zraněného musíme být do patnácti minut. Přijedeme a zjistíme, zda pacienta hned naložíme do vrtulníku nebo jej úplně odvoláme. Je také nutné si uvědomit, že stav pacienta se vyvíjí a některá zranění nejsou na první pohled patrná," řekl.

Systém, který v současné době funguje, čeká změna. Jak velká bude, záleží na rozhodnutí krajských radních a zastupitelů. Právě oni budou o náplni územního střediska záchranné služby rozhodovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video