Lékaři hrozí zavřením ordinací

  • 10
Lékaři, lékárníci a zubaři mají velký problém. Chybějí jim peníze. Musí platit mzdu sestře, nájem za ordinaci, splátky za přístroje. Samé výdaje. A příjmy váznou. Zdravotní pojišťovny jim za jejich práci platí až s velikým zpožděním.

Lékaři říkají, že pokud vláda během krátké doby nezasáhne, uzavřou na protest aspoň na pár dní své ordinace a lékárny. Finanční krize v českém zdravotnictví je už tak vážná, že se jí v sobotu musel narychlo zabývat premiér Špidla s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

"Na konci roku bude ve zdravotním systému chybět šest až osm miliard korun a napřesrok dvakrát tolik," prohlásila ministryně Součková. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna už nyní platí lékařům až s třicetidenním zpožděním. Způsobila jim tak vlastně výpadek jednoho měsíčního příjmu.

Budeme si půjčovat od pacientů
"Finanční situace ve zdravotnictví je nejhorší od roku 1995. Zvažujeme už i možnost, že si lékaři začnou brát půjčky od pacientů. Lidé zaplatí v ordinaci a lékaři jim peníze vrátí, až jim zaplatí pojišťovna," naznačil možnost řešení prezident lékařské komory David Rath.

"Říkají, že si bereme pacienty jako rukojmí, ale rukojmí jsme my, protože se nemáme jak bránit," dodala viceprezidentka komory Helena Fousková s tím, že lékař nemůže neplatit nájem nebo mzdu sestřičce.

Lékárny zase dluží dodavatelům léčiv už 3,4 miliardy korun. Ministři zdravotnictví a financí se s premiérem v sobotu shodli na několika cestách, jak potíže řešit. Stát by měl odkoupit dluhy okresních nemocnic, zaplatit dlužné zdravotní pojistné za podniky se státní účastí, které zanikly, a garantovat úvěr pro největší, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Možné cesty, jak do zdravotnictví dostat chybějící miliardy korun, upřesnil po sobotní schůzce mluvčí ministryně zdravotnictví Součkové Mario Böhme. Dluhy okresních nemocnic za 1,3 miliardy korun by měla odkoupit státní konsolidační agentura.

Zhruba tři miliardy by tato státní agentura měla zaplatit za dluhy podniků se státní účastí, které už zanikly nebo jsou v konkurzu a nezaplatily zdravotní pojištění. Stát chce navíc garantovat úvěr ve výši jedné a půl miliardy, který si od ČSOB vezme Všeobecná zdravotní pojišťovna, a bude uvažovat i o tom, jak pravidelně zvyšovat pojistné za státní pojištěnce, tedy například za děti a důchodce.

Jejich pojištění je dnes několikanásobně nižší, než kolik platí například zaměstnanci. Přitom však léčení dětí a důchodců stojí mnohem více.

Nasypání několika miliard však dlouhodobě problém ve zdravotnictví neřeší. Součková proto slibuje velkou reformu, například zrušení mnoha tisíc nadbytečných akutních lůžek v nemocnicích, a tedy i rozumnější investice.

Zdravotní pojišťovny by měly také mnohem více šetřit. Rovněž pacienti by si podle ministryně měli u lékaře připlácet. Pro všechny tyto kroky však zatím Součková nenašla podporu v ČSSD.

Ministryně minulý týden přirovnala resort k Titaniku a vládu k jeho kapitánovi. Odpovědi na otázku, co je tedy onen ledovec, který loď poškodil, se vyhnula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video