Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Lékaři hrozí odchodem až tisíce dalších kolegů. Chtějí Štěcha za prostředníka

  • 1947
Kampaň lékařů Děkujeme, odcházíme míří do další fáze. Zástupci Lékařského odborového klubu oznámili, že do konce února podá výpověď až tisíc dalších nemocničních lékařů. Tím by se počet výpovědí mohl vyšplhat na 4 800. Odbory také tvrdí, že pokud budou jednat s vládou, využijí jako prostředníka šéfa Senátu Milana Štěcha.

V první fázi kampaně Děkujeme, odcházíme, v níž se lékaři snaží domoci mimo jiné vyšších platů, podalo výpověď zhruba 3 800 lékařů. Někteří jednotlivci ji na začátku ledna ale vzali zpět a nemocnice tvrdí, že další se k tomu chystají.

sepisují petice

Na 365 soukromých lékařů se do pátečního odpoledne podepsalo pod dvě petice. Ty podporují Děkujeme, odcházíme a ohrazují se proti společnému prohlášení České stomatologické komory, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Sdružení soukromých gynekologů a Sdružení praktických lékařů. S ministrem Hegerem se tyto profesní organizace dohodly, že v případě krize převezmou část nemocničních pacientů (více o dohodě tady).

Podle Lékařského odborového klubu (LOK) se ti, kteří podali výpověď, ocitli pod nátlakem a byli zastrašováni. Požadavky odborů se navíc zatím u ministerstva zdravotnictví nesetkaly s odezvou. LOK proto oznámil, že kampaň Děkujeme, odcházíme bude mít druhou vlnu výpovědí.

Odbory tvrdí, že ke stávajícímu počtu výpovědí může přibýt až tisíc dalších. Rezervy jsou prý například v Praze, Českých Budějovicích nebo Mladé Boleslavi.

Lékaři podle LOK vypoví například dohody o pracovní činnosti, na jejichž základě slouží přesčasy. Slibují si od toho ochromení 24hodinového provozu nemocnic. Dohody mají většinou výpovědní lhůtu 14 dnů a zaměstnavatel po ní nesmí nařídit práci přesčas, tvrdí odboráři.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nejsou dosavadní hrozby části lékařů tak vážné, aby ohrozily zdravotní péči. Přesto apeloval na lékaře, aby byli trpěliví. Heger se kvůli situaci sešel s prezidentem Václavem Klausem a v pátek jedná také s řediteli fakultních nemocnic.

Podívejte se, jaká je situace v jednotlivých krajích:

Štěch svolal konferenci, Heger na ni dorazí

Se svými požadavky zatím odbory zůstaly samy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 s nimi nejedná a odbory po setkání přímo nevolají. Výjimkou by byla pouze situace, kdy by jim Heger nabídl konkrétní varianty řešení.

Rodí se konto pro lékaře ve finanční tísni

Odbory chtějí zřídit fond, do kterého by zájemci posílali peníze pro lékaře, kteří dali výpověď a ocitli se dočasně v tíživé situaci. Konto bude otevřené i široké veřejnosti. LOK nyní hledá autoritu, která by zaštítila jeho transparentnost.

"Peníze budou striktně odděleny od prostředků LOK a budou použity jen na podporu lékařů," uvedl šéf odborářů Martin Engel. Klíč rozdělování, ale nekomentoval. "To už je naše věc," řekl.

Podle odborů je situace natolik patová, že jednání potřebuje prostředníka. Tím by mohl být současný předseda Senátu Milan Štěch.

Tento sociální demokrat stál v letech 2002 až 2010 stál v čele Českomoravské konfederace odborových svazů. Při nedávném nástupu do čela Senátu sám nastínil, že by v některých věcech mohl být prostředníkem mezi vládou a odbory.

"Na 18. ledna jsem do Senátu svolal konferenci. Pozvánku mimo jiné dostali i pan ministr Heger a pan premiér. Cílem je zprostředkovat to, aby obě strany začaly vzájemně jednat a nebraly si občany jako rukojmí," řekl iDNES.cz Štěch.

Heger už svou účast potvrdil. Dorazit má také předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný z ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video