Až devět procent transplantovaných orgánů v USA pochází od rizikových dárců. Ilustrační foto.

Až devět procent transplantovaných orgánů v USA pochází od rizikových dárců. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři dali pacientům orgány nakažené virem HIV

  • 17
Lékaři v americkém Chicagu řeší nepříjemný problém. Během transplantací se totiž v tamních třech nemocnicích nakazili hned čtyři pacienti virem HIV a žloutenkou typu C. Všechny orgány pocházely od jednoho dárce, testy ale nebezpečnou nemoc neodhalily.

"Jde se o první případ nákazy způsobené virem HIV při transplantaci orgánů po více než dvaceti letech," řekl doktor Mathew Kuehnert, který má na starosti bezpečnost transplantací v americkém Centru pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC).

Kuehnert potvrdil, že další následné testy potvrdily výskyt viru HIV a hepatitidy C jak u dárce, tak i u všech čtyř příjemců.

"Je velmi nepravděpodobné, že by se všichni čtyři pacienti nakazili virem HIV a žloutenkou typu C pouhou náhodou," dodal.

Podle něj se teď CDC snaží pomocí testů rozluštit, který z typu řetěžců viru HIV v sobě nakažení nosí, aby lékaři mohli co nejdříve přistoupit k efektivní léčbě.

"Všechna bezpečnostní opatření byla dodržena. Udělali jsme všechny předtransplantační testy, které také proběhly korektně. Bohužel, první výsledek testu byl negativní, tedy nákaza se neukázala," uvedla mluvčí organizace pro transplantaci orgánů UNAS Mandy Claggettová.

Podle Kuehnerta pocházely orgány od vysoce rizikového dárce. To znamená, že jím byl někdo, jehož chování bylo alespoň částečně rizikové - například muži, kteří měli pohlavní styk s dalším mužem během posledních pěti let, narkomani, kteří si drogu píchají jehlou, vězni nebo lidé poskytující pohlavní styk za úplatu.

Společnost, která orgány dárce poskytla, tvrdí, že rizikovost dárce potvrdil i jím vyplněný dotazník. "Věděli jsme to od začátku," řekl Dave Bosch ze společnosti Dar naděje, která registruje dárce orgánů a tkání. Standardní testy však přítomnost viru v krvi dárce vyloučily.

"Když jsme se o tom dozvěděli, okamžitě jsme poslali vzorky od dárce do jiné laboratoře," uvedl Bosch. I další test ELISA byl negativní, ale následný a ještě citlivější test byl již pozitivní.

Devět procent orgánů pochází od rizikových dárců
Podle Bosche je možné, že se vir "probudil" během tří týdnů, po které byly orgány transpantovány. Test ELISA navíc takto brzké stádium nákazy virem HIV nerozpozná.

Bosch také poznamenal, že celých 9 procent z 22 tisíc transplantovaných orgánů v USA pochází od rizikových dárců.

"Bohužel není možné, abychom orgány desinfikovali. To prostě nejde, takže riziko tu vždy existuje," řekl Kuehnert.

Důvodem, proč lékaři vůbec přistupují na transplantaci od rizikových dárců, je nedostatek transplantovatelných orgánů i celkově jejich dárců.

"Lidé, kteří již figurují na seznamu příjemců, by si měli o možných rizicích nákazy promluvit se svým lékařem," doplnil Kuehnert.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video