Lékaři často ordinují antibiotika bez vyšetření

O s t r a v a - Pediatři z nemocnic i odborníci z antibiotického centra Krajské hygienické stanice v Ostravě tvrdí, že mnozí ambulantní lékaři se při léčbě dětí antibiotiky dopouštějí chyb. Předepisují je v nadměrném množství a často je vybírají naslepo, aniž předtím vyšetří krev nebo zjistí původce nemoci z hlenu v krku. "Není výjimkou, že v nemocnici hospitalizujeme dítě, které má za sebou trojí kúru antibiotik a pediatr v ambulanci už si s ním neví rady," uvedl primář dětské kliniky ostravské fakultní nemocnice Jaroslav Slaný.

Nadměrné užívání antibiotik vede ke snižování účinků léků a navíc může u pacientů vyvolat alergii. Slaný, který je členem výboru odborné společnosti pediatrů, míní, že takové případy by se nemusely stávat, kdyby ambulantní lékaři při předepisování antibiotik dodržovali základní zásady. "Lékaři vědí, že mají antibiotika nasadit pouze při zánětlivých nemocech způsobených bakteriemi. Vědí i to, že by si vždy měli nechat laboratorně zjistit, na které konkrétní antibiotikum je bakterie nejcitlivější. Mnozí tak ale z různých důvodů nepostupují a zbytečně střílejí naslepo," dodal. Podle primáře Slaného by se rodiče měli stát při léčbě svých dětí pro lékaře poučeným laickým partnerem. "Měli by trvat na tom, aby lékař v ambulanci odebral dítěti krev a podle sedimentace zjistil, zda zánět je tak silný, že antibiotika vyžaduje," upozorňuje. "Měli by trvat i na stěrech z krku, aby lékař mohl po třech dnech nasadit léky cíleně, nebo si alespoň ověřil, zda zvolil správnou léčbu, jestliže s nasazením léků nešlo otálet," tvrdí. Na rizika při léčbě antibiotiky upozornili včera odborníci stovku ambulantních lékařů z Moravy a Slezska, kteří přijeli do Ostravy na dvoudenní vzdělávací seminář. Například lékařka z Pusté Polomi na Opavsku Anna Redrová řekla, že nemocným dětem sice většinou výtěry z krku dělá, ale zároveň přiznala, že krev kvůli sedimentaci zdaleka tak často neodebírá. "Vidím-li na krčních mandlích čepy, nasadím antibiotika, protože nechci malé dítě zbytečně traumatizovat pícháním," upřesnila. "Ale když váhám, zda jde o onemocnění bakteriálního, či virového původu, samozřejmě krev odeberu. Jenže ne vždy je sedimentace spolehlivým ukazatelem," dodala. Zatímco do konce osmdesátých let mohli ambulantní lékaři předepisovat dětem pouze základní antibiotika, kdežto o nasazení silnějších léků rozhodovali specialisté, v posledních letech si pediatr může vybrat z velmi široké škály. "Protože na ambulantní lékaře není v předepisování antibiotik žádný metr, výbor odborné společnosti pediatrů zřejmě navrhne ministerstvu zdravotnictví návrat k systému, kdy předepsání některých léků musel schválit odborník," řekl Slaný. "Otázkou však je, zda to silná lobby farmaceutických firem připustí," prohlásil zároveň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video