Lékaři budou šetřit na léčbě rakoviny

  • 40
Rakovina zřejmě přestane být nemocí, která už svým názvem otevírá dveře k penězům na léky. Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla zásadní změnu ve financování léčby rakoviny, která bude nutit lékaře šetřit. Ministerstvo zdravotnictví souhlasí. Naopak lékaři se obávají, že nová úprava těžce dopadne na pacienty a že nebude na moderní léky.

Pojišťovna chce, aby nemocnice napříště platily léky na rakovinu samy ze svého paušálu. Dosud smějí vykazovat ty nejmodernější preparáty pojišťovně zvlášť, stačí požádat o souhlas revizního lékaře.

Takový souhlas je však formalitou: když mají revizní lékaři rozhodnout o člověku s rakovinou, těžko se jim odmítá. Zástupci VZP dokonce přirovnávají takovou situaci k "psychickému nátlaku". Teď pojišťovna zjišťuje, že se jí náklady na léky proti rakovině vymkly z rukou. Loni stouply ve srovnání s předchozím rokem o 27 procent.

"Jsme svědky naprosto neracionálního předepisování všeho, co je na schválení revizním lékařem. Je velmi těžké chtít po něm, aby on rozhodl," potvrdila ředitelka VZP Jiřina Musílková informace o chystané změně. "Lékaři se bát nemusí. My nemocnicím paušály o potřebnou částku zvýšíme," uvedla ředitelka.

Jenže na to lékaři příliš neslyší. Bojí se za prvé, že když zdravotní pojišťovna nemocnici přidá, onkologové ty peníze neuvidí, protože je nemocnice použije na něco jiného. Například na vládou nařízené zvýšení platů lékařů. Za druhé lékaři varují, že paušály zmrazí rozvoj léčby rakoviny.

"Nový způsob by neumožnil pružně reagovat na zavádění nových život zachraňujících léčiv," napsali v dopise ministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi přední čeští onkologové Jiří Vorlíček a Pavel Klener.

Onkoložka Jitka Abrahámová z Fakultní nemocnice v Praze-Krči to vidí jasně: "Pojišťovna to zašroubuje a peníze nebudou. Ať sem tedy radši ty léky nevozí - jak budeme pacientům vysvětlovat, že na ně nemáme," říká. I onkologové však připouštějí: při předepisování drahých léků dnes nikdo nemusí příliš hledět na to, zda je skutečně uvážené.

Současný systém je naopak zcela paradoxně postaven tak, že pro nemocnici je výhodné předepisovat nemocným právě ta nejdražší léčiva. Starší a levnější léky totiž mají nemocnice už z předchozích dob zahrnuty v paušálech. Dražší a novější mohou vykazovat zvlášť, a dostanou je tedy zaplaceny navíc. Čím dražší léky tedy dnes nemocnice předepíší, tím více ze svých peněz ušetří.

Zdeněk Němeček z oddělení léčiv VZP proto očekává, že návrh pojišťovny narazí i na odpor farmaceutických firem, pro něž je současný systém výhodný. I když i panující stav je pro firmy dvousečný, protože pojišťovna se pak kvůli napjatému rozpočtu brání zařazovat nové léky mezi hrazené. "Například léčba leukemií dosud nezařazeným preparátem Glivec by nás stála dvě stě milionů ročně," podotkl Němeček.

Objevily se i jiné návrhy, jak situaci řešit. "Teoreticky by šlo například stanovit zvláštní platbu za tyto a podobné léky s určitým stropem. Jde o to, aby onkologická pracoviště měla na léky peníze, ale aby s nimi také účelně hospodařila," míní Michal Prokeš z Vojenské zdravotní pojišťovny.

Současná praxe schvalování revizním lékařem podle něj není dobrá. "Ale aplikovat dnešní ne zcela průhledný paušální systém pro onkologii také není právě nejvhodnější," souhlasí s obavami lékařů, že peníze na léčbu rakoviny se v nemocnicích rozplynou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video