Primář oddělení ARO havířovské nemocnice Robert Bocek

Primář oddělení ARO havířovské nemocnice Robert Bocek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zachráněné životy nám pomáhají vytrvat, říká lékař o boji s metanolem

  • 23
Nový lék a naděje na záchranu života. To jsou dvě z věcí, které pomáhají lékařům bojovat se zákeřnostmi otravy metanolem. Co jim chybí, je více rukou na práci. Chod našeho oddělení se úplně změnil, popisuje záchranu pacientů primář havířovského ARO Robert Bocek.

Bylo to právě anesteziologicko-resuscitační oddělení havířovské nemocnice, ze kterého ve čtvrtek 6. září zazněla zpráva o prvních mrtvých obětech otravy metanolem. Odpracované hodiny navíc od té doby lékaři, laboranti nebo zdravotní sestry nepočítají. Nikdo je neřeší, protože vědí, s jak zákeřným nepřítelem se potýkají.

"Stanovit konkrétní diagnózu bylo na začátku hodně složité. Otravy metanolem tady až na výjimky nebyly nejméně třicet let. Navíc první pacienti nám buď vůbec nemohli o svém zdravotním stavu nic říci, protože je často přivezli už v bezvědomí, resuscitované po zástavě... Nebo neřekli, že pili alkohol. Vůbec si totiž nedali dohromady, že s jejich zdravotním stavem souvisí to, že si před pár dny dali pár skleniček alkoholu," popisuje situaci, která ARO zastihla na začátku září, primář Bocek.

"V tu chvíli jsme u těchto prvních pacientů řešili s kolegy z JIP a neurologie hned několik diagnóz najednou. Od diabetického kómatu přes epilepsii, krvácení do mozku, zánět slinivky po srdeční zástavu. Každá z těchto diagnóz sama o sobě zaměstnala několik sester, jednoho lékaře a zabrala několik hodin," vzpomíná Bocek.

Pak do mozaiky zapadla jedna z nejdůležitějších částí a před lékaři se otevřelo něco, co dávalo tušit, že bojují s velkým malérem. "Přišla k nám pacientka, která, než upadla do bezvědomí, nám řekla, že vypila alkohol. Pak dorazil pozitivní výsledek na metanol a my jsme našli poslední indicii, která nás přivedla k přesvědčení, že čelíme nejspíš něčemu velkému," dodává Bocek.

Zákeřný metanol

Na nápor jsou lékaři, kteří zasahují u nejakutnějších pacientů, zvyklí. Boj s otravami metanolem má ale svá specifika, kvůli kterým je velmi náročný. Pacienti se do rukou lékařů mnohdy dostávají už v bezvědomí, takže nemohou vypovědět, kde a kdy pili alkohol. Rozklad metylalkoholu na formaldehyd a kyselinu mravenčí může u každého z nich nastat v různou dobu. "U někoho jde o šest hodin, u jiného až o 24 hodin," upozorňuje Bocek s tím, že pokud pacient pije kromě otráveného alkoholu i ten kvalitní, doba metabolizace se o několik hodin prodlužuje. Otravu pak lze poznat z přítomnosti kyseliny mravenčí v těle. Jenže testy na ni zpočátku dělala v celém Česku pouze jedna laboratoř v Praze, ostatní kyselinu mravenčí zpočátku nehledaly, takže toxikologické testy byly negativní. Stejně tak Česko nemělo zpočátku účinnější lék na léčbu než protijed v podobě sterilního 10procentního alkoholu. Zákeřný je metanol i v tom, že pokud se otrávený nedostane do 24 hodin k lékaři, s největší pravděpodobností bude bude mít doživotní následky.

Vybavení je špičkové, ale zaměstnanci chybějí

Chod Bockova oddělení se s prvními otrávenými radikálně změnil. "Každé ARO nebo JIP má omezenou kapacitu, a když máte čtyři takové pacienty najednou, tak to je pro šestilůžkové oddělení velká zátěž. Takže mnozí lékaři zůstávali přes čas, běžně přes sobotu a neděli, sestřičky musely zrušit dovolenou, protože kapacity prostě nestačily," popisuje primář. Právě personální zajištění bylo to, co menší nemocnice pálilo a pálí nejvíc. A otravy tento problém ukázaly v celé jeho nahotě.

"České nemocnice jsou známé tím, že počty personálu jsou poloviční až třetinové oproti světu. Výsledkem je, že lékaři běžně odslouží až 110 přesčasových hodin měsíčně," poznamenává Bocek. Vytížení lékařů přitom je formálně posvěceno. "Splňujeme minimální standard požadovaný pojišťovnami, na víc ale nejsou peníze," podotýká lékař.

Naopak vybavení přístroji je na špičkové úrovni, i když havířovská nemocnice nepatří k velkým zdravotnickým molochům. Nemocnice s poliklinikou Havířov má například čtyři hemodialyzační přístroje, jež dokážou čistit krev, a tím z velké části nahradit funkci ledvin. Všechny v posledních dnech jedou naplno, protože musí obsloužit nejen otrávené metanolem.

Tatínku, proč jsi v televizi?

Jen havířovským oddělením ARO dosud prošlo pět lidí otrávených metanolem, další zachraňovali lékaři na jednotce intenzivní péče. Ne všechny se lékařům kvůli nenápadnosti, ale o to větší agresivitě metanolu podařilo zachránit. Podle Bocka je boj o pacientův život vždy fyzicky i psychicky náročný. U metanolu o to více, že během krátké doby se objevil velký počet otrávených.

"Kolikrát jsme stav pacienta řešili v noci. Když vstáváte ve tři ráno a v tu chvíli už jste v práci 24 hodin v kuse, tak to není jednoduché," popisuje Bocek. "Náš obor je chronický, permanentní stres. To tak bohužel je, proto jsme na to do jisté míry připravení a zvyklí. Lidský organismus má ale své hranice, proto je potřeba po náročné službě vypnout. Na to ale prostě někdy není čas," dodává.

Dvaačtyřicetiletý Bocek proto rekreačně sportuje, čte nebo poslouchá hudbu. "Nejlepší regenerací je pro mě ovšem pobyt s rodinou. To mě vždy nabije novou energií," říká lékař, který má doma dvě dcery: devítiměsíční a šestiletou.

"Dcery samozřejmě trošku pocítily, že nejsem doma, a pídily se po tom, proč mě zrovna vidí v televizi. Dítě vnímá, že musím pořád někam odjíždět, že mám neustále telefony a musím do nemocnice, byť je zvyklé na to, že tatínek doma moc není," přemítá Bocek a dodává, že pokud někdo chce vědět, jak jeho práce ovlivňuje rodinný život, musí si jít pro odpověď k jeho manželce. Ta na vysoké škole učí budoucí zdravotní sestry.

Odměna pro lékaře: pacient bez následků

Podle Bocka je záchrana otrávených lidí věcí celého týmu lékařů, zdravotních sester i toxikologů a biochemiků, kteří pracují v laboratořích. "Ti všichni se na tom podílejí a střídají se ve směnách. Je to opravdu týmová práce, ne one man show," říká Bocek.

Všem v jejich práci pomáhají přinejmenším dvě věci: lék Fomepizol přivezený z Norska a to, že zachraňují lidské životy. "Pokud pacient vyvázne bez následků, je to velké zadostiučinění. Víte, že ta snaha opravdu k něčemu byla," míní lékař.

A s jakými reakcemi ze strany zachráněných a jejich rodin se Bocek setkal? "Je tam obrovská vděčnost a radost, že se to povedlo." Druhá strana mince ukazuje neštěstí rodin, jejichž blízcí otravu nepřežili nebo z boje s ní vyvázli s těžkým poškozením zdraví. "To jsou obrovské tragédie," dodává Bocek.

Zmiňuje i případ z jihu Moravy, kdy se bratr jedné z obětí vlny otrav rozhodl podat na lékaře trestní oznámení, protože nezachránili jeho bratra (více o trestním oznámení na lékaře v Kyjově čtěte zde). "Je to věc, která vám vezme chuť do práce. My se snažíme lidi zachránit, ale když vidíte, že je tu někdo, kdo metanol míchá do lahví a barelů, kdo jej dokáže prodat, a pak jsou tu lidé, kteří jej vypijí... je vám líto, že někteří lidé hledají vinu právě u lékařů," míní havířovský primář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video