Mise organizace Lékaři bez hranic v Etiopii během epidemie malárie.

Mise organizace Lékaři bez hranic v Etiopii během epidemie malárie. | foto: Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic přišli do Prahy a hledají nové kolegy

  • 4
Lékaři bez hranic otevřeli svou jubilejní 20. pobočku. Tentokrát v České republice. Pod hlavičkou prestižní organizace, která pomáhá při katastrofách nebo válečných konfliktech ve více než 70 zemích světa, už pracují desítky Čechů. Teď hledají další profesionály.
popisek LÉKAŘKA MSF ON-LINE
Ptejte se ve středu od 11:30

Organizace Médecins Sans Frontiers (MSF) dosud vyslala přes pobočku ve Vídni do nebezpečných oblastí světa na dvacet Čechů. Dostali se tak například do Angoly, Sierry Leone, Kolumbie, Konga nebo Pákistánu.

Uchazeče čeká náročný výběr
Noví zájemci budou mít cestu jednodušší. Ve středu začne nevládní organizace působit v Praze.

"Chceme získat další spolupracovníky z řad místních profesionálů a zároveň v Česku rozšířit povědomí o našem působení v zahraničí," řekla iDNES.cz tisková mluvčí MSF Lucia Ďuricová.

Zájemci se mohou přijít podívat během dne otevřených dveří ve středu mezi 14. a 18. hodinou v novém sídle ve Vlašské ulici 332/28 v Praze 1.

Kromě lékařů se organizace zajímá také o zdravotní sestry, logistiky a administrativní pracovníky, kteří se starají o účetnictví mise. "O Čechy a Slováky je velký zájem, mají pověst kvalitních profesionálů," dodala mluvčí.

Výběr nováčků podle ní není úplně jednoduchý. Zájemci musejí mít ukončené vzdělání a minimálně dva roky praxe. Výběrové řízení navíc představuje i testy, při nichž se simulují stresové situace.

"Úspěšní uchazeči se nemusí hodit na všechny druhy misí. Hledáme pro každého konkrétní projekty na míru a nabídku lze samozřejmě odmítnout. Účast je dobrovolná," řekla Ďuricová.

Na barvě kůže nezáleží. Pomáháme všem
Nejčastěji lékaři nebo logistici odjíždějí na devítiměsíční mise. Při akutních zásazích jako epidemie nebo přírodní katastrofa zůstanou na místě čtvrt až půl roku, takový druh mise je ovšem fyzicky i psychicky náročnější.

"Pomáháme bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Pokud je třeba, na obou stranách konfliktu, proto musíme být naprosto nestranní," upozornila Lucia Ďuricová.

Domorodci nemohou utéct, říká lékařka
Jednou z těch, kdo s MSF spolupracují, je i 61letá Češka Lída Hesová. Lékařka na vlastní kůži zažila ozbrojený konflikt na palestinských územích i epidemii malárie v Etiopii.

"Určité nebezpečí v těchto zemích samozřejmě existuje. Když tam ale pracujete a máte své starosti, tak nad tím ani moc neuvažujete," popisuje své pocity.

"Navíc víte, že tam nejste nastálo. Palestinští šoféři a tlumočníci, kteří pro nás pracovali a mají v pásmu Gazy rodiny, utéct nemůžou. Trpí stresem daleko víc," říká.

Organizace se může pyšnit Nobelovou cenou míru
Respekt světové veřejnosti si Lékaři bez hranic nezískali jenom díky poskytování lékařské péče.

Druhým pilířem činnosti organizace je informovat o bezpráví a utrpení lidí v místech, která měla tu smůlu a nepřitáhla pozornost západních médií.

Každoročně proto vedení MSF sestavuje řebříček deseti nejvíce opomíjených humanitárních krizí. Loni se do nelichotivé top ten dostala například čečenská válka, konflikt na Srí Lance, utrpení civilistů v Kongu nebo Somálsku i podvýživa milionů dětí v chudých oblastech světa.

Za svou činnost si Lékaři bez hranic vysloužili v roce 1999 Nobelovou cenou míru. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video