Lékaři a úředníci: Přidejte i nám

  • 85
Vládu čekají potíže. Poté, co slíbila policistům a učitelům výrazné zvýšení platů, začaly se hlásit další skupiny zaměstnanců. Nelíbí se jim, že zatímco policisté si polepší v průměru o osm a učitelé o dva tisíce měsíčně, ostatním má stačit zhruba osm set až tisíc korun.

Lékaři dokonce pohrozili výstražnou stávkou.

"Chceme vlastní služební zákon, jako mají policisté. Platy lékařů se také musí zvýšit," řekl Milan Kubek, předseda Lékařského odborového klubu, který zastupuje pět tisíc lékařů. 

"Protesty spustíme týden před krajskými volbami. Kabinet by si měl uvědomit, že máme velký vliv na veřejné mínění. Každý z nás ošetřuje stovky pacientů," říká Kubek.

V pondělí večer se zástupci vlády pokusí s odboráři dohodnout. "Tak výrazné rozdíly ve zvyšování platů nejsou možné. Chceme pro zdravotníky, úředníky a další státní zaměstnance alespoň sedmiprocentní nárůst," říká Alena Vondrová, která s vládou vyjednává za zaměstnance rozpočtové sféry.

Varuje přitom, že pokud vláda přidá výrazně jen někomu, vyvolá to jenom závist - třeba mezi policisty a civilními úředníky zaměstnanými u policie. Jedni dostanou přidáno hodně, druzí skoro nic. "Je pravda, že napětí vznikne. Měli by přidat všem," přitakává šéf dálniční policie z Rudné u Prahy Josef Budil.

Vláda však ustoupit nechce: ostatním zaměstnancům nabízí růst mezd jen o čtyři procenta. "I to je ústupek, neměli dostat nic. Za tímhle nátlakem jsou sobecké zájmy skupin, které dostaly přidáno už dřív," reaguje vicepremiér Zdeněk Škromach. 

Odborářům nedává šanci ani premiér Stanislav Gross. "Budeme s nimi jednat. Netvrdím ale, že dojdeme k nějakému zázračnému výsledku, který by pak odbory nekritizovaly," řekl.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek stojí na straně odborů. "Je to věc, která porušuje princip sociální soudržnosti. Rozpočet ovšem není nafukovací," říká Kalousek, který prosazuje, aby se policisté s ostatními státními zaměstnanci o vyšší platy podělili. Sám připouští, že se na něčem takovém koaliční politici nejspíš nedokážou shodnout.

Jak si stát váží lidí, kteří pro něj pracují

Nejen výhrůžky stávkou a ostré lokty při vyjednávání zaručí státním zaměstnancům vyšší platy. Klíčové je mít na své straně hodně vlivného ministra.

Pro politiky je to vždycky složité rozhodování. Přes sedm set tisíc zaměstnanců, o jejichž platech přímo rozhodují, představuje mimořádně zajímavou voličskou skupinu. Jenže vyjít vždy vstříc všem jejich požadavkům také nejde: státní rozpočet by se rázem zhroutil.

"Třeba za ministra zdravotnictví Fišera se nejvíc přidalo zdravotníkům, teď zas musíme myslet na ostatní, aby se to vyrovnalo," říká Zdeněk Škromach. "Učitelé pořád ani zdaleka nedosáhli na platy lékařů a policistům jsme zase nic nepřidali loni, dokonce byli škodní."

Pohled na vývoj průměrných platů státem placených profesí dává Škromachovi za pravdu. Jenže odboráři upozorňují, že nejvíc přidáno dostávají ty nejpočetnější profese. "Třeba takové zaměstnankyně sociální péče v domovech důchodců si nejspíš nepolepší nikdy. Mají smůlu: je jich jen pár tisíc," zlobí se šéf Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Gross to zařídí
Odboráře nejvíc pobouřil plánovaný růst platů policistů o dosud nevídaných osm tisíc měsíčně. "Bezpečnostní složky měly vždycky víc, je tomu tak i v zahraničí. Ale takový rozdíl je už příliš, úředníci mají dostat přidáno jen osm set až tisíc korun," říká Alena Vondrová.

"Ano, to je logika obtížně sdělitelná a já ji hájit neumím," říká šéf lidovců Kalousek, který růst policejních platů už několik měsíců kritizuje. Jenže právě v případě policejních platů se ukazuje, jak důležitou roli hraje "politická vůle" nebo jinak řečeno: síla ministra, který pro "své" lidi vyšší platy prosazuje.

Stanislav Gross prosadil zvláštní služební zákon pro policisty poté, co se kvůli tomu dokonce spojil s komunisty. A teď trvá na tom, že policisté své tisíce navíc dostanou. To úředníci mají smůlu - žádného tak mocného zastánce ve vládě nemají.

Také 70 tisíc lidí na ministerstvech a finančních úřadech si přitom mělo díky novému služebnímu zákonu od příštího roku polepšit až o 30 procent. Letos v květnu ale vláda jejich naděje zmrazila, když už podruhé rozhodla, že zákon začne platit až později: od roku 2007. Nejsou peníze, zdůvodnila dvakrát své rozhodnutí.

Někteří politici ve snaze dokázat, jak moc jim platy některých skupin leží na srdci, "zapomínají" i na své minulé kroky. "Chceme, aby platy učitelů vzrostly výrazně více než o dva tisíce, a to na úkor platů policistů, které ČSSD prosazuje," reagoval předseda US-DEU Pavel Němec na víkendový závazek ČSSD prosadit vyšší příjmy kantorů "za každou cenu".

Zapomněl ovšem říct, že pro vyšší platy policistů sám ve sněmovně hned dvakrát zvedl ruku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video