Lékaře stihl trest za předpisy na drogy

Plzeň - Plzeňský městský soud uložil dvěma lékařům peněžité tretsy za to, že předepisovali toxikomanům léky, které slouží k výrobě drog nebo jako jejich náhražka. Na soudní verdikt čekají i další čtyři lékaři. "Rozhodoval jsem o dvou případech. V obou jsem vydal trestní příkaz. Lékaře jsem uznal vinnými z šíření toxikomanie a uložil jim peněžité tresty," potvrdil soudce Josef Prach.

Odsouzení mají zaplatit 15 tisíc
Odsouzení by měli zaplatit každý patnáct tisíc korun. Rozhodnutí však ještě není pravomocné. Stále běží lhůta, během níž mohou trestní příkaz zpochybnit.

Výrok o vině a trestu by pak přestal platit a soud by musel oba případy projednat znovu. Zdravotnický skandál, který je počtem obviněných v tuzemsku zřejmě největší svého druhu, propukl těsně před koncem loňského roku.

Policisté loni obvinili šest lékařů
Policisté tehdy obvinili šest lékařů a lékařek ve věku od čtyřiapadesáti do čtyřiašedesáti let, kteří drželi pohotovostní služby v různých zařízeních v Plzni.

"Předepisovali léky lidem, o nichž věděli, že jde o toxikomany a přestože jejich zdravotní stav to nevyžadoval," řekla policejní mluvčí Helena Malotinská.

Lékaři vydali více než 50 receptů
Nezákonné vystavování receptů trvalo půl roku a šlo o více než padesát případů. V rukách toxikomanů skončilo množství léků jako je Codein, Rohypnol či Solutan.
Například o Solutanu je známé, že slouží jako surovina pro výrobu nejrozšířenější tuzemské tvrdé drogy pervitinu.

Kromě dvou už odsouzených lékařů hrozí trest i jejich čtyřem kolegům. "Před prázdninami jsme podali obžaloby na všech šest podezřelých," konstatoval plzeňský státní zástupce Petr Brýda. Protože lékaři byli obžalováni jednotlivě, zabývá se také soud všemi případy zvlášť a postupně.

Komora by mohla lékařům odebrat licence
O celé aféře ví od počátku i předsedkyně České lékařské komory v Plzni Alena Hejnová. "Zatím ale nemám žádné informace o tom, jak to celé dopadlo," uvedla a nevyloučila, že by se o výsledku soudních jednání vůbec nemusela dozvědět.

"Soud není povinnen nám to oznamovat," vysvětlila. Pokud by se nicméně vedení komory o soudním postihu lékařů dozvědělo, mohlo by jim v krajním případě například i odebrat licenci.

Vyjádření podezřelých lékařů se nepodařilo získat, neboť policisté tajili jejich jména.
Někteří jiní zdravotníci však neoficiálně připustili, že pokud například lékařce v důchodovém věku přijde v noci na pohotovost agresivní toxikoman a pod hrozbami vyžaduje předepsání léku, může se stát, že mu v obavě o své zdraví raději vyhoví.


Video