Lékař prý testoval lék bez souhlasu pacienta

Policisté se rozhodli posadit na lavici obžalovaných bývalého přednostu interního oddělení karlovarské nemocnice Reného Boušku. Lékař je podezřelý, že zavinil smrt pacienta, když na něm bez jeho souhlasu testoval nový lék.

"V minulých dnech jsme ukončili vyšetřování a navrhli, aby byl obžalován z ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti," uvedl včera ředitel karlovarských vyšetřovatelů Vladimír Budík. 

Lékařův advokát navrhl, aby bylo trestní stíhání zastaveno.

"Žádné nové důkazy ani návrhy na jejich doplnění však nepředložil," upřesnil šéf vyšetřovatelů. Šestapadesátiletý pacient, za jehož smrt je Bouška činěn odpovědným, zemřel v nemocnici před více než dvěma lety. Byl hospitalizován kvůli srdeční chorobě.

Vyšetřování se protáhlo, protože vyšetřovatelé čekali na znalecký posudek. Nebylo totiž jasné, zda pacientova smrt souvisela s podáním testovaného léku. Posudek ukázal, že ano, vyšetřovatelé však odmítli uvést, jak konkrétně lék pacientovi uškodil.

V době, kdy pacient na interně zemřel, stál Bouška v čele tohoto oddělení. "V nemocnici tehdy probíhala klinická studie, při níž se na pacientech zkoušel nový přípravek proti srdeční arytmii.

K tomu, aby mohl být testovaný lék pacientům podáván, byl nutný jejich souhlas. Doktor Bouška však injekčně aplikoval přípravek i pacientovi, jehož souhlas neměl," uvedl policista, který zná okolnosti případu.

S podezřením, že byl porušen zákon, se na státní zastupitelství obrátil ředitel nemocnice. Kvůli tomu také Bouška z ústavu odešel a nyní pracuje na poliklinice v Nejdku.

K celé události se opakovaně odmítl vyjádřit. "Nechci k tomu nic říkat," zopakoval včera. Státní zástupce nyní prostuduje spis a rozhodne, zda lékaře obžaluje. 

Firmy: léky se testují i "divoce"
Co se testování nových léků na pacientech týká, mluví zákon jasně: lidé musí nejdříve podepsat takzvaný poučený souhlas. To znamená, že lékařovou povinností je detailně seznámit pacienta s povahou nového léku včetně rizik, jaká pro něj může testování obnášet.

V České republice tak například není dovoleno testovat preparáty na lidech v bezvědomí, což před časem znemožnilo klinickou studii nového léku na regeneraci mozkových buněk.

Farmaceutické společnosti však připouštějí: "To (existence zákona - pozn. red.) nevylučuje, že nějaký lékař postupuje v rozporu s platnou legislativou, pacienta řádně neinformuje nebo jej dokonce neinformuje vůbec a jeho podpis zfalšuje.

Takové případy jsou vzácné, ale stávají se," píše se například v jedné e-mailové zprávě, kterou poskytla Mezinárodní asociace farmaceutických společností poslanci parlamentu Milanu Cabrnochovi.

A jako příklad uvedla právě případ lékaře z Karlových Varů, který byl obviněn, že způsobil smrt pacienta testem léku, o němž nemocného neinformoval.

Cabrnoch si stanovisko asociace vyžádal poté, co mu jedna čtenářka Britských listů napsala, že ví o několika případech, kdy léky byly testovány bez souhlasu pacientů. Podrobnosti však neuvedla.

Firmy z asociace zmiňují i další problém: tvrdí, že některé studie dělají takzvaně "nadivoko" sami lékaři. Zkoumají tak například účinky různého dávkování léků. "Často nejsou ani schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a etickými komisemi," píše se o těchto studiích v korespondenci asociace.

Poslanec, který si zprávy farmaceutických firem vyžádal, se včera k problému vyjádřil jen stručně: "Nevím, oč přesně jde, nesetkal jsem se s žádným konkrétním problémem či poškozením pacienta."

Testování léků na pacientech je běžné a vývoj léků se bez nich neobejde. Léky se nejprve zkoušejí na zvířatech, poté na dobrovolnících a teprve nakonec v široké lékařské praxi. Ročně jsou do klinických studií, které musí vždy schválit etická komise zdravotnického zařízení, zařazovány tisíce nemocných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video