Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Lékař posílá pacienty do své lékárny, po cestě na ně dohlíží sestra

  • 54
Primář a spolumajitel zábřežské interny čelí obvinění, že lidem nedává recepty a posílá je do vlastní lékárny. Lékař potvrdil, že ji pacientům k vyzvednutí léků skutečně doporučuje, tvrdí však, že recepty vydává. Podle České lékárnické komory je však i takový postup v rozporu s předpisy.

Jiří Černý je jednatelem, spolumajitelem a zároveň také kardiologem i primářem Interny Zábřeh. S informací, že nedává některým vyšetřeným pacientům recept a posílá je do své lékárny, která je součástí interny, přišel server iHned.cz, který hovořil s jedním z pacientů. Praxi potvrdila rovněž lékárnice.

"Pokud pacient potřebuje léky, po vyšetření vystavuji recept jako kterýkoli jiný lékař. Je ale pravda, že lidem doporučím, aby si je vyzvedli v naší lékárně. Těch, co tuto službu nevyužijí, je minimum. Nikdo ale nemůže říct, že jsem ho nutil," řekl Černý.

Česká lékárnická komora má ale zcela odlišný názor. "Pokud je pacient jakkoli někam směrován, což je z popisovaného postupu evidentní, dochází k omezování práv pacienta, který se nemůže svobodně rozhodnout, ve které lékárně si lék vyzvedne," sdělil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Černý popsal, že do lékárny, která je ve stejné budově, doprovází pacienta zdravotní sestra. To nicméně může být podle odborníků pro pacienta nepříjemné a manipulativní.

"Není to proto, že by sestra pacienta do něčeho nutila. My totiž máme v lékárně pokladnu, takže se tam platí jak regulační poplatek za vyšetření, tak za recept. Pokud si chce pacient vyzvednout lék jinde, tak zaplatí jen poplatek za vyšetření," vysvětlil lékař.

V naší lékárně má pacient jistotu, že lék dostane, říká lékař

Podle něj má pacient jistotu, že lék v lékárně dostane. "Protože předepisujeme specifické spektrum léků, tak je pořád máme. Tento týden tu byl pacient, který si chtěl lék vyzvednout jinde. Potom mi volal, že jej jinde ve městě nesehnal. A protože byl ze vzdálené obce, musel si lék vyzvednout na lístek až následující den," popsal Černý.

Ten tvrdí, že pro zařízení je to výhodné v tom, že výnosy z provozu lékárny kompenzují sankce za překročení limitů za léky, takzvanou preskripci.

"Každé zařízení dbá na to, aby se limit nepřekračoval, jenže u nás je to tak specifické, že se tomu nevyhneme. Rozsah preskripce je totiž určován požadavky zvenčí. Od praktických lékařů a jiných odborných oddělení, která k nám pacienty předávají," doplnil Černý.

Lékárnická komora poukazuje na to, že takzvané doporučování se odehrává například i v nemocnicích, které mají svou lékárnu. "Je tendence informovat, že v zařízení je lékárna. Prokázat, že byl pacient nějak manipulován, je ale velmi obtížné," řekl Krebs.

Mladá fronta DNES oslovila na místě pacienta ve věku dvaašedesát let, který odcházel právě z interny. Léky si vyzvedl z její lékárny. Jako omezování svobodného přístupu do lékárny postup používaný lékařem Černým nevidí. "Nevím, proč bych obcházel několik lékáren. Naopak jsem rád, že si lék můžu vyzvednout tady," řekl pacient, který chtěl zůstat v anonymitě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video