Reportérky MF DNES Lucie Frydecká (vlevo) a Lenka Petrášová

Reportérky MF DNES Lucie Frydecká (vlevo) a Lenka Petrášová | foto: MF DNES

Lékař mi řekl, že ho příručka nezajímá, stěžoval si čtenář

  • 25
Čtenáři iDNES.cz doslova zahltili svými dotazy poradnu o změnách ve zdravotnictví. Poslali jich téměř 250. Redaktorky MF DNES na ně odpovídaly celý den. "Když vám lékař nechce předepsat nejlevnější variantu, pomůže vám lékárník. Ten bude moci předepsaný lék vyměnit," poradily například.

Čtenáři iDNES.cz redaktorkám MF DNES Lucii Frydecké a Lence Petrášové poslali téměř 250 dotazů na nejasnosti kolem poplatků u lékaře a dalších novinek ministra Tomáše Julínka. Za celý den jich stihly zodpovědět polovinu.

lékařka Nevíte, co vás čeká?
Změny u lékaře - otázky a odpovědi

"Jak bude zajištěna informovanost pojišťoven o mém placení poplatků. Nevěřím, že když si koupím někde v nemocničním automatu anonymní žetony na poskytnutí lékařské péče, že se to pojišťovna dozví a zaúčtuje," zněla jedna z otázek čtenářů.

Podle redaktorek MF DNES však v tomto případě není důvod k obavám. "Lékař musí totiž při každé návštěvě v ordinaci, při které od vás požaduje poplatek, zadat při vykazování pojišťovně takzvaný signální kód, který pojišťovnu upozorní, že jste platil. Totéž lékárník. A pojišťovna Vaše platby automaticky hlídá počítačovým softwarem. Je v lékařově zájmu, aby signální kód napsal, protože za to dostane zaplaceno," zněla odpověď.

Navíc pojišťovny budou mít své informační systémy nastaveny tak, že je automat vždy upozorní, když některý z pacientů překročí limit. "Pokud si přesto nejste jistý a nechcete se svěřit technice, určitě si můžete doklady od každé platby schovávat a sčítat sám. Pro jistotu," dodaly redaktorky.

návod na použití Návod na použití zdravotnictví
příručka pro pacienty

Další ze čtenářů si stěžoval, že mu lékař nevyhověl, když se na něj obrátil s žádostí, kterou se dozvěděl v ministerské příručce. "Zkusil jsem se zeptat lékaře, zda by mi předepsal tu nejlevnější variantu. Odpověděl, že nemá tušení, protože ho to nezajímá a předepisuje lék, o kterém si myslí, že mi pomůže."

Podle redaktorek MF DNES by v takových případech měl pomoci lékárník. "Nově se totiž zavádí praxe takzvané generické substituce. A lékárník, který ví o lécích víc než lékař, bude moci lékařem předepsaný lék vyměnit a nabídnout k výměně lék se stejnou účinnou látkou, ale s menším doplatkem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video