Lékař léčil zub, jejž pacient neměl

  • 13
Podle výkazů zdravotní pojišťovně měl třiadvacetiletý muž zuby v žalostném stavu: za dva roky dostal 37 plomb a na spravované zuby ochranné korunky. Ve skutečnosti dostal dvě plomby. Zbytek si zubní středisko podle všeho vymyslelo a výdělek shráblo do kapsy.

Nebyl to jediný „exces“ tohoto zdravotnického zařízení. Jak vyšlo najevo při kontrole Všeobecné zdravotní pojišťovny, dalšímu pacientovi tu například léčili zub, který mu už jiný zubař dávno vytrhl.

Fixlování vyšplhalo k částce 528 241 korun, středisko přišlo o smlouvu s pojišťovnou a podvod šetří policie.

Kde se toto vše odehrálo, odmítla Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnit. Případ zmínila jako příklad toho, že i mezi lékaři kontroly loni odhalily podvodníky.

Přehlédnutá rakovina 
VZP oznámila, že za loňský rok si zdravotnická zařízení naúčtovala zhruba o 900 milionů korun víc, než měla. Aby nedošlo k mýlce: ve většině případů jsou to podle pojišťovny chyby či prostě neznalost lékařů, co a jak se vykazuje.

„Záměr ošidit se týká naprosté menšiny případů,“ řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. A úředníci pojišťovny dodali: Záměr se navíc těžko dokazuje.

Jiný lékař si například - jak plyne z dalšího prezentovaného případu - vykazoval nezvykle mnoho preventivních prohlídek. Jak se nakonec ukázalo, přesně v intervalu dvou let zanášel do dokumentace u týchž pacientů tytéž nálezy, dokonce se všemi chybami a překlepy.

Prostě záznamy v počítači vždy celé okopíroval. Jeden z pacientů byl přitom v době údajné preventivní prohlídky v nemocnici. Lékař nakonec peníze vrátil, záměr podvádět mu nikdo neprokázal.

Při kontrolách se však „nezachraňují“ jen peníze, ale někdy se zachraňuje i lidské zdraví. Například jen kvůli pochybnostem revizního lékaře nad předepsáním lázní pro sedmdesátiletého pacienta s těžkou artrózou se při dodatečném vyšetření přišlo na to, že pacient má rakovinu prostaty. U jiného pacienta, šestnáctiletého chlapce, zase podobným způsobem vyšla najevo přehlédnutá zlomenina obratle.

A někdy v tom byli lékaři úplně nevinně: dvě lékárny například vydávaly léky na falešné výpisy z jejich receptů. Případ, který též šetří policie, vyšel najevo, když pojišťovna začala lékařům krátit platby za „příliš mnoho předepsaných léků“ a ti se začali právem bránit.

Zachycené nesrovnalosti jsou i tak nejspíš jen zlomkem skutečnosti. Pojišťovna loni udělala 26 tisíc revizí a kontrol, ale například jen nemocničních pobytů je přes dva miliony.

Často je navíc zjištění výsledkem pouhé náhody. Citovaný pacient s „37 plombami“ na vše upozornil bezděky až tehdy, kdy mu pojišťovna odmítala přispět na skutečně provedené ošetření u jiného zubaře s tím, že ho už „přece absolvoval“.

Na mnoho nesrovnalostí by se dalo přijít, kdyby si všichni lidé pravidelně kontrolovali výpisy od zdravotní pojišťovny a porovnali vyúčtovanou léčbu se skutečností. Jenže pojišťovny výpisy posílají jen na vyžádání (VZP totiž tvrdí, že plošné rozesílání na doručenky by ji ročně přišlo na půl miliardy korun) a zájem lidí stále není dost velký.

Je tu i další svízel: pacienti sice tu a tam upozorní pojišťovnu, že si lékař naúčtoval něco navíc, ale když jde do tuhého, svědčit nechtějí. „Řeknou: Nezlobte se, ale my ještě chceme k panu doktorovi chodit,“ uvedla ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Lékaři: Pojišťovna šidí nás 
Zatímco si pojišťovny stěžují, že je někteří lékaři berou na hůl, doktoři jim vracejí stejným metrem: vy zase berete na hůl nás. Praktický lékař z Prahy Jan Jelínek to dokládá na situaci, kdy pacientovi napíše sanitku na kontrolu v nemocnici, ačkoli by poukaz měla správně vypsat nemocnice, která si ho zve.

„Chci pacienta ušetřit běhání, ale jsem za to bit. Pojišťovna mi platbu za sanitku strhne, jako kdyby ta cesta byla neoprávněná.“ Šéf lékařské komory David Rath doplnil, že lékaři jsou vystaveni stále většímu množství limitů a regulací, ale cena jejich práce se léta nemění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video