Výpadek léků proti rakovině se povedlo úřadům zachránit. je otázkou, zda napořád.

Výpadek léků proti rakovině se povedlo úřadům zachránit. je otázkou, zda napořád. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lék na rakovinu už je k dostání. Není ale jisté, jestli napořád

  • 168
Pan Miroslav se léčí s rakovinou tlustého střeva a nedávno mu oznámili, že pro něj nemají potřebné infuze ani náhradní tablety. Výpadek léků vyděsil jeho i ostatní pacienty. Problém ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv vyřešily dodávkou cizojazyčné šarže léků ze Skandinávie. Zatím ale není jisté, jestli se léky do Česka vrátí.

Před měsícem se pan Miroslav v Náchodské nemocnici dozvěděl, že pro něj nemají speciální infuzi, která mu léčí rakovinu tlustého střeva. Předepsali mu tedy náhradu ve formě tablet. I ta ale došla a on si musel vystačit s jediným balením. Nikdo mu nevysvětlil, proč potřebné léky nejsou a co se stalo. Tablety Xeloda chyběly ve všech lékárnách, kam zavolal. (Celý příběh čtěte zde)

"Nyní už jsou tablety k dostání. Po několika dnech jsem znovu obvolával lékárny a ty mi pak sdělily, že léky už jsou na velkoskladu a že budou během několika dnů k dispozici v lékárnách, tak mi to vyšlo," uvedl Miroslav.

Dodnes se však nedozvěděl, co za výpadkem stálo a jestli se náhodou nebude znova opakovat. "Skutečný důvod mi nesdělili v nemocnici ani v lékárně. Jen vím, že původní infuze jsou nedostatkovým zbožím a nadále jsou nahrazeny prášky," dodal.

To potvrzuje i distributor Xelody, firma Roche. "Došlo k výpadku dodávek léčivého přípravku 5- Fluorouracil, nikoli k výpadku v distribuci přípravku Xeloda 500," informoval Medical Director firmy Roche Jaroslav Černý s tím, že Xeloda byla některým pacientům předepsána jako náhrada původní léčby.

"Zajištění Xelody pro pacienty již léčené tímto přípravkem považujeme za klíčové a naše společnost udělá naprosté maximum, aby tomu tak bylo i nadále. Zajištění Xelody i pro pacienty dosud léčené infuzemi, pro které lékaři nyní indikovali přípravek Xeloda, ale nemusí být ze současných skladových zásob přípravku Xeloda plně realizovatelné," upozornil Černý s tím, že výpadek nemusel nastat, kdyby konkurenční distributoři firmu Roche upozornili, že infuze docházejí.

Stále není jisté, jestli infuze budou

Jinými slovy, opět není jisté, jestli se dostane na všechny. "Naprosto chápeme složitou situaci pacientů s onkologickým onemocněním, kteří nyní nemají jistotu pokračování nebo zahájení léčby. Děláme maximum pro to, aby bylo možné zvýšit dodávky Xelody do České republiky, není to ale bohužel otázka několika hodin či dnů," dodal Černý.

I Náchodská nemocnice, kde se pan Miroslav léčí,  jisté obavy přiznává. K nejpotřebnějším pacientům se infuze Fluorouracil opět dostala. Je otázkou, zda už napořád.

"V nemocnici máme dodávku ze Skandinávie, která je odsouhlasená Státním ústavem pro kontrolu léčiv. V tuhle chvíli pacienti, kteří mají Fluorouracil dostávat, jej dostávají. Nicméně paní primářka nemá informaci, že by byla obnovená výroba, nikdo tedy nedokáže říct, že je to do budoucna zažehnáno a problém nenastane za chvíli znova," uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Holub.

Důvod výpadku distributor neřekl

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SˇUKL) oznámil držitel registrace k infuzím Fluorouracil výpadky už v červnu. To ukončil výrobu jednoho typu léčiva. Až do 11. listopadu pak postupně přerušil dodávky několika dalších typů Flourouracilu. Proč, to nikdo neví.

"Držitel rozhodnutí o registraci léčivého přípravku nahlásil přerušení dodávek, nemá však povinnost v rámci hlášení výpadku uvádět důvody přerušení dodávky, což v tomto případě využil," uvedla mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Dodala, že léky s účinnou látkou Fluorouracil nechybí jen v České republice, ale je to celosvětový problém. Nedostatek léčiva pociťují například i v USA.

"Od 9. listopadu je však výpadek přípravku vyplněn. Ministerstvo zdravotnictví v zájmu zajištění ochrany veřejného zdraví a dostupnosti léčivých přípravků povolilo distribuci, výdej a používání cizojazyčných šarží ze Skandinávie v celkovém počtu 2 305 balení," doplnila mluvčí.

Ministerstvo je prý bezmocné

Zda bude ale balík ze Skandinávie stačit, než se dodávky obnoví, jasné není. Stejně tak ani to, jak se bude problém řešit pak. I ministerstvo zdravotnictví totiž přiznává, že nemá jak zařídit, aby byly léky potřebným pacientům dostupné.

"V současnosti neexistují žádné účinné nástroje, jak zajistit dostupnost léčiv na českém trhu. Ministerstvo nemá a ani nemůže mít donucovací prostředky, jak zajistit léky. K léku mají práva jeho výrobci, je to jejich majetek. Je tedy v jejich rukou a možnostech, zda lék na nějakém národním trhu bude či nikoliv. S touto problematikou se obecně potýkají v podstatě všechny země," vzkázal mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Stát může jejich dostupnost jen podpořit. Například mimořádnými dovozy, což udělal i nyní. "Administrativní nástroje hojně využíváme. Nicméně, jsou poněkud omezené, občas bezzubé. Ani formální administrativní povolení dovézt na český trh lék, který by se jinak dovážet nesměl (protože tu třeba není formálně registrovaný - pozn. red.), ještě nezajistí, že tady pak skutečně dovezen bude," uzavřel Sršeň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video