Léčba leukémie není o skalpelu, ale o lécích, které putují do těla pacienta

Léčba leukémie není o skalpelu, ale o lécích, které putují do těla pacienta infuzemi (8. října 2013). | foto: František Vlček, MAFRA

Lékaři porazili agresivní leukémii. Použili lék, jenž se zatím testuje

  • 64
V 27 letech mu lékaři podruhé diagnostikovali lymfoblastovou leukémii. Prognóza zněla neúprosně, šanci na přežití mu počítali v týdnech. Mezitím lékaři v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze dostali do rukou nový lék, který umí nemoc vyléčit, nikoliv jen potlačit její projevy. A pacienta, jako první v Česku, vyléčili.

Výrobce lék umožňuje použít jen velmi vážně nemocným pacientům, kteří splňují určitá kritéria. „Zařazujeme nyní do programu těžce nemocné pacienty. Při normálních studiích nám bývá vyhověno v poměru 1:1, ale protože tato studie vypadá velmi nadějně a vykazuje velmi dobré výsledky, nabízí výrobce lék v poměru 2:1,“ říká Cyril Šálek z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT).

Cyril Šálek, lékař Ústavu hematologie a krevní transfuze

V případě mladého pacienta bylo nasazení léku schváleno a týmu lékařů z ÚHKT se povedl malý zázrak. Pacienta vyléčili. To, zda se tak skutečně stalo, ale nezjistí hned. „To poznáme vždy až dalším sledováním,“ doplnil lékař.

Lék vyvinula biotechnologická společnost Amgen. Zatím je sice dostupný pouze v rámci klinických studií, jeho výsledky jsou však překvapivě dobré. Testuje se ve Spojených státech, v celé západní Evropě, dále pak v Polsku, v Rusku a u nás.

Jedna ze sta tisíc

Princip léku spočívá v tom, že se v těle pacienta zmobilizují přirozené „zabíjející“ mechanismy, které se nasměrují přímo proti nádorovým buňkám. „Pacient se díky léku dostane do stavu, kdy nejsme schopni v jeho těle leukémii vůbec detekovat, ani když použijeme naše nejcitlivější molekulárněgenetické metody. Ty umějí najít jednu poškozenou buňku mezi sto tisíci zdravými. S takovou citlivostí tedy leukémii hledáme a nenajdeme,“ vysvětlil účinky léku Šálek.

Zatímco běžná chemoterapie dokáže při prvním cyklu léčby potlačit přítomnost choroby asi jen u třetiny pacientů, nové protilátce se to daří lépe a šetrněji. Její aplikace je navrch pro samotného pacienta pohodlná a na rozdíl od chemoterapie velmi šetrná. Lék má totiž podobu roztoku, který se do těla kape pomocí speciální pumpy. Tu pacient nosí necelý měsíc schovanou v malé brašně přes rameno.

„Pacient je u nás hospitalizován první tři dny až týden, poté může jít domů. Pouze je potřeba jednou za čtyři dny pumpu vyměnit,“ říká lékař z ÚHKT. Tento typ léčby by podle něj v Česku pomohl ročně deseti až patnácti lidem. I tak se však postup ukazuje jako správná cesta, protože naznačuje, že v budoucnu takto půjdou léčit podobná onkologická onemocnění.

„Jednu skupinu tvoří lidé, kteří trpí rezistentní leukemií. Na tento typ nezabírá ani chemoterapie, je to opravdu velmi vážné stadium, které končí smrtí pacienta. Po jednom cyklu nové léčby jsme však schopni vyléčit skoro polovinu lidí,“ chválí si Šálek nový lék  „Druhou skupinou jsou lidé, u nichž dokážeme s několikaměsíčním předstihem určit, že leukémie přijde. Pokud v této době nasadíme léčbu, její úspěšnost je skoro osmdesátiprocentní.“

Uvolnění léku bude obrovskou revolucí

Za jak dlouho by se mohl lék běžně používat v praxi, záleží podle Šálka na výrobci. „Může to být pět, ale i klidně deset let. V tuhle chvíli mi ale těch pět let připadá realističtějších,“ říká lékař, který případné uvolnění označil za „obrovskou revoluci“.

„Pomůžeme tím pacientům, kteří byli dříve úplně ztraceni. To jsou třeba těžce přeléčení lidé, na které běžná chemoterapie nezabírala. Pokud bude účinnost opravdu potvrzena, dokážu si také představit, že bychom mohli pacienty léčit pouze tímto mechanismem, popřípadě snížit intenzitu chemických terapií,“ říká.

„Budeme také moci léčit starší pacienty, u kterých se leukemie objevuje častěji, ale zároveň nemohou dostávat tak intenzivní léčbu. Takovou léčbu by mohli dostávat pacienti bez věkového limitu. Jediným omezením by pak mohla být jen finanční zátěž...,“ naznačil jednu z hlavních překážek lékař.

Jak se ničí rakovina


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video