Lehké topné oleje: policie už je hotova

- Kriminalisté skončili vyšetřování vraždy pražského podnikatele s lehkými topnými oleji Lubomíra Holého a jsou přesvědčeni, že mají dost důkazů, aby státní zástupce poslal obviněné před soud. V případu rozsáhlých podvodů s lehkými topnými oleji, v němž stát přišel nejméně o šedesát miliard korun na daních a řada lidí o život, je to poprvé, co se úřady dostaly tak daleko. "Spis je na zastupitelství. Teď záleží na soudu," uvedl náměstek pražského úřadu vyšetřování Ivan Smékal.

Policisté se domnívají, že díky pět let staré nájemné vraždě skončí za mřížemi jedna z významných větví nelegálních obchodníků.

Události a tragédie spojované s LTO

1993
- Nájemný gangster přijal zakázku na vraždu novináře, který psal o podvodech s LTO. Vraždu nakonec nevykonal.
1993 - U řeky Moravy spáchal sebevraždu Radomil Poprach, náměstek ředitele Vápenky Vitošov na Šumpersku, kde se stáčela nafta.
1994 - Při autonehodě zemřel bývalý vysoce postavený pracovník Chemapolu Ivan Havránek, známý Lubomíra Holého.
1995 - V lednu v Praze, v březnu na Kroměřížsku a v květnu ve Zlíně byli postupně zavražděni obchodníci s LTO Holý, Marek Lehký a Miroslav Kovařík.
1997 - Před soudem v Olomouci a u benzinové pumpy v Neratovicích vybuchla trhavina. K plánovanému výbuchu ve vozidle taxislužby v Praze nedošlo, protože selhala roznětka.
Ačkoliv přímo za podvody nebo za daňové úniky není stíhán nikdo, osm lidí je obviněno z vraždy, bombových útoků a nedovoleného ozbrojování. Hrozí jim tedy vysoké tresty..  Nelegální obchody s lehkými topnými oleji, při nichž se díky mezeře v zákonech navzájem formálně měnily topné oleje a motorová nafta, což stát stálo miliardy korun, se zastavily, až když úřady nařídily, že se nafta musí barvit. Tím černé transakce skončily. Holý byl jen jedním z řady lidí, kteří byli kvůli lehkým topným olejům zavražděni.

"Severomoravská skupina, o kterou jde v této vraždě, řídila takzvanou moravskou větev a v obchodech s topnými oleji měla v zemi významné postavení.

Byli jedni z prvních, kteří s tímto druhem podvodů začali. Okolo lehkých topných olejů je ale víc zavražděných a pohřešovaných osob či lidí, kteří záhadně spáchali sebevraždu," řekl jeden z detektivů, který má o vyšetřování případu lehkých topných olejů podrobné informace.

Policie zatím rozpletla pozadí prvních případů. Z objednání nájemné vraždy Holého jsou obviněni vlivní podnikatelé ze Šumperska Vratislav Kutal a Milan Šišma, kteří s lehkými topnými oleji obchodovali. Vyšetřovatelé se totiž loni na podzim dostali k člověku z Prostějova, jenž vraždu zorganizoval a označil lidi, kteří ji provedli, sehnali a později i ukryli zbraň.

Někteří z podezřelých se navíc přiznali ke tři roky starým výbuchům před olomouckým soudem a v Neratovicích.
Exploze měly odpoutat pozornost od vyšetřování lehkých topných olejů. Tlumič k vražedné pistoli se až letos našel u šéfa prostějovských strážníků, který byl ihned odvolán z funkce.

"Firmy, které s Holým obchodovaly, mu dlužily peníze. Jeho likvidací by se těchto dluhů zbavily," popsal jeden z možných motivů nájemné vraždy již citovaný detektiv.
Kutal je navíc podezřelý, že si před sedmi lety objednal i vraždu novináře, který tehdy psal o podvodech s lehkými topnými oleji.

"Najatý muž sice převzal peníze, ale neměl v úmyslu vraždu vykonat," sdělila mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková.

Před měsícem policie zatkla další skupinu lidí, kteří dva měsíce po Holého vraždě popravili na břehu řeky Moravy v Kvasicích na Kroměřížsku zlínského podnikatele Marka Lehkého. Na tělo mu tehdy kdosi připevnil výbušninu. "Obvinění jsou z okruhu osob, které se dříve podílely na obchodech s lehkými topnými oleji," potvrdila mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková. Lehký svou firmu Reana koupil mimo jiné od Vratislava Kutala. V tomto případu jsou stíháni také Šišma a svědek z Prostějova.

Nevyřešena zatím zůstává vražda dalšího zlínského podnikatele, Miroslava Kovaříka, se kterým za další dva měsíce ve stejném roce vyletělo do vzduchu jeho BMW. Také na Šumpersku záhadně zemřel člověk, který rovněž na břehu řeky vyletěl do povětří. Policie ovšem tento případ označila jako sebevraždu a ani inspekce ministra vnitra, která její postup v Šumperku prověřovala, na nic nepřišla.

Vyšetřovatelé se tak po několika letech začínají konečně dostávat k lidem, kteří jsou podezřelí, že měli v obchodech s lehkými topnými oleji prsty. Existuje navíc reálná naděje, že vyšetřování - tak jako dřív - neskončí ve ztracenu. Policejní prezident totiž na příkaz vlády letos začátkem roku vytvořil speciální tým kriminalistů a vyšetřovatelů, kteří mají za úkol dostat k soudu i nejvýše postavené organizátory podvodů s lehkými topnými oleji. "Policie musí jít i do špiček těchto obchodů bez ohledu na různé zájmy," prohlásila mluvčí policie Ivana Zelenáková.

Před lety k topným olejům shromáždila přesvědčivé informace již civilní kontrarozvědka.
Objemný spis tehdy putoval na centrálu BIS do Prahy. "Obecně mohu říct pouze to, že do působnosti BIS patří i tyto věci, a pokud se někdy narazilo na něco konkrétního, předalo se to policii," tvrdí bývalý šéf kontrarozvědky Stanislav Devátý.

Nejdříve - možná již letos v létě - se k soudu dostane Holého vražda. Prokázat všechna podezření však nebude lehké. Advokáti totiž tvrdí, že celý případ stojí na výpovědi jediného nedůvěryhodného svědka. "Je to evidentní psychopat. V případu navíc chybí motiv," řekl před časem Šišmův advokát Jiří Teryngel. Kutalův právní zástupce Jiří Svoboda se bez konzultací s klientem nechtěl vyjádřit, nedávno ale řekl: "Můj klient se doslechl o zadržení některých obviněných a neudělal nic, co by se mohlo považovat za snahu něčemu se vyhnout."

Šišma s Kutalem měli na Moravě velký vliv, byli bohatí a jsou to vzdělaní lidé. Také svědek z Prostějova má IQ kolem sto padesáti. Kutal je navíc bývalý policista s mnoha známostmi na radnicích a ve státní správě a na Šumpersku ovládal firmy zajišťující chod města.

"Myslím, že tito lidé vůbec nepočítali s tím, že skončí ve vazbě, a dodnes věří, že to pro ně dopadne dobře. Když jsme je zavřeli, spousta svědků zjistila, že nejsou všemocní, a začala vypovídat," tvrdí citovaný detektiv. Přiznává, že ve struktuře černých obchodů s lehkými topnými oleji se policie dostala zhruba do středního patra pyramidy. Dovozci a lidé, kteří mafii kryli, zatím stíháni nejsou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video