Lehké mrazení táhne do Iráku turisty

  • 25
Slunce, historické památky a vzrušení z toho, že může každým okamžikem vypuknout válka. Právě na to lákají některé cestovní kanceláře. Klienti britské Hinterland nedbají rad vlády, která od cest do Iráku zrazuje, a neváhají zaplatit za dva týdny na horké půdě 80 tisíc korun.

"Irák je fantastická země," ujišťuje ředitel cestovky Geoff Hann.

Příští zájezd odlétá do Bagdádu v půlce března. Je vyprodán. "Snad nikdy nebyl tak velký zájem o Irák," raduje se Hann, který cesty do této blízkovýchodní země provozuje od roku 1972.

Účastníky zájezdu jsou podle něj především lidé nad padesát let, kteří se zajímají o archeologii, historii nebo náboženství. Inkognito občas cestují i novináři.

Skupiny provází oficiální průvodce a musejí dodržovat program, který schválily irácké úřady.

"Můžeme hovořit s obyčejnými lidmi na ulici. Když však vidí, že je s námi průvodce, moc nemluví. A především ne o Saddámu Husajnovi. Turisté smějí fotografovat vše s výjimkou vojenských a některých úředních budov," vysvětluje Hann.

Zájezd do Iráku má ještě jedno úskalí. Žádná cestovní pojišťovna není ochotná odvážné turisty pojistit.

Londýn: Nejezděte do Iráku
Británie ve středu vyzvala své občany, aby z Iráku odjeli. Ministerstvo zahraničí usoudilo, že napětí v oblasti a riziko teroristických akcí překročilo únosnou mez.

Londýn od cest do Iráku zrazuje Brity už delší dobu. Připomíná, že irácká vláda před válkou v Perském zálivu v roce 1991 držela britské občany jako rukojmí.

"Radíme našim občanům, aby ihned odjeli," píše se v prohlášení ministerstva. Upozorňuje Brity, že v Iráku není diplomatické zastoupení, které by jim v případě potřeby pomohlo.

Mírnější varování platí i pro cesty do Izraele a Kuvajtu, odkud stahuje rodinné příslušníky svých diplomatů.

"Kdo už je v Izraeli, měl by zachovávat velkou obezřetnost a zvážit, zda je jeho přítomnost nezbytná. Pokud jde o západní břeh Jordánu a pásmo Gaza, radíme odjet ihned, dokud jsou cesty otevřené," varuje Londýn.

Británie patří k spolu s USA k nejodhodlanějším zastáncům tvrdého úderu proti Iráku, pokud se nepodřídí všem požadavkům na odzbrojení.

Rusové opouštějí Bagdád
Z Iráku evakuuje své lidi rovněž Rusko, přestože věří, že se situaci v zemi podaří vyřešit politickými prostředky. Podle diplomatických kruhů v Káhiře odjede z oblasti přes tisíc Rusů.

"Situace v Iráku není jednoduchá, a to ani z psychologického hlediska," konstatoval mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko. Dodal, že oficiální mise v Iráku pokračují v práci.

Mluvčí ropné společnosti Lukoil Dmitrij Dolgov řekl, že rozhodnutí o evakuaci je výsostným právem ministerstva zahraničí. Ruská ambasáda v Bagdádu podle něj připravuje plán mimořádných opatření.

Mnohá zahraniční velvyslanectví v Bagdádu už dříve odvolala vedlejší personál a naléhavě vyzvala své občany k odjezdu ze země. Rusko, které má s Irákem široké hospodářské vztahy, zatím otálelo.

Tento týden přijela na třídenní návštěvu Iráku delegace několika desítek ruských studentů, novinářů a poslanců, včetně šéfa komunistické strany Gennadije Zjuganova. Chtějí tak posílit solidaritu s iráckým lidem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video