Vláda podle premiéra Petra Nečase urychlí přípravu finanční ústavy i změn horního zákona, aby z něj zmizely paragrafy o vyvlastňovací, což žádají VV.

Vláda podle premiéra Petra Nečase urychlí přípravu finanční ústavy i změn horního zákona, aby z něj zmizely paragrafy o vyvlastňovací, což žádají VV. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda má svůj nový jízdní řád. Už letos chce finanční ústavu proti zadlužování

  • 112
Rok reforem, který má letos před sebou vláda, bude ještě o něco nabitější. Do konce roku chtějí ministři připravit ústavní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti. Podle zákona by se například platy ministrů odvíjely od hospodaření státu. S urychlením přípravy "finanční ústavy" počítá nový legislativní plán práce vlády, tedy její faktický jízdní řád.

To, že ministři budou chtít urychlit přijetí ústavního zákona o rozpočtové kázni, oznámil po jednání vlády premiér a předseda ODS Petr Nečas. Finanční ústava byla jedním z předvolebních taháků občanských demokratů.

"Pokud nebude rozpočet vůbec přijat a platilo by rozpočtové provizorium, klesl by v každém měsíci, kdy by stát hospodařil bez schváleného rozpočtu, plat členům vlády i poslancům o třicet procent," popisoval před volbami představu ODS její ekonomický expert, dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Stejně tak chce vláda ještě do konce letošního roku připravit změnu horního zákona, která je naopak velkou prioritou Věcí veřejných. Na prosincové ideové konferenci se VV usnesly, že budou trvat na takové změně horního zákona, aby z něj byly vyškrtnuty všechny vyvlastňovací paragrafy. Straně jde o ochranu obcí před těžbou uhlí.

Podle dřívějších plánů vlády, které potvrdili ministři v legislativním plánu, předloží zanedlouho ministr vnitra a předseda VV Radek John věcný záměr volebního kodexu, včetně přímé volby prezidenta.

Do poloviny letošního roku má být ve vládě návrh zákona o generální inspekci bezpečnostních sborů, která má nahradit mimo jiné současnou inspekci ministra vnitra. Na urychleném přijetí tohoto zákona se koaliční strany dohodly v souvislosti s bojem o odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů a o jeho nástupce, jímž se stal Petr Lessy.

"Na přelomu února a března bude připravena důchodová reforma, ministr školství letos připraví věcný záměr zákona o terciárním vzdělávání a o finanční pomoci studentům, ministr zdravotnictví předloží balík zákonů zdravotní reformy, mezi nimi nový zákon o zdravotních pojišťovnách či o zdravotním pojištění," uvedl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video