Legionář se nedočkal obnovení procesu

Plzeň - Plzeňský krajský soud odmítl obnovit proces legionáře z první světové války Aloise Vocáska. Muž byl v roce 1946 podle Benešových dekretů odsouzen na doživotí s puncem zrádce, udavače a kolaboranta. Vocásek, který brzy oslaví sto šesté narozeniny, podle soudu nepředložil nové důkazy, které by ukazovaly na to, že byl odsouzen nespravedlivě.

"Toto soudní řízení neposuzuje vinu pana Vocáska, ani to jakým způsobem nalézal právo tehdejší mimořádný lidový soud. My jsme zjišťovali, jestli jsou splněny podmínky pro obnovu procesu. A to se nestalo," odůvodnil verdikt předseda senátu Jan Špeta.

"Mám čisté svědomí. Nikomu jsme neublížil," prohlásil Vocásek. Neskrývá, že vstoupil do fašistického sdružení Vlajka. Ale dodává, že z něho vystoupil po třech měsících, kdy zjistil, co je to za spolek.

Lidový soud ho poslal na doživotí i za to, že udal gestapu dva muže. Vocásek to popírá a tvrdí, že se mu po válce pomstili kolegové, kteří ho neměli v oblibě. Před lidovým soudem vypověděli, že Vocásek o T. G. Masarykovi prohlašoval, že je židozednář, a  Eduarda Beneše měl za zloděje, který utekl do zahraničí s pokladem.

Z doživotního vězení se Vocásek díky amnestii vrátil po osmi letech. Dodnes ho mrzí, že byl vyloučen z legionářské obce a zbaven veškerých požitků, které legionářům náležely.

Před soud se nečekaně dostavil i sedmasedmdesátiletý Jaroslav Anýž z Chrástu u Plzně. "Jsem jeho kmotřenec. Můj otec byl také legionář. S panem Vocáskem se po první světové válce nejprve velmi přátelil. Pracovali spolu. Proto ho při mém narození požádal, aby mi šel za kmotra. Pak se vše změnilo. Vstoupil do Vlajky a všichni se ho začali bát. Vše, za co byl v roce 1946 odsouzen, byla pravda," řekl Anýž.

Vocáska výpověď překvapila. Připomněl kmotřenci, že jako dítě chodil k nim domů si hrávat a že jeho otci půjčil dvacet tisíc korun, které mu scházely na koupi stavení v Plzni. "Nechtěl jsem úroky, byli jsme legionáři, jako bratři," dodal.

Vocáskův advokát Lubomír Müller nebyl se zamítnutím obnovy procesu spokojen a podal stížnost k Vrchnímu soudu. Snažil se soud přesvědčit, že mimořádný lidový soud porušil i tehdy platné zákony, když nedal Vocáskovi možnost se hájit a proti rozsudku se odvolat.

"Pokud by se něčeho dopustil, chci aby byl potrestán přiměřeně. Dnes by doživotí rozhodně nedostal," řekl Müller.

Legionář z první světové války Alois Vocásek ukazuje občanský průkaz na chodbě plzeňského krajského soudu, který odmítl obnovit proces, při němž byl legionář v roce 1946 podle Benešových dekretů odsouzen na doživotí s puncem zrádce, udavače a kolaboranta. (4. dubna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video