Legendární „literární převozník“ Maurice Nadeau přeplul na druhý břeh

  17:30
Kdo by nechtěl mít v literárním světě jeho pověst? Přesto byl více legendou než vpravdě úspěšným editorem, vydavatelem a nakladatelem a koneckonců i autorem. „Říkám o sobě, že jsem převozník. Jako mladý jsem chtěl změnit svět, byl jsem utopistou. Dnes se ještě vzpouzím, ale už nic neriskuji,“ řekl agentuře AFP ve svých 95 letech. Maurice Nadeau (1911-2013) zemřel v neděli ve svém pařížském bytě ve věku 102 let. České publikum může znát jeho Dějiny surrealismu, jež byly přeloženy.

Maurice Nadeau (1911-2013) | foto: www.lerideau.fr

Maurice Nadeau byl již dlouho považován za vtělení nezávislého ducha, geniálního editora, neúnavného čtenáře a spisovatele. Za to, že dosáhli věhlasu, mu jistě děkovali mnozí tvůrci, i když většina z nich poté přešla k jiným nakladatelům.

Roku 1966 založil vyhledávaný a ctěný čtrnáctideník La Quinzaine littéraire; držel jej do poslední chvíle a doslova do posledního dechu. Předtím byl ještě s Mauricem Sailletem v roce 1953 u zakládání Les Lettres nouvelles (stejně se jmenovala i jeho knižní kolekce, kterou editoval u několika nakladatelů v průběhu let). Nakonec roku 1979 spustil své vlastní nakladatelství. Bylo mu tehdy již požehnaných 68 let.

Jak později vzpomínal, za jeho pověstí často stál právě neúspěch – totiž neumění přizpůsobit se nakladatelské politice a obvykle i finanční potíže. Sarkasticky říkával: „Vyhodili mě z každého (nakladatelského) domu, protože jsem nepřinášel peníze - u Julliarda, Laffonta, Denoëla... Ale nakonec jsem vždycky našel někoho, kdo se mě ujal.“ Sebeironie, ale i jistá hořkost jsou cítit v citovaných slovech tohoto věčného snílka. „Unikátní ve svém žánru, tento privilegovaný svědek tří čtvrtin století ideového a literárního života, nepotřeboval rozprašovat pudr do očí a zaměňovat ´bytí´a ´zdání´,” napsal ve svém nekrologu novinář, spisovatel a rovněž editor Jean-Claude Lamy v listu Le Figaro.

Maurice Nadeau (1911-2013)

Objevitel nových literárních světů

Ještě v časech, kdy se to nosilo, Maurice Nadeau byl hrdý na to, že dokázal vůči cenzuře obhájit autory, kteří byli zakázaní. Na prvním místě pro mnohé pornografického divočáka Henryho Millera, který mu věnoval celé své dílo. Nadeau byl rovněž první, kdo napsal o Samuelu Beckettovi, velikánu absurdního divadla, čehož si tento mlčenlivý Ir žijící v Paříži vždy vážil.

Pro obdivovatele surrealismu zůstane Nadeau navždy v análech klasických děl zejména díky svým Dějinám surrealismu, které poprvé publikoval v roce 1945. (Do češtiny byly přeložené Zbyňkem Havlíčkem a Marií Kochrichtovou; překlad se dočkal svého řádného vydání až v olomoucké Votobii roku 1994 – více o peripetiích vydání se můžete dočíst ZDE).

Seznam Nadeauových objevů je úctyhodný. Uveďme některé další autory: George Bataille, René Chara, Henry Michauxe, Clauda Simona; editoval Lawrence Durella, Witolda Gombrowicze a mnoho dalších. Nezapomeňme na George Pereca, Michela Leirise, Rolanda Barthese, Nathalii Sarrautovou, Arthura Kostlera nebo Hectora Biancottiho. Jeden z posledních, kterého – roku 1994 – objevil pro své nakladatelství, se jmenoval Michel Houellebecq. Vydal jeho první knihu L´Extension du domaine de la lutte (v češtině vyšla značně váhavě, až deset let poté, pod titulem Rozšíření bitevního pole, v Mladé frontě, v překladu Alana Beguivina).

Na straně sociálního odporu a nonkonformismu

Narodil se 21. května 1911. Jeho otec byl poslíčkem v Paříži, skládal písně a básně; zahynul v zákopech první světové války. Jeho matka byla negramotná. Vychovávali ho jako válečného sirotka pěstouni v Remeši, kde poznal bídu, ale i nadšení pro nové sociální myšlenky – a jejich řešení. Vstoupil do Komunistické strany Francie v roce 1930, ačkoliv matka, která později znovu převzala jeho výchovu, ho v tom zrazovala.

Maurice Nadeau (1911-2013)

Vyloučen byl z komunistické partaje již o dva roky později. Není bez zajímavosti, že do konce svého života zůstával věrný svým nonkonformistickým východiskům. Nejprve komunistickým, posléze trockistickým – a následně surrealistickým. Evidentně mu neseděl jistý typ disciplíny, ačkoliv chodil zpočátku na schůze stejně jako předtím do kostela (byl zpěvákem na kúru).

Studoval na École normale supérieure v Saint-Cloud. Politika a literatura se pro něj staly dvěma stranami téže mince. Až do roku 1945 přednášel literaturu: odmítl profesuru jako svého druhu buržoazní profesi. Sám o sobě nejraději mluvil celý život jako o učiteli.

Ne všem vyhovovaly jeho názory, postoje a nakonec ani ten nonkonformismus. Vadily nejen komunistům, ale i surrealistům. Ačkoliv mu surrealisté vděčí za stěžejní dílo, jeden z nich – André Breton, s nímž společně působil v republikánských jednotkách ve Španělsku – mu nemohl odpustit, že ho v Dějinách surrealismu „pohřbil“ coby „historický úkaz“.

Za druhé světové války se účastnil po boku trockistů odboje a bojoval s Davidem Roussetem, jemuž také vděčí za to, že se po válce stal literárním redaktorem slavného odbojového časopisu Le Combat (své sloupky do něho psal spisovatel Albert Camus). V roce 1951 se stal ředitelem tohoto časopisu. Právě zde se mu do rukou dostaly například texty filozofa a kritika Rolanda Barthese.

Maurice Nadeau (1911-2013)

Mezi Nadeuaovy oblíbené autory, když už nešlo o objevy současnosti, patřili klasici jako Franz Kafka nebo Gustav Flaubert. Ze současníků miloval Bataille, Queneaua, Ionesca nebo Michauxe. Publikoval v té době zakázaného libertinského autora markýze de Sade, stejně jako antisemitského Louise-Ferdinanda Célina nebo katolického Georgese Bernanose. Později přešel jako kritik do listů France-Observateur a L´Express, stal se členem poroty literární Ceny Renaudot, ve Francii druhé nejprestižnější po Goncourtovi.

I když se to nezdá, dokázal být jako trockista osvícený: sdílel sice s Alainem Krivinem, zakladatelem Ligy revolučního komunismu, některé názory, ale rozhodně ne všechny. Kritizoval Jeana-Paula Sartra za jeho „politické úlety“, často prosovětské.

Odsoudil, což bylo ve své době závažné, mučení během alžírské války a podepsal v roce 1960 Manifest 121, který vyzýval k neposlušnosti; od gaullistického režimu se za to dočkal prohlídek a pronásledování. Byl to jeden ze vzácných okamžiků, kdy se intelektuálové postavili režimu generála de Gaulla.

Maurice Nadeau (1911-2013)

* * *
„Mám velmi špatnou paměť,“ napsal. „Až budeš umírat, říkala moje žena, nevzpomeneš si už ani na mne. Přeháněla. Sama již zemřela: a je to právě ona, kterou vidím poblíž sebe nejčastěji, když se dívám za sebe,“ napsal v předmluvě ke svým vzpomínkám Grâces leur soient rendues (Albin Michel, 1990). V těchto dnech vzdávají poctu tomuto muži největší osobnosti nejen Francie, ale i Evropy.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...