Legendární hacker se vrací

  • 12
Devětatřicetiletému Kevinu Mitnickovi, který svými činy dal význam slovu hacker, končí trest. Po dlouhých osmi letech se znovu připojí k internetu. Bude to se vší parádou v rámci živé show americké televizní stanice TechTV Screen Savers (Spořiče obrazovky). Do internetové komunity se ale vrací jiný Mitnick, než ten, který ji opouštěl se želízky na rukou.

Teď se chce jeden z nejslavnějších hackerů do práce a pomáhat chránit společnosti před tím druhem hackerských útoků, ve kterých sám vynikal. Nechce ale prozradit, se kterou společností jedná o zaměstnání.

"Největší problém je přesvědčit lidi, kteří mají na starosti počítačová bezpečnostní opatření, že spousta toho, co se o mně napsalo, není pravda. Za to, co je pravda, se dneska upřímně stydím," říká Mitnick. "Splatil jsem dluh společnosti a teď se snažím dělat něco pozitivního. Minulost ale změnit nemůžu."

Jako jeden z prvních stíhaných a odsouzených hackerů se Mitnick proslavil i díky tříletému pátrání FBI, která se ho usilovně snažila dopadnout nejen za průniky do nesčetných počítačových sítí, ale také za krádeže počítačového softwaru firem Sun Microsystems, Novell či Motorola.

Od března 2000 byl sice na svobodě, ale ve zkušební lhůtě. Nesměl bez povolení cestovat ani používat technologická zařízení. Počítač a mobilní telefon sice mít mohl, ale bez připojení k internetu.

"Moc se těším, až budu moct sám používat e-mail. Moje přátele a rodinu už unavovalo, že mi musejí stahovat elektronickou poštu a všechno tisknout, abych si to mohl přečíst. Na všechno se hrozně těším, i když vím, kolik času jsem ztratil," dodává.

Navíc ze svého příběhu nesmí až do roku 2010 vytěžit žádné peníze, což je podmínka, proti níž se chce Mitnick ještě u soudu odvolat. "Věřím, a někteří právníci jsou se mnou zajedno, že je to v rozporu s prvním dodatkem ústavy," vysvětluje. "Vláda nemůže nikomu bránit v jeho svobodě projevu."

Už se mu ozvala celá řada lidí, včetně držitele Oscara Kevina Spaceyho, kteří by rádi natočili film o jeho životě.

Začalo to telefonem
Všechno to začalo, kydž mu bylo třináct let. Byl posedlý amatérskou radiotelegrafií a zajímal se o technologická zařízení.

"Bavilo mě to, protože to bylo vzrušující a fascinující, bylo to dobrodružství," vysvětluje dnes. Brzy nejen věděl, jak si zavolat zadarmo, ale mohl dělat i drobné žertíky, třeba přesměrovat kamarádův telefon na placenou linku.

Po telefonech přišly na řadu počítače. Jen tak pro zábavu si napsal program, s jehož pomocí mohl získávat přístupová hesla, pronikat do jiných počítačů a stahovat si třeba zdrojové kódy softwaru, aby zjistil, jak dotyčný program funguje. Tvrdí ale, že nikdy neukradl žádné peníze, ani nezničil žádný počítač nebo síť.

"Tenkrát jsem nevěřil, že by mě mohli chytit. To, co jsem dělal, mi připadalo naprosto neškodné a triviální," vzpomíná Mitnick.

"I když začali zavádět federální zákony proti hackerství, pokračoval jsem v tom, protože mi nedocházelo, jak vážné by to mohlo mít důsledky. Teď už mám pochopitelně jiné hodnoty a postoje a věřím v jiné věci," dodává.

"Zasloužil jsem si trest za svoje hackerství, ale nemyslím, že odpovídal skutečnému provinění. Udělali ze mě obětního beránka."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video