Poslankyně za hnutí ANO Radka Maxová

Poslankyně za hnutí ANO Radka Maxová | foto: Dan Materna, MAFRA

Legálně si doplatíte za lepší péči, než je ta hrazená, navrhla Maxová

  • 223
Zavedení dobrovolné spoluúčasti pacientů, kteří by si mohli doplatit za lepší péči, která není nyní hrazena ze zdravotního pojištění, navrhli ve Sněmovně dva poslanci hnutí ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík. Pacient by přitom platil jen rozdíl mezi plně hrazenou péčí a tou, kterou nyní pojišťovny neplatí.

„Účelem návrhu je umožnit pacientům svobodnou volbu pro rozhodování o jejich vlastním zdraví, a to prostřednictvím možnosti zvolit si i ten zdravotnický prostředek, který není standardně hrazen zdravotní pojišťovnou bez nutnosti uhradit celý zdravotní výkon,“ řekla poslancům Maxová.

„Považuji za neetické, že například ženy, které prodělají amputaci prsu, si nemohou vybrat kvalitnější prostředek pro svůj další život,“ vysvětlovala.

Skoncuje se tak podle ní se současnou praxí, kdy si pacienti připlácejí za lepší péči formou darovacích smluv, kdy pak poskytovatel péče do dokumentace uvede zdravotnický prostředek pojišťovnou schválený a hrazený, nikoli ten skutečně použitý, za který si člověk připlatil formou daru.

Doplatit jen rozdíl za kvalitnější kyčelní kloub? Teď to nejde

Ještě jasněji to, oč jde, popsal kolega Maxové, poslanec Janulík. „Přijdete za svým ortopedem a on vám nabídne kyčelní kloub třeba se zárukou patnácti let. No a v momentě, kdy je vám 50, tak řeknete - no tak já bych si představoval, že budu žít déle než do 65, takže bych chtěl kloub, který má záruční lhůtu delší. No ale ten pětadvacetiletý stojí 60 tisíc místo 35 tisíc. Takže vás logicky napadne, že si doplatíte 25 tisíc a budete mít ten lepší. Nikoli, současný systém to vůbec neumožňuje. Pokud chcete ten lepší, tak ho zaplatíte celý, což já považuji za naprosto stupidní diskriminaci,“ uvedl Janulík.

Návrh poslanci předložili při projednávání novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou po úterním jednání čeká už jen závěrečné hlasování. Původním smyslem vládního návrhu je zakotvit, že smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné až po zveřejnění.

Návrh poslanců ANO je zajímavý i tím, že s ním přišli poslanci vládní koalice, která zlikvidovala poplatky u lékaře s výjimkou toho za pohotovost.

Poslanec ODS návrh podpořil, komunistka byla naštvaná

Ve Sněmovně iniciativu Maxové s Janulíkem podpořil poslanec za ODS, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. „My si musíme uvědomit, že když rozhodneme o tom, že si pacient může zakoupit lepší náhradu, lepší materiál do té kyčle, než jaký mu pojišťovna hradí a žádný mu nedá, neděláme žádné zásadní rozhodnutí o pojistném systému, nezasahujeme do žádných práv pacienta, protože všechno, na co má nárok, dostane. Ale umožňujeme mu, aby, je-li ta možnost, aby si pořídil něco lepšího,“ řekl Svoboda.

K opatrnosti při schvalování iniciativy poslanců ANO nabádal lidovec Ludvík Hovorka. A ostře proti návrhu vystupovala komunistická poslankyně Soňa Marková. „Návrh by umožnil nekontrolovaný nárůst spoluúčasti pacientů,“ řekla. Podle ní by bylo nutné nejprve zakotvit standardní služby. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD návrh Markové a Janulíka ve Sněmovně nekomentoval.

V závěrečném schvalování budou poslanci hlasovat i o dalším návrhu Maxové, aby lidé nad 65 let věku měli plošně hrazené očkování proti pneumokokům. Bylo by dobrovolné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video