Nosorožec v Krugerově národním parku v JAR

Nosorožec v Krugerově národním parku v JAR | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Legalizujte obchod s rohy nosorožců, navrhuje jihoafrická ministryně

  • 7
Jihoafrická ministryně životního prostředí navrhuje zlegalizovat prodej rohů nosorožců. Jejím cílem je odstranit z rohoviny punc zakázaného ovoce a dostat černý trh s touto surovinou pod kontrolu vlády. Pytláctví v zemi totiž stále zažívá rozmach. Ochránci zvířat jsou však ostře proti, podle nich by toto opatření mohlo poptávku po této surovině ještě zvýšit.

Počet případů zabíjení nosorožců kvůli rohovině roste i přesto, že jihoafrická vláda zpřísňuje dohled nad národními parky, třeba ozbrojenými hlídkami a letadly. Ale jak se ukazuje, pytlákům se díky poptávce z Asie stále vyplatí jít i proti puškám strážců národních parků.

Proto jihoafrická ministryně životního prostředí Edna Molewaová s radikálním řešením - zlegalizujte obchod s rohovinou. "Nosorožci jsou zabíjeni každý den a čísla vzrůstají. Udělali jsme, co bylo v našich silách, a nefunguje to. Opravdu si myslíme, že je potřeba tuto problematiku řešit skrze kontrolovaný trh, abychom přinejmenším začali snižovat atraktivitu pytláctví," řekla Molewaová deníku Mail & Guardian během konference CITES v Bangkoku.

CITES

CITES, tedy Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Mezinárodní obchod s rohovinou je podle ní zakázán více než 30 let.

Zdroj: MŽP

Její aktivitu podporuje třeba podnikatel John Hume, který vlastní asi 800 nosorožců, což je nevíce v zemi. Sám podporuje řízené, a tedy humánnější získávání rohoviny pod dohledem úřadů. A také slíbil, že prosazení návrhu na legalizaci trhu s rohovinou případně podpoří i finančně.

Zatím je legalizace jen ve fázi návrhu, ale JAR pravděpodobně podpoří legalizaci i na příští konferenci CITES v roce 2016, která se bude konat na domácí půdě - v Kapském Městě.

Podobná opatření ovšem kritizují organizace na ochranu zvířat jako Traffic nebo WWF. Podle nich by se trh stejně nedal spolehlivě regulovat a mohl by způsobit nárůst poptávky na hlavních trzích, což je zejména Čína a Vietnam. Nosorožčí roh je v těchto zemích považován za všelék a lidé jsou za něj ochotni zaplatit závratné sumy. Rohovina se dokonce prodává dráž než zlato (více zde).

"Tohle je produkt, o kterém vám každý rozumný vědec řekne, že nemá žádný významný léčebný účinek. A oni to chtějí prodávat za obrovské sumy lidem, kteří jsou prostě jen špatně informovaní," uvedl podle serveru The Guardian Will Travels, ředitel nadace Born Free.

Jihoafrická republika je domovem největší populace nosorožců - v roce 2012 tam žilo odhadem 18 tisíc ohrožených nosorožců tuponosých a asi 1 700 kriticky ohrožených nosorožců dvourohých. Jejich počet se však rapidně snižuje. Dobře vyzbrojené kriminální gangy je vybíjejí v čím dál větší míře.

Loni dosáhl počet pytláky zavražděných nosorožců v Jihoafrické republice rekordu: 668. V roce 2007 jich přitom pytláci zabili jen třináct. Letos už stačili zavraždit 158 těchto majestátních zvířat, většinu v Krugerově národním parku. Při současném tempu nárůstu by v roce 2016 přesáhl počet zabitých zvířat počet těch narozených, varují ochránci přírody.

Krugerův národní park

Krugerův národní park


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video