Pořad se bude vysílat jednou týdně po internetu. Ilustrační foto

Pořad se bude vysílat jednou týdně po internetu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ledy tají, čínská televize uvede pořad pro gaye

  • 3
Čínští homosexuálové neměli nikdy lehký život. Komunisté je věznili a často i popravovali, ještě před sedmi lety tamní úřady klasifikovaly homosexualitu jako duševní chorobu. Věci se ale pomalu mění. Jeden z čínských televizních kanálů spouští pořad, který se má stát fórem homosexuálů.

Program, jehož producentem je hongkongská společnost Phoenix Satellite Television, má dvanáct dílů a bude se vysílat jednou týdně přes internet. Miliony lidí se na něj budou moci podívat na stránkách televize i na dalších portálech.

Bude se v něm diskutovat o problémech spojených s homosexualitou. "Doufáme, že se z něj stane jakési fórum, kde se lidé stejné sexuální orientace budou setkávat a komunikovat," citoval britský server BBC producenta Gang Ganga.

Autoři doufají, že historicky první pořad pro homosexuály v dějinách čínského vysílání přispěje ke zvýšení tolerance. V tamní společnosti je totiž homosexualita stále ještě silným tabu. Gayové a lesbičky byli desítky let perzekvováni: zavíráni do vězení a nezřídka i popravováni. Úřady je považovaly za mentálně narušené.

"Doufáme, že po odvysílání programu nebude homosexualita nadále problémem. Že společnost bude více osvícená, chápající a tolerantní," prohlásil producent Gang Gang.

"V řadě velkých čínských měst žijí homosexuálové normálně. Sportují, plavou, pracují či zpívají karaoke. Prostě se věnují všem možným aktivitám," vysvětluje. Ovšem mnohde to pořád nemají lehké - musejí bojovat proti tradičnímu pojetí rodiny. Zvláště ti, co žijí v konzervativních zemědělských oblastech.

"Nový pořad je důkazem, že přístup k homosexuálům se v Číně pomalu mění," uzavírá zpravodaj BBC v Pekingu Dan Griffiths.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video