V ohrožení jsou medvědi zejména na Aljašce a v Rusku

V ohrožení jsou medvědi zejména na Aljašce a v Rusku | foto: Profimedia.cz

Lední medvěd zřejmě nepřežije oteplení 21. století

  • 168
Jestli se naplní předpověď klimatologů týkající se rozpouštění ledových masivů v moři, ledním medvědům hrozí vyhynutí. Podle vědců mohou v polárním pásmu zmizet do roku 2050 dvě třetiny těchto zvířat. Alarmující zprávu vypracoval tým amerických odborníků.

Studie shrnuje poznatky, které mají sloužit jako podklad pro rozhodovací proces, zda lední medvědy zahrnout na seznam ohrožených druhů.

Osud polárních medvědů dokonce může být ještě dramatičtější, protože ledový krunýř Arktidy se může rozpouštět mnohem rychlejším tempem, než předvídají současné počítačové modely, varují vědci.

"Existuje jednoznačný vztah mezi změnami v ledovém krunýři Arktidy a prosperitou populace ledních medvědů," konstatuje Steve Amstrup, který výzkumný projekt řídil. Jak vyplývá z údajů, které shromáždilo americké středisko pro sběr dat o sněhu a ledu, kvantita arktického ledu je už nyní mimořádně malá a vědci předpokládají, že jeho rozpouštění bude pokračovat dál.

Z toho plyne, že lední medvědi vymizí do roku 2050 z těch částí Arktidy, kde se led rozpouští nejrychleji - tedy podél severního pobřeží Aljašky a Ruska. Jde o populaci asi šestnácti tisíc jedinců.

Další lední medvědi mohou sice přežít i rok 2050, většina jejich populace ale podle odhadů vyhyne do konce 21. století, míní Amstrup. Nakonec zřejmě budou lední medvědi žít pouze v oblastech kanadských arktických ostrovů a podél západního pobřeží Grónska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video