Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nebezpečná borelióza se léčí v Česku nedostatečně, varují lékaři

  • 103
Ročně onemocní boreliózou přes čtyři tisíce lidí. Pokud pacient nedostane správnou léčbu včas, může mu nemoc způsobit trvalé poškození mozku, srdce, kloubů. Léčba lymské boreliózy přenášené klíšťaty je však podle lékařů v Česku nedostatečná. Mezinárodní směrnice totiž doporučují výrazně delší dobu léčby.

Zpočátku se borelióza nejčastěji pozná podle červené skvrny na místě, kde měl napadený člověk klíště infikované bakterií Borelia. Lidé to často ignorují, jelikož po několika dnech až týdnech skvrna zmizí. V této fázi je navíc nemoc jen těžko prokazatelná. Až za několik týdnů člověk může zaznamenat další příznaky nemoci v podobě únavy, bolesti svalů a kloubů či bolesti v krku a zvýšené teploty.

Velký problém je, že u některých lidí se prvotní příznaky vůbec neobjeví. Infekce se pak od počátku šíří skrytě a borelie (bakterie, které nemoc způsobují) se mohou rozšířit krevním oběhem nebo lymfou, případně podél nervových vláken dál do těla. A právě léčba těchto případů je dle lékařů v Česku nedostatečná.

„Současný standard třítýdenní léčby antibiotiky u těžších případů boreliózy rozhodně nestačí. Zhruba u padesáti procent pacientů je třeba připustit, že je lékař nevyléčil nebo že se jim borelióza vrátila. U těchto případů je nutné léčbu prodloužit,“ míní imunolog Radek Klubal.

Za často nedostačující považuje léčbu také neurolog Tomáš Bouzek: „V Česku jako skoro v jediné zemi se borelióza léčí výrazně kratší dobu a výrazně menšími dávkami, než jak je tomu ve většině zemí světa.“

I mikrobioložka Dagmar Hulínská prosazuje delší dobu užívání antibiotik. „Nechápu, proč se například pro bakterie způsobující žaludeční vředy doporučuje dlouhodobá, kombinovaná a opakovaná léčba, zatímco pro borelie, které se můžou rozšířit po celém těle a přetrvávat v srdci, mozku či kloubech, se ordinují nízké dávky antibiotik po relativně krátkou dobu,“ říká Hulínská, která se sama nakazila agresivní formou boreliózy v laboratoři.

Lékaři, kteří tvoří české standardy léčby boreliózy, však tvrdí, že je dostatečná.

„Neznám oficiální doporučení lékařských společností v Evropě nebo USA, která by prosazovala léčbu delší než čtyři týdny,“ říká Dušan Pícha z vedení infektologické společnosti, ač Mezinárodní společnost odborníků pro léčbu boreliózy (ILADS) v doporučeních píše: „U časných stadií boreliózy by měla léčba pomocí antibiotik trvat minimálně 4 až 6 týdnů, u pokročilejších stadií nejméně 4 až 6 měsíců.“

Na dotaz, proč se mezinárodní standardy tolik odlišují od českých, odpovídá primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová: „Nikde nebylo prokázáno, že by dlouhá léčba ovlivňovala klinický výsledek.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video