Léčila devitalizace? Není důkaz

  • 35
Lékaři ze čtyř nemocnic, které zkoušejí nový způsob léčby rakoviny - takzvanou devitalizaci -, včera poprvé zhodnotili, jak je metoda úspěšná. Devitalizace podle nich není nutně nebezpečná - obavy z otravy krve se zatím nepotvrdily. Úspěch se však ještě nedostavil a několik těžce nemocných pacientů na svou nemoc zemřelo.

Další experti jsou však přesvědčeni, že alespoň v jednom případě by pacient nežil, nebýt devitalizace.

O případu včera informoval chirurg František Chaloupka z pražské Nemocnice Milosrdných sester několik desítek svých kolegů z celé republiky, kteří se sešli v Institutu klinické a experimentální medicíny. V Chaloupkově nemocnici operovali lékaři od podzimu do jara celkem dvanáct pacientů s nádorem tlustého střeva, z nichž osm zemřelo a čtyři nadále žijí. "Ani u jednoho z těchto čtyř nádorový proces zatím podle vyšetření nepokračoval. A u jednoho z nich ručím za to, že by už nežil," uvedl Chaloupka.

Chirurg nevěřil, že to pacient přežije
Chirurg František Chaloupka ještě před oficiálně schválenými experimenty operoval dvanáct pacientů s nádory tlustého střeva. Včera své výsledky zveřejnil.

Jste pro devitalizaci? Hlasujte v anketě ZDE
Jeden z pacientů, dvaačtyřicetiletý muž, by podle chirurga už nežil, nebýt devitalizace. Před operací se už ani nebyl schopen hýbat. "Když jsem ho šel operovat, měl jsem za to, že nemá šanci. Nestalo se tak. Nádor sice zatím nezmizel, nicméně pacient po operaci přibral šest kilo a nyní je na chalupě na Šumavě," řekl včera kolegům Chaloupka z nemocnice Milosrdných sester v Praze. "Chtěl už i pracovat, ale obvodní lékař mu to rozmluvil," dodal lékař, jehož výsledky oficiálně ověřil IKEM.

Pomohlo v případě onoho muže skutečně podvázání nádoru, nebo se organismus ubránil sám a operace ho podpořila pouze psychicky? "Podobné případy, kdy si organismus pomůže sám, se stávají.

Neumíme to zatím vysvětlit," namítl předseda chirurgické společnosti Karel Havlíček. Tato společnost je od počátku k efektu metody velmi skeptická a považuje to za nebezpečnou hru.

Metodu devitalizace dnes oficiálně smějí zkoušet čtyři pracoviště v Praze a v Brně. Hranice studie jsou však značně omezené: lékaři mohou podvazovat jen metastázy, tedy malé postranní nádory. I počet diagnóz je omezen: operují se pouze zhoubné nádory tlustého střeva a kůže. Do studie jsou navíc zařazováni pouze pacienti v konečném stadiu nemoci. Zástupci všech čtyř pracovišť včera MF DNES sdělili, že efekt se zatím nedostavil a několik (byť minimum) lidí zemřelo.

Naopak se zatím nepotvrdily obavy, že metoda je nebezpečná a pacienti budou umírat na otravu způsobenou ponecháním nádoru v těle. To je ovšem způsobeno tím, že se podvazují jen malé metastázy. "Zatím z toho nic nelze vyvozovat," uvedl Karel Havlíček, který právě před tímto rizikem silně varoval.

Někteří lékaři ovšem už nahlas tvrdí, že jim experiment svazuje ruce: u zařazovaných pacientů je už šance na vyléčení mizivá.

To vyplývá i z Chaloupkových závěrů. I jeho pacienti byli v konečném stadiu - a většina zemřela.

"Jestli bude mít metoda přínos, tak spíš pro lidi ve středním věku, a ne v konečném stadiu," podotkl Chaloupka. Apeloval na to, aby se experiment rozšířil i na podvazování hlavního nádoru, tedy tak, jak to prosazoval objevitel metody Karel Fortýn.

"Nesměli jsme ohrozit pacienty," vysvětlil šéf chirurgické kliniky na Bulovce František Antoš důvody, proč se začalo opatrně.

"I když bychom rádi operovali dřív, kdy je šance na přežití vyšší, nemůžeme, protože nesmíme dělat pokusy na lidech," dodal ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík.

Někteří lékaři přesto posílají na devitalizace pacienty, které se ještě nepokusili léčit standardně. "To je velmi nebezpečné a hraničí to s trestním právem," varoval Miroslav Ryska z IKEM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video