Léčil prezidenta, dočkal se žaloby

  • 2
Do případu léčby slovenského prezidenta Rudolfa Schustera v roce 2000 promluvil prokurátor. V pondělí podal podle slovenského deníku SME žalobu na chirurga bratislavské nemocnice ministerstva vnitra za ublížení na zdraví z nedbalosti. Před dvěma lety prasklo slovenskému prezidentovi tlusté střevo. Jeho léčení na Slovensku provázely komplikace a zachránila ho až operace v rakouském Innsbrucku.

Jedním z hlavních důkazů obžaloby, jejíž spis čítá přes 70 stran, je znalecký posudek z oboru lékařství vypracovaný zástupci lékařské fakulty v Martině.

Na přibližně 1 800 stranách vyšetřovacího spisu jsou podle SME mimo jiné i výpovědi prezidenta a členů jeho rodiny, členů slovenského lékařského konzília a nemocničního personálu.

Prezident vystupující v kauze jako svědek a poškozený souhlasil se zbavením mlčenlivosti i lékařů z Innsbrucku, kteří ho léčili na tamní univerzitní klinice.

Podnět k vyšetřování podal ještě bývalý ministr zdravotnictví Tibor Šagát v září 2000. Slovenský prezident tehdy zbavil mlčenlivosti asi 60 zdravotníků, kteří o něj pečovali v bratislavských nemocnicích. Umožnil tak jejich policejní výslech.

Schuster v souvislosti s přešetřováním postupu slovenských lékařů v srpnu 2000 pro televizi Markíza řekl, že kdyby některý ze slovenských lékařů bdějících nad jeho zdravotním stavem byl odsouzený za zanedbání péče, udělil by mu milost.

O den později, dnes už obžalovaný, lékař František F. tvrdil, že členové jeho operačního týmu zachránili prezidentovi život.

Obžalovaný lékař měl podle slovenského deníku kvůli vyšetřování problémy s vysokým tlakem. V případě uznání viny mu hrozí vězení od pěti měsíců do šesti let, případně peněžní pokuta.

Co se v létě 2000 s prezidentem dělo
Rudolfa Schustera přijali lékaři do  bratislavské nemocnici ministerstva vnitra s vysokými horečkami 14. června 2000 s podezřením na dehydrataci organismu. Až po několika dnech zjistili, že má prasklé tlusté střevo.

Byl dvakrát akutně operován a doktoři u něj provedli i korekci střevního vývodu v plné narkóze, o níž nebyla informována ani prezidentova rodina.

Když pak nastaly komplikace, byl šéf státu převezen do bratislavské nemocnice na Kramároch, kde se jeho stav v důsledku zápalu plic a infekce natolik zhoršil, že mu začaly selhávat všechny životně důležité orgány.

V kritickém stavu byl pak převezen do tyrolského Innsbrucku, kde mu tamní lékaři zachránili život. Do Rakouska prý odjížděl s nejvýše dvouprocentní šancí na přežití a v kritickou noc na 28. června byl u něj dokonce kněz.

Zdravotní obtíže prezidenta Schustera v létě 2000

14. června - Schuster byl převezen s vysokými teplotami do nemocnice. Předpokládalo se, že příčinou onemocnění byla horka (Schusterův byt v podkroví prezidentského paláce není klimatizovaný) a zřejmě i vyčerpanost z přepracování. Oficiální zpráva hovořila o tom, že Schuster byl hospitalizován kvůli rozvratu vnitřního prostředí, tedy s podezřením na dehydrataci.
15. června - Horečky u prezidenta poklesly a jeho stav byl označen za stabilizovaný.
19. června - Zdravotní stav se zhoršil kvůli proděravění tlustého střeva, jehož jedním z důvodů byl zánět střevních výrůstků. Komplikace si vyžádala urgentní chirurgický zákrok.
20. června - Schuster měl zvýšenou teplotu, což je podle lékařů při pooperačních stavech zcela normální, ale jinak se jeho zdravotní stav po operaci stabilizoval.
21. června - Mluvčí slovenského prezidenta Jozef Leikert oznámil, že hlavě státu se už částečně obnovila činnost střev.
23. června - Bylo oznámeno, že histologické vyšetření vyloučilo u slovenského prezidenta nádorové onemocnění. Oficiální zpráva pojednávala o zlepšujícím se stavu. Ještě v 11:00 dopoledne se ale náhle prezidentův stav opět zhoršil a Schuster odpoledne přestál už druhou, asi čtyřapůlhodinovou operaci. Zákrok byl podle operujících chirurgů nutný kvůli zánětu, který způsobila bakterie, jež se následkem prasklého střeva rozšířila do břišní dutiny.
25. června - Schusterův zdravotní stav se v podvečer prudce zhoršil; stoupla mu teplota a rentgenové vyšetření ukázalo začínající zápal plic. Vzhledem k plicnímu nálezu se lékařské konzilium rozhodlo provést tracheotomii, tedy vytvoření otvoru v průdušnici, s cílem lepšího ošetření dýchacích cest. Komplikace si vynutily naléhavý převoz z nemocnice ministerstva vnitra do Národního onkologického ústavu v Bratislavě, kde se prezident podrobil tomografickému vyšetření.
26. června - Prezidentův mluvčí Leikert s odvoláním na hlavního anesteziologa Dérerovy nemocnice, kam byl nejvyšší představitel slovenského státu před nedělní půlnocí převezen, oznámil, že prezident má problémy se srážlivostí krve a že u něj propukl oboustranný zápal plic.
27. června - Zdravotní stav Rudolfa Schustera se znovu zhoršil. Hlavní anesteziolog Milan Májek ho označil za mimořádně kritický. Kvůli špatné funkci plic a nedostatečnému okysličování krve selhává funkce i dalších životně důležitých orgánů.
28. června - Rudolf Schuster byl na přání rodiny převezen na specializovanou kliniku do rakouského Innsbruku, kde se o něho bude starat tým kolem chirurga Ernsta Bodnera. Prezidentův zdravotní stav označovali lékaři za mimořádně kritický.
30. června - Prezidentovo dýchání se zlepšuje, lékaři oslabují podporu dýchání. Šéf jednotky intenzivní péče innsbrucké kliniky Norbert Mutz oznámil, že život slovenského prezidenta Rudolfa Schustera již není ohrožen.
3. července - Innsbručtí lékaři začali  zmírňovat hluboký umělý spánek. Laboratorní testy potvrdily ústup zánětů. Slovenský kabinet pověřil výkonem některých prezidentských pravomocí svého předsedu Dzurindu a některé pravomoci přešly i na předsedu parlamentu Jozefa Migaše.
5. července - Slovenský prezident přestál drobný, asi dvacetiminutový chirurgický zákrok, při kterém mu rakouští lékaři zastavili prosakování krve v místě na krku, kde má zavedenou endotracheální kanylu.
6. července - Rudolf Schuster po 13 dnech umělého spánku otevřel oči. V souvislosti s problémy při léčbě slovenského prezidenta podal demisi ministr zdravotnictví Tibor Šagát. Abdikoval rovněž ředitel nemocnice ministerstva vnitra, kde byl Schuster  hospitalizován.
11. července  - Rakouští lékaři poprvé postavili Rudolfa Schustera pomocí speciálního křesla na nohy. 
13. července  - Ošetřující lékaři zavedli Rudolfu Schusterovi do krku speciální kanylu, s jejíž pomocí může prezident mluvit. 
14. července  - Lékaři vyjmuli Rudolfu Schusterovi speciální kanylu. Prezident sám mluví, dýchá a přijímá potravu. 
15. srpna - Prezident Rudolf Schuster se po 48 dnech léčení v Rakousku vrátil do vlasti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video