Zdeněk Majzlík z Týna nad Vltavou je jedním z bojovníků za legalizaci konopí

Zdeněk Majzlík z Týna nad Vltavou je jedním z bojovníků za legalizaci konopí jako léčebného prostředku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Konopí si mají platit pacienti, řada z nich na něj však nemá

  • 282
Pro Zdeňka Majzlíka z Týna nad Vltavou pohasla naděje, že by se mohla jeho nevyléčitelně nemocná dcera už brzy legálně léčit konopím. Státní ústav pro kontrolu léčiv definitivně rozhodl, že jej nebudou hradit zdravotní pojišťovny, ačkoliv léčba z dovozu je drahá.

"Moje dcera až do svých 27 let byla naprosto normální člověk, se svými radostmi a běžnými, každodenními strastmi. Ráda lyžovala. Závodně tančila. A koncertně hrála na kytaru. A ani ona, ani nikdo z nás si nemyslel, že se to může nějak dramaticky změnit. Až do toho nenadálého, hloupého zakopnutí na rovné cestě, kde nebylo zakopnout o co. Tak se totiž tato nemoc ohlásila," popisuje Zdeněk Majzlík v blogu na iDNES.cz, jak se u jeho dcery ohlásila roztroušená skleróza, která ji upoutala na invalidní vozík.

Nemoc tělo nyní 45leté ženy svíjela v křečích. "Přestala jí pracovat střeva. Trpěla obrovskými zácpami, kvůli kterým dvakrát skončila až na jednotce intenzivní péče. Ztratila chuť k jídlu a zhubla na 38 kilogramů," popisuje Majzlík.

Zákony ze mě dělají dealera

Blog Zdeňka Majzlíka

Příznaky choroby výrazně zmírnilo konopí. Do letošního dubna jej zákony neumožňovaly pořídit legálně. Otec jej proto pro dceru pěstoval sám, ačkoliv riskuje vězení (více o příběhu Zdeňka Majzlíka čtěte zde).

Naděje na to, že jí pro léčivo půjde jednou do lékárny, postupně mizí. Konopí zatím do Česka nikdo nedováží a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí vydal opatření, jež říká, že konopí nebude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

"V pondělí 29. dubna bylo vydáno opatření obecné povahy. Platit začne 14. května," řekla iDNES.cz mluvčí SÚKL Lucie Šustková. "Léčebné konopí je na seznamu individuálně připravovaných přípravků nehrazených z veřejného zdravotního pojištění," dodala. Návrh opatření SÚKL zveřejnil už v březnu. Došly mu k němu desítky připomínek včetně námitek proti nehrazení konopí.

Pojišťovna konopí neuznává, prý není účinné

Opatření se podle Šustkové vztahuje na veškeré formy konopí. "Bez individuální přípravy jej nebude možné vydat," doplnila mluvčí. Za individuální přípravu se považuje třeba to, že lékárník vezme části suché rostliny a odváží je. Nebo z nich namíchá mast či tinkturu. V jaké podobě budou moci bylinu vydávat, podle Šustkové určí až vyhláška ministerstva zdravotnictví (více o návrhu vyhlášky čtěte zde).

Na úhradách SÚKL trvá i přesto, že například v Nizozemsku existuje legální pěstitel, jenž léčivo dodává v pětigramových baleních. Odvažování ani další úprava by proto nemusely být nutné.

To, že pacienti si budou muset konopí hradit, ať už bude v jakékoliv podobě, tvrdí také Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Preparáty si bude vždy v plném rozsahu hradit pacient," potvrdil její mluvčí Oldřich Tichý s tím, že VZP rozhodně neuvažuje o tom, že by se na úhradách podílela.

"U všech indikací, u nichž připadá použití léčebného konopí v klinické praxi v úvahu, existují jiné přípravky, které už VZP hradí. Přípravky z léčebného konopí jsou v naprosté většině případů výrazně dražší než zmíněné nekonopné léky. U těch nekonopných jsou navíc, na rozdíl od přípravků z léčebného konopí, prokázané účinky. Naopak u konopných preparátů neexistují žádné relevantní vědecké klinické studie, které by jejich účinek prokazovaly," doplnil Tichý.

Jeho slova popírá odůvodnění ministerstva zdravotnictví ke zmiňované vyhlášce. V něm resort píše, že existují stavy, u nichž "je možné pozorovat terapeuticky prospěšné účinky konopí na zdravotní stav pacienta, které byly prokázány kontrolovanými studiemi".

Měly by pojišťovny hradit pacientům drahé léčebné konopí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. května 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 15689
NE
NE 302

Léčba, jež může měsíčně stát i desítky tisíc korun

Pacienti a zastánci léčebného konopí jsou přitom přesvědčeni, že bez úhrad zdravotních pojišťoven je legislativa zbytečná. Dcera pana Majzlíka spotřebuje měsíčně až 150 gramů rostliny. Pokud by se konopí dováželo z Nizozemska, což je zpočátku pravděpodobné, odhadem by ji tato dávka vyšla měsíčně na více než 26 tisíc korun. Levnější by byly byliny vypěstované v Česku, pacientům to však zákon nedovoluje a podnikatelé jej budou moci pěstovat až od jara příštího roku.

Vydat tisíce až desetitisíce korun si Zdeněk Majzlík nemůže dovolit. "Já i moje žena jsme starobní důchodci a důchod nám právě tak stačí k přežívání. Invalidní důchod mojí dcery je pouze sedm tisíc korun," popsal.

A není sám. To, že lidé nebudou konopí nakupovat, dokládá případ Sativexu, tedy inhalátoru s obsahem kanabinoidů, jenž se do Česka může dovážet už od jara roku 2011. Lékárník Stanislav Havlíček už dříve iDNES.cz řekl, že lékárny ho v nabídce nemají, protože se nenašel nikdo, kdo by za lék chtěl či mohl platit 12 tisíc korun měsíčně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video