Více než 700 tisíc lidí je v Polsku na alkoholu závislých. Ilustrační foto

Více než 700 tisíc lidí je v Polsku na alkoholu závislých. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Léčebna, nebo vězení. Chybující polští alkoholici dostanou na vybranou

  • 0
Alkoholici v Polsku, kteří se dostanou před soud, si možná budou muset vybrat mezi léčbou a vězením. Liberální vláda by ještě před začátkem letních prázdnin mohla schválit návrh novely zákona o výchově ke střízlivosti, podle níž by soud už léčbu nenařizoval.

Novelu připravila státní agentura pro řešení problémů s alkoholem. Podle ní jsou v Polsku dosud platné předpisy neúčinné. "Ti, kterým soud nařídil léčbu, dělají všechno pro to, aby ji nemuseli podstoupit," tvrdí ředitel agentury Krzysztof Brzózka.

Pokud novela začne platit, dostanou závislí alkoholici, kteří spáchají trestný čin, možnost volby - jít se léčit nebo nastoupit do vězení. Vězení má podle návrhu hrozit nejen lidem, kteří spáchali trestný čin, ale i těm, co se dostali k rodinnému soudu, jenž řeší například péči o dítě.

Polské soudy jen loni poslaly do protialkoholických léčeben 58 tisíc lidí. Tisíce z nich se přitom "léčily" jediný den. "Jdou zkrátka do léčebny, nahlásí se u policie a druhý den z ní vycházejí, aby se znovu napili," popsal Brzózka. Proto agentura připravila novelu, kterou podporují vládní i opoziční poslanci a hlavně terapeuti.

Odborník na léčbu závislostí z varšavského institutu psychiatrie a neurologie Bohdan Woronowicz míní, že soudně nařízená léčba je často fikcí. "Pacienti si s tím nelámou hlavu, protože vědí, že jim nic nehrozí," vysvětlil. Podle něj obvykle policie přiveze alkoholika do léčebny, a když policejní vůz odjede, alkoholik mizí rovněž.

Alkoholismus je v téměř čtyřicetimilionové zemi jedním z vážných problémů. K více nebo méně pravidelnému popíjení se přiznává okolo 30 procent nezletilých. Více než 700 tisíc lidí je na alkoholu závislých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video