Očkování dítěte a vážnější zákroky budou muset odsouhlasit oba rodiče. Ilustrační foto

Očkování dítěte a vážnější zákroky budou muset odsouhlasit oba rodiče. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Léčbu dětí budou muset odsouhlasit oba rodiče. I když spolu nežijí

  • 401
Nový zákon o zdravotních službách, který začne platit od dubna, zkomplikuje léčbu dětí z rozvedených rodin. Nově totiž bude potřeba před každým vážnějším lékařským zákrokem, a zřejmě i před očkováním, souhlas obou rodičů. Pokud spolu rodiče nekomunikují, léčba se může prodloužit.

Se zákonem nesouhlasí především pediatři, kteří varují, že sehnat podpisy obou rodičů bude především u rozvrácených rodin téměř nemožné, píší Lidové noviny, jež na novinku upozornily. Pokud bude u lékaře chybět vyjádření otce či matky, může soud určit malému pacientovi opatrovníka, což jeho léčbu protáhne.

Kde bude třeba souhlas rodičů

* Pro praktického dětského lékaře, zubaře a gynekologa mohou rodiče dopředu vystavit určitý univerzální souhlas, že se dítě od patnácti let může rozhodovat samo. To ale neplatí u lékařů specialistů, například u alergologa.
* Se zákroky, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života, musí vždy souhlasit oba rodiče.
* Lékař se také musí zeptat na názor na poskytované zdravotní služby dítěte, které je s ohledem na svůj věk schopné je posoudit a vyjádřit se k nim.
* Pokud není možné u vážnějších zákroků sehnat souhlas obou rodičů nebo pokud má dítě jiný názor na poskytnutí vážnějších služeb než jeho rodiče, oznámí to lékař u soudu, který má stanovit opatrovníka.

(zdroj: Lidové noviny)

"Opatrovníka určí opatrovnický soud s danou příslušností. Je to člověk, který se v této oblasti pohybuje a vyzná se v ní. Když jsou názory odlišné, musí tu být někdo, kdo působí v zájmu práv dítěte a zároveň ponese za rozhodnutí zodpovědnost. Je otázkou, jak často bude ten názor rozdílný, podle mého půjde o menšinové případy," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martin Plíšek.

Lékaři se obávají, že opatrovník bude potřeba velmi často už jen kvůli vysoké rozvodovosti v Česku. "Je to potíž, nevím, jestli si zákonodárci uvědomili, že u nás je víc než padesát procent rozvedených manželství," řekl LN předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neubauer.

Lékaři si už formuláře pro rodiče chystají. Souhlas po nich budou chtít u zákroku, který by mohl výrazně negativně ovlivnit zdraví dítěte. A tam patří i očkování. Podle expertů, které deník oslovil, je však výklad zákona nejasný a týká se jen nepovinného očkování. "Nicméně kromě preventivních prohlídek bych těžko hledal nějaký výkon, kde nejsou rizika a kde souhlas obou rodičů nebude potřeba," míní právník Jakub Uher.

Plíšek naopak obavy umírňuje. "Rozhodně tam z našeho pohledu nespadá očkování, vůbec bych jej tam neřadil. Naopak si dovedu představit, že tam patří například amputace končetin, samozřejmě v případě, že akutně neohrožuje život dítěte, či nějaká kosmetická operace, která může život dítěte v budoucnu ovlivnit a která taky není neodkladná," míní.

Pokud názor jednoho z rodičů nebude možné dlouhodoběji sehnat a lékař se o to opakovaně pokusí, ale objektivně to nejde, tak potom podle Plíška jen situaci zdokumentuje a zdravotní výkon může provést.

Na akutní péči není souhlas potřeba

Názor obou rodičů je vyžadován u zdravotních služeb, které mohou dlouhodobě zásadním způsobem ovlivnit zdravotní stav dítěte. "Rozhodně nepůjde o nějakou neodkladnou akutní péči, kde se souhlas nevyžaduje. Pakliže ten lékař nemůže ze závažných důvodů souhlas obou rodičů získat - pokud je ten rodič například nedostižný, dlouhodobě v zahraničí a podobně - samozřejmě může ten zdravotní výkon udělat," ujišťuje náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Změna byla do zákona uvedena na základě Úmluvy o lidských právech a medicíně, Úmluvy o právech dítěte a podobně. "Je to v kontextu s mezinárodními závazky, kterými je Česká republika vázána," dodal Plíšek.

"Nesouhlas se samozřejmě musí projevit. Pokud spolu rodiče komunikují, ale přesto se nemohou shodnout, je třeba, aby rozhodl opatrovník," doplnil náměstek ministra.

Lékaři si však takovým postupem jistí nejsou a mají spíše obavy. Kvůli riziku a odpovědnosti si totiž nedovolí zákon nijak obcházet. "Zákon přichází v době, kdy kolegyni žalují rodiče kvůli očkování o 10,5 milionu korun," uvedla v LN předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

V praxi to lékaři hodlají řešit tak, že jeden z rodičů dostane formulář pro druhého. Jakmile přijde na příští návštěvu s podepsaným papírem, teprve poté lékaři dítě naočkují nebo provedou jiný vážnější zákrok. "Nebudeme po nikom chtít notářsky ověřené podpisy. Když mi rodič přinese podepsaný formulář za druhého, nebudu předpokládat, že je podvodník," dodal Neubauer.

Nesvéprávní do osmnácti

Souhlas obou rodičů ale není jediná potíž, kterou nový zákon o zdravotních službách přináší. Ten totiž také striktně uvádí, že dítě u lékaře je o sobě schopné rozhodovat až ve věku osmnácti let. Dodnes to však lékaři od patnácti let věku dítěte posuzovali spíše individuálně. Výjimkou budou praktičtí dětští lékaři, gynekologové a zubaři, kde mohou dát rodiče souhlas s péčí o dítě předem.

"Dovedu si představit v případě hormonální antikoncepce, že rodič nebude souhlasit, protože by to znamenalo zahájení sexuálního života jeho dítěte, ale dítě bude mít jiný názor. Je to kuriózní. Odhaduji, že těch případů nebude málo, kdy o předepsání antikoncepce mladým dívkám bude rozhodovat opatrovník," dodal Neubauer.

Ministerstvo zdravotnictví zatím další změnu v zákoně nechystá, podmínky by se tak mohly zmírnit nejdříve za rok. Poslanec Boris Šťastný z ODS však považuje obavy lékařů za přehnané. "Každému dítěti se péče dostane, i když neseženou souhlas obou rodičů," uvedl Šťastný s tím, že zákonodárce toto nezamýšlel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video