Na historické ulici se mohou pacienti pečovatelského ústavu podívat na poštu

Na historické ulici se mohou pacienti pečovatelského ústavu podívat na poštu nebo do obchod s potravinami. | foto: Profimedia.cz

Strojem času do mládí. V Anglii léčí stařeckou demenci „ulicí vzpomínek“

  • 39
Staří pacienti v pečovatelském domě se procházejí po ulici jako z jejich dětství a s úsměvem na tváři vzpomínají na minulost. Takový obrázek nemusí být jen záběrem z filmu. Na podobném principu totiž léčí demenci a Alzheimerovu chorobu v Anglii. Historickou ulici si jednoduše postavili na zahradě za domem.

Takový zájem, jaký v posledních dnech zažívá Chris Taylor, média směřují většinou jen na velké kauzy a skandály celebrit. Ještě překvapivější je, že zájem vzbudila dobrá věc. Ředitel pečovatelského domu Grove Care v britském Winterbourne severně od Bristolu totiž přišel s nestandardní léčbou svých pacientů, na zahradě jim vybudoval kus historické ulice.

Takzvaná ulice vzpomínek má pomoci s alespoň částečným zlepšením života starých obyvatel pečovatelského domu. Ti mnohdy trpí stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Nový přístup k léčbě má tyto pacienty vrátit zpět do jejich mladých let a dát jim také motivaci k aktivnímu životu.

Na zahradě před pečovatelským domem vyrostla kopie dobové ulice, která jim umožňuje procházku kolem historické pošty, obchodu s potravinami nebo zcela funkční hospody, kde si mohou načepovat i vychlazené pivo nebo dát tradiční čaj. Na ulici nechybí ani přesná kopie historického telefonu, dobovou přesnost pak dokreslují stará vydání novin a časopisů.

Cíle odvážného projektu jsou podle jeho strůjce dva. "Lidé se stařeckou demencí většinu času jen bezcílně bloumají. My jsme jim chtěli dát nějaký cíl," vysvětluje pro server Daily Telegraph Taylor. Neméně důležitý je podle něj také prvek interakce s návštěvami a ostatními pacienty. "Naše ulice jim dává mnoho témat ke konverzaci," popisuje Taylor.

Demence

Stařecká demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejich podstatou jsou poté rozličné chorobné procesy a poškození, jako je například Alzheimerova choroba. Hlavními příznaky nemoci je snižování rozumových schopností a změny osobnosti. Nejčasněji bývá postižena krátkodobá, později i dlouhodobá paměť, porušen je také úsudek a časoprostorová orientace, včetně ostatních kognitivních schopností, jakými je pozornost, schopnost komunikace, abstraktní myšlení a rozpoznávací funkce.

Zdroj: Wikipedia.org

Smělý záměr se začal vyplácet už během prvních dnů. Když se na místo vypravil jeden z mnoha desítek novinářů, několik minut si povídal s osmašedesátiletým Arthurem Lloydem upoutaným na invalidní vozík. K dlouhé konverzaci jim posloužilo jediné téma, vzpomínky na dětství a cukrárnu, kterou vlastnila jeho rodina. Ne náhodou je v ulici vzpomínek právě i malá cukrárna. "Tohle všechno je skvělý nápad, stačí jen malinko popostrčit naši paměť a ostatní vzpomínky se nám hned vrací," vysvětloval Lloyd.

"Záměrně jsme například do výloh umístili několik banánů, protože pro většinu našich pacientů byly během jejich dětství velkou raritou. Pacienti pak mají automaticky dobré téma pro debatu. Baví se třeba o tom, jak se museli dělit se sourozenci," popisuje princip neobvyklého léčebného postupu Taylor.

Přesně na tomto principu pracuje reminiscenční terapie, která zlepšuje psychologické aspekty starších pacientů s demencí a také Alzheimerovou chorobou. Pozitivně pak působí také na jejich paměť, jak potvrzuje studie Exeterské univerzity z roku 2009.

Ne všichni experti jsou ale příznivci této metody. Mnoho odborníků si klade otázku, zda svým rodičům a prarodičům chceme lhát a hrát si s nimi v umělých obchodech a ulicích na minulost. Podobným nařčením se však Taylor brání.

"Nikomu nelžeme, když se třeba pacient rozhodne jít na autobus, jdeme s ním na zastávku v naší historické ulici a tam se s nimi začneme bavit o autobusech, kterými třeba v dětství jezdili," popisuje Taylor a dodává, že se pacienty rozhodně nesnaží vytrhávat z reality.

Neobvyklou terapii používají v pečovatelském domě ve městě Winterbourne severně od britského Bristolu

Neobvyklou terapii používají v pečovatelském domě ve městě Winterbourne severně od britského Bristolu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video