Ozařování kybernožem. Nejprve VZP léčení nechtěla hradit, později ustoupila. Zařízení v Česku funguje od roku 2010.

Ozařování kybernožem. Nejprve VZP léčení nechtěla hradit, později ustoupila. Zařízení v Česku funguje od roku 2010. | foto: Onkologická klinika, FN Ostrava

Přijďte na vyšetření. Pojišťovny budou zvát lidi kvůli rakovině

  • 101
Od podzimu budou zdravotní pojišťovny obesílat část svých klientů dopisy s výzvou, aby přišli na kolonoskopii či mamograf. Akce má přitáhnout více lidí na preventivní vyšetření proti rakovině. V Česku se kvůli nádorům léčí půl milionu lidí.

Adresné zvaní je projektem ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven. "Jde o plošně zasílané pozvánky pojišťencům, kteří spadají do rizikových skupin," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Dopis může přijít například ženám starším 45 let, které nebyly v posledních dvou letech na vyšetření mamografem. Nebo lidem nad 55 let, pokud nechodí na kontroly tlustého střeva pomocí sondy či vyšetření krvácení do stolice. Pozvánka se bude týkat i vyšetření děložního čípku.

Do schránek začnou výzvy chodit na podzim. Zdravotní pojišťovny budou své klienty obesílat postupně zhruba dva roky. Náklady pokryjí z velké části evropské peníze. "Mělo by jít zhruba o sto milionů korun," doplnila mluvčí.

Budeme jen zvát, nutit nikoho nemůžeme

Cílem akce je zvýšit počty preventivních vyšetření. "Na vyšetření prsou chodí asi 60 procent žen, u tlustého střeva a konečníku je to ale jen necelých 20 procent lidí. My bychom rádi, aby ordinaci navštěvovala alespoň polovina z těch, kterých se rakovina může týkat," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Kolika lidem psaní přijde, zatím pojišťovny zjišťují. "Chceme oslovit všechny v rizikové skupině, zároveň není možné nikoho do vyšetření nutit," upozornil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

VZP v pondělí zveřejnila data, ze kterých vyplývá, že loni jen u ní přibylo 4 300 pacientů, kteří trpí nádorovým onemocněním. Celkem je nemocných pojištěnců VZP 287 029. Jejich léčba loni stála téměř 11,5 miliardy korun.

Nejzávažnější je rakovina slinivky

V přepočtu na jednoho pacienta vychází nejnákladněji uzdravování z rakoviny žaludku a kůže. Na jednoho pacienta je to za loňský rok více než 50 milionů korun. VZP pojišťuje zhruba tři pětiny všech nemocných rakovinou.

Mezi nejčastější zhoubné diagnózy v Česku patří rakovina tlustého střeva a konečníku, novotvary na dýchacích cestách. U žen je častá rakovina prsu, u mužů prostaty.

Přehled nákladů na léčbu onkologických pacientů

Nejzávažnější diagnózou je rakovina slinivky břišní. "Zatím jsme nenašli účinnou léčbu," vysvětluje Vorlíček. Zatímco u jiných typů onemocnění ubývá lidí, kteří nemoci podlehnou, u slinivky to neplatí.

V onkologickém registru je více než půl milionu lidí. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2010, kdy bylo nahlášeno 82 606 nových případů zhoubných nádorů. Meziročně počet stoupl o čtyři procenta. Rakovině za rok podlehlo 27 834 lidí, což je o šest desetin procenta více než v roce 2009.

Lékaři odhadují, že jen letos onemocní rakovinou prsu více než 74 tisíc lidí, rakovinou tlustého střeva a konečníku téměř 58 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video