Marine Le Penová přišla o poslaneckou imunitu.

Marine Le Penová přišla o poslaneckou imunitu. | foto: Reuters

Le Penová přišla kvůli rasismu o imunitu. Jsem disidentka, tvrdí

  • 34
Europoslanci zbavili poslanecké imunity francouzskou političku Marine Le Penovou. Šéfka krajně pravicové Národní fronty před časem přirovnala pouliční muslimské modlitby k nacistické okupaci Francie. V zemi galského kohouta jí hrozí trestní stíhání.

Evropšti zákonodárci sáhli do svých řad a v úterý zbavili poslanecké imunity Marine Le Penovou, europoslankyni a šéfku francouzské krajně pravicové Národní fronty. Čtyřiačtyřicetiletá politička mnohé popudila několik let starým výrokem o muslimech, za který jí ve Francii hrozí soudní postih.

V prosinci 2010 na jednom z mítinků se svými příznivci ve městě Lyon popustila uzdu fantazie a muslimy, kteří se modlí na ulici, přirovnala k nacistům z druhé světové války. "Někteří lidé velice rádi mluví o druhé světové válce a o okupaci, tak tedy pojďme mluvit o okupaci, protože právě to se tady děje. Nejsou zde tanky ani vojáci, ale je to okupace a tíží lid," připomněla její slova francouzská televizní stanice France 24.

Muslimové ve Francii

Ve Francii žije podle odhadů asi šest milionů muslimů, tedy necelých deset procent. Většina z nich pochází z bývalých francouzských kolonií ze severní Afriky.

Francie byla první zemí v EU, která předloni zakázala nosit na veřejnosti islámské závoje a šátky, které halí celý obličej. Sekulární země také zakázala modlení na ulici.

Le Penová tehdy za svá slova sklidila mohutný aplaus mezi příznivci krajní pravice, ale většinu liberálních Francouzů naštvala. Případ se dostal k lyonské prokuratuře, jejíž zástupce také požádal evropské poslance, aby Francouzce odebrali poslaneckou imunitu. Le Penové nyní hrozí stíhání z podněcování k rasové nesnášenlivosti a diskriminace.

Pokud by jí pak soud shledal vinnou, mohla by jít na rok do vězení nebo zaplatit pokutu 45 tisíc eur (asi 1,2 milionu korun)

"Stane se to, protože jsem disidentka," předvídala čtyřiačtyřicetiletá Le Penová včera v rozhovoru pro televizní stanici LCI TV. "Nemám se absolutně čeho bát. tento krok slouží jen k mému zastrašení," řekla s tím, že rozhodnutím pohrdá.

"Dovolila jsem si říct jen to, co si myslí většina Francouzů," dodala podle serveru.

V otcových šlépějích

Marine Le Penová tak prošlápla další z cest svého otce Jean-Marie Le Pena, které věrně kopíruje už několik let. Před několika lety po něm převzala vedení Národní fronty a záhy přesvědčila všechny škarohlídy, že nyní pětaosmdesátiletého radikála dokáže plnohodnotně nahradit.

V loňských prezidentských volbách ve Francii si jej mnozí připomněli. Le Penová se nedostala do druhého kola (jako v roce 2002 její otec, čímž tehdy šokoval celou Francii). Skončila na třetím místě za současným prezidentem Francoisem Hollandem a bývalou hlavou státu Nicolasem Sarkozym, přesto zemi opět překvapila. Získala takřka osmnáct procent, víc než kdy její otec.

Le Pen své dceři může poradit i nyní. I on totiž na konci první dekády 21. století ztratil v Evropském parlamentu imunitu. Jen málokterý europoslanec by zapomněl jeho "proslulý" výrok, že "plynové komory byly pouhým detailem druhé světové války". Za bagatelizování holokaustu mu pak německý soud uložil pokutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video