Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila změny v lázních, na pojišťovnu bude opět 28 dnů

  • 7
Vláda ve středu schválila změnu pravidel pro lázeňské pobyty hrazené ze zdravotního pojištění. Mimo jiné to znamená, že pobyty se příští rok prodlouží opět na 28 dnů. Bude to platit ale jen pro pacienty v závažném zdravotním stavu. Novelu ještě musí projednat parlament.

„Stávajících 21 dnů základní délky léčebného pobytu u vážně nemocných dospělých pacientů po operacích, úrazech a při těžkých chronických onemocněních například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí, se prodlouží u komplexní léčby na 28 dnů,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

Resort odpoledne informoval, že změny prošly vládou. To znamená, že nyní poputují do poslanecké sněmovny. Platit by měly od ledna 2015.

Lázně si nejspíš polepší o stamiliony

„Ministerstvo částečně vyhovělo tomu, co jsme chtěli. Vnímáme to jako podání pomocné ruky pacientům, lázním a regionům,“ řekl iDNES.cz Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní.

Podle něj se prodloužení délky pobytu dotkne ale jen dvou třetin pacientů. Další nebudou v tak složitém zdravotním stavu, aby na lázně dosáhli.

„Odhadujeme, že změna přinese efekt plus 15 až 17 procent. Loni podle údajů zdravotních pojišťoven spadly výdaje na lázeňskou péči ze tří na 1,6 miliard. Letos jsou na tom lázně lépe z několika důvodů. Jedním je zrušení stokorunového regulačního poplatku, které zvedlo zejména poptávku po dětských lázních,“ popsal Bláha s tím, že letos by lázně mohly obdržet od pojišťoven kolem dvou miliard korun. Příští rok by mohly výdaje být vyšší o 250 až 400 milionů.

Bláha ale celou věc bere zatím s jistou rezervou. „To, že něco schválila vláda, ještě neznamená, že to takto vyjde ve sbírce. Lidová tvořivost je veliká,“ naráží na možnost poslanců a senátorů podávat k novele pozměňovací návrhy. „Jen v době připomínkového řízení jsem zažil několik útoků od různých poslanců, proč jsme nevybojovali to a to, protože jejich teta má zrovna takovou diagnózu. Byly to velmi zvláštní a osobně motivované návrhy,“ vzpomíná si ředitel jáchymovských lázní.

Příklady změn

  • Prodloužení pobytů z 21 na 28 dnů - změna se týká závažných úrazů, operací a těžkých chronických onemocnění (nemoci oběhové a dýchací soustavy, pohybového ústrojí, duševní nemoci, gynekologické nemoci).
  • Minimální hrazený pobyt u dětí bude 28 dnů u všech nemocí, opakované pobyty bude možné prodloužit bez omezení, a to jen na základě posouzeních zdravotního stavu dítěte - toto opatření má zlepšit situaci dětí zejména po mozkové obrně.
  • Pacienti ohrožení nemocí z povolání by se měli dostat do lázní dříve.
  • Změny ve frekvenci pobytů - např. u pacientů s astmatem by se doba léčením neměla posouvat do pylové sezóny.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Všechny děti jen na 28 dnů a déle

Zkrácení hrazeného pobytu v lázních na 21 dnů navrhl vyhláškou před dvěma lety tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Od pacientů i provozovatelů lázní za to sklidil kritiku, protože lázně přišly o více než avizovanou půlmiliardu korun ročně. Navíc lidé s některými nemocemi mohli do lázní jen jednou za život a řada nemocných si lázně mohla zopakovat maximálně jednou za dva roky. Lázním a pacientům vadilo také to, že vyhláška platila zpětně (Heger sám připustil, že lázeňství se dostalo do deprese, více čtěte zde).

Návrh novely je k opakování pobytů benevolentnější. Navíc podle ministerstva „zcela otevřel možnosti z hlediska délky pobytu pro dětské pacienty“. Právě dětí do lázní jezdilo méně, ač se jich původně změny dotknout vůbec neměly.

„U dětí bude jak základní, tak opakovaný pobyt vždy 28 dnů. Na základě doporučení lékaře bude možné základní i opakované pobyty prodlužovat podle potřeby,“ upozornilo ministerstvo.

U některých onemocnění, kde je dosud léčba hrazena jako příspěvková, bude nově hrazena jako komplexní a pacient tedy nebude muset jako dosud hradit pobyt a stravu.

Připravované změny avizoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček už v únoru při prohlídce Poděbrad (více čtěte zde). Vláda řešení potíží kolem pobytů slíbila ve svém programovém prohlášení.

Letos v dubnu Hegerovu vyhlášku zrušil Ústavní soud. Řekl, že podobné změny nemohou jít mimo zákon (více o rozhodnutí soudu čtěte zde). Proto nyní vláda schválila novelu a ta musí projít klasickým legislativním kolečkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video