Lidí jezdících do lázní na pojišťovnu razantně ubývá, výjimkou není ani Darkov na Karvinsku.

Lidí jezdících do lázní na pojišťovnu razantně ubývá, výjimkou není ani Darkov na Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lázně se bojí, úbytek pacientů placených pojišťovnou začíná být děsivý

  • 77
V lázních vládnou obavy z propouštění personálu. Ačkoliv se jim například v Moravskoslezském kraji daří lákat stále více hostů ochotných platit si péči z vlastní kapsy, razantně ubývá pacientů na křížek, tedy těch, jejichž péči plně hradí nebo na ni alespoň částečně přispívají zdravotní pojišťovny.

Loni klesl Sanatoriím Klimkovice počet těchto klientů asi o deset procent. A letos se zdá, že bude mnohem hůř. "V lednu a únoru jsme dostali od lékařů o padesát procent návrhů na lázeňskou péči méně než ve stejném období loňského roku. Je to docela děsivé," netají prokurista klimkovických lázní Jozef Dejčík.

Podobně jsou na tom i další privátní Lázně Darkov na Karvinsku a také Státní léčebné lázně v Karlově Studánce na Bruntálsku. "Pokles návrhů na lázeňskou péči u nás sice zatím není tak dramatický, ale klientů na křížek nám loni také ubylo a tržby klesly o třicet milionů korun. Pro případ, že bude tento trend sílit, máme připravený plán na snižování stavu personálu," přiznává Jaroslav Čánek, spolumajitel a předseda představenstva Lázní Darkov, které mají tisíc lůžek a 550 zaměstnanců.

Karlova Studánka hostila hlavně víkendové klienty

Zatímco privátní lázně nechtějí zveřejňovat přesná čísla klientů, Státní léčebné lázně Karlova Studánka se nebojí pochlubit tím, že celkem loni ubytovaly 10 613 hostů, což je o 1 522 více než v roce předešlém.

Z toho čtyři pětiny hostů si pobyt platily z vlastní kapsy. Jenže problém je v tom, že přijeli jen na prodloužený víkend či týden. Pro lázně jsou přitom rozhodující klienti, kterým zdravotní pojišťovny hradí komplexní lázeňskou péči po dobu od tří do sedmi týdnů.

"Těch jsme léčili v roce 2010 jen 1 979 a loni ještě méně: 1 911," říká primář státních lázní Jan Vrabec.

Stát hledá úspory, do lázní se dostane méně lidí

Pacienty, kteří jezdí do lázní na účet pojišťovny, čekají změny. Stát hledá úspory a zřejmě už v polovině roku změní pravidla tak, že do lázní se dostane méně lidí, méně často a na kratší dobu než dosud.

Chystané změny se nelíbí pacientům ani šéfům lázní. Ti totiž přijdou o značné tržby, proto vymýšlejí novinky, kterými by si zajistili větší příliv nových klientů.

Lázně Klimkovice z ptačí perspektivy

"Pojišťovny hradí pacientům pobyt až na 28 dní a náš lékař má možnost podle zdravotního stavu prodloužit léčbu až o další dva týdny. Léčba tak nyní může trvat až šest týdnů," říká prokurista Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík.

"Ministerstvo zdravotnictví chce změnit pravidla tak, že pojišťovna uhradí komplexní péči maximálně po dobu tří týdnů a prodloužení bude možné o jeden týden, ale jen se souhlasem revizního lékaře pojišťovny," vysvětluje.

Lékaři se obávají, zda kratší doba bude pacientům stačit

Pacienti, kterým pojišťovny hradí jen procedury, pak stráví v lázních už jen dva týdny místo současných tří. Lékaři se přou, zda budou pacientům kratší pobyty stačit. "Respirační i jiné nemoci souvisejí s imunitou. K jejímu utužení je nutný delší čas," říká primář lázní v Karlově Studánce Jan Vrabec.

Změny ještě neplatí, ale všechny lázně v kraji už se na ně připravují. Aby úbytek hostů na křížek přežily, snaží se lákat nové klienty.

Lázně Darkov se více zaměřují na hosty z arabských zemí i Ruska a mění část lázní na odborný léčebný ústav. Karlova Studánka nově nabízí pomoc například obézním lidem. V Klimkovicích pro změnu zavedli metodu, která staví na nohy ochrnuté děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video