Heinrich von Mattoni v podání herce Břetislava Tetery v kočáře.

Heinrich von Mattoni v podání herce Břetislava Tetery v kočáře. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sezonu v Kyselce zahájil sám Mattoni, lidé mohli do lázeňského parku

  • 2
Stovky lidí, z toho někteří v dobových kostýmech, se v sobotu s nadšením promenovaly v bývalých lázních Kyselka při slavnostním zahájení lázeňské sezony - Kysibelském velejuchu. Zdevastované Kyselce popřál lepší budoucnost zakladatel její slávy, Heinrich von Mattoni, který přijel v kočáře.

"O Kyselce je třeba hovořit, protože se jedná o soubor nádherné architektury. Nebýt více než dvouleté snahy o její záchranu, památkově chráněné budovy by byly zbourány. Jsem rád, že se Karlovarské minerální vody, kterým patří část objektů, začaly konečně při jejich záchraně angažovat," přivítal sedm až devět stovek přítomných Heinrich Mattoni v podání herce karlovarského divadla Břetislava Tetery.

Společenskou a kulturní akci letos podruhé v historii uspořádala Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR ve spolupráci s místními nadšenci jako je například karlovarský herec a hudebník Ladislav Gerendáš. Asociace v únoru 2011 zahájila kampaň, jejímž cílem bylo přimět vlastníky zdevastované Mattoniho vily a dalších polorozbořených, památkově chráněných objektů k jejich záchraně.

"Zahájení lázeňské sezony děláme nejen proto, aby se o Kyselce hovořilo. Dnes už velmi oblíbená akce je také o tom, aby se zde setkávali lidé, kteří mají Kyselku rádi a pamatují v ní ještě dětské léčebny po roce 1990. Věřím, že zde lázně, byť v omezené míře, zase jednou budou. Někdo by to mohl nazvat utopie. Ale i před dvěma lety bylo utopií, že začnou záchranné a zabezpečovací práce," uvedl viceprezident asociace Marin J. Kadrman.

Vše se k dobrému obrací

Při zahájení lázeňské sezony se návštěvníci mohli po dvaceti letech promenovat v lázeňském parku. Jeho trasa začíná u Mattoniho vily a vede podél silnice přes trosky Ottovy kolonády až k řadě lázeňských domů, které měly být původně v rámci takzvané revitalizace srovnány buldozery se zemí.

Ministerstvo kultury ale nepovolilo snětí památkové ochrany. Do zabezpečovacích prací se proto pustila ve spolupráci s Karlovarskými minerálními vodami obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Její pracovníci od 2. května zpřístupnili veřejnosti lázeňský park.

"Už jsme se prokousali náletovými dřevinami a dalším nepořádkem až k patě Mattoniho vily. Pracujeme deset hodin denně," sdělil ředitel společnosti Miroslav Perout, který zájemce po lázeňském parku provázel. Jakmile pracovníci obecně prospěšné společnosti vysbírají do krabiček spadlé štuky a vše zaevidují, postaví u vily lešení. Později začnou záchranné práce i na osmi rozbořených domech na konci lázeňské promenády.

Někteří návštěvníci přijeli na velejuch až z Prahy. Pozvala je památková asociace na základě jejich podpisu petice za záchranu lázní Kyselka. "Ze spousty návštěvníků zahájení lázeňské sezony plyne, že je o Kyselku zájem. Vše se mění k lepšímu, můžeme na promenádu do parku, kde je opět Mattoniho socha. Hotel Praha má novou střechu a začaly i práce na domě Stallburg." řekl Milan Honal, který přijel na zahájení z Prahy se svojí manželkou Janou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video