Lazaret tlačí peníze, skončí možná za rok

  • 2
Nižší rozpočet a velké vypětí vojáků - to jsou hlavní důvody, proč armáda počítá s tím, že polní nemocnice v jihoirácké Basře bude fungovat jen rok. Pak by se měli vojáci vrátit, řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Původně armáda zvažovala, že by lazaret mohl v oblasti působit dva roky.

Personál polní nemocncie by se měl mezitím vystřídat jen jednou, po půl roce mise.

"Politický mandát pro misi v Iráku má polní nemocnice do 31. prosince 2003. Potom je to politické rozhodnutí," řekl ČTK náčelník vojenského zdravotnictví Leo Klein.

Lékaři a vojáci v Basře by se tedy měli vystřídat v říjnu. Zda budou i čerstvé síly v misi celý půlrok, rozhodnou politici.

Armáda má specialistů málo
Klein ale nezakrývá, že by bylo složité získat pro případné třetí střídání dostatek personálu.

Lékaři, kteří nyní v Iráku pracují, byli před nedávnem v Afghánistánu a v Česku je připraven jen jeden stejně kvalitní tým.

V Iráku jsou navíc potřeba ve větší míře, než se původně předpokládalo, například dětští lékaři a gynekologové. Ti odjedou do Basry v říjnu, armáda však lékařů s touto specializací nemá mnoho.

Armáda se chce soustředit na "levnější" Kosovo
Celkové náklady spojené s kontingentem v Basře do konce roku 2003 vyčíslili před nedávnem lidé z ministerstva obrany na více než 700 milionů korun.

Snížení financí pro ministerstvo obrany znamená jen v roce 2004 úbytek osmi miliard korun.

"Budeme se soustředit především na misi KFOR," poznamenal Štefka. V jihosrbské provincii Kosovo má Česko několik stovek vojáků ve společném česko-slovenském praporu mírových sil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video