László Bíró, vynálezce kuličkového pera

László Bíró, vynálezce kuličkového pera | foto: Volné dílo

Vynálezce propisky László József Bíró se inspiroval kuličkami

  • 8
Jméno vynálezce Lászla Józsefa Bíró asi moc lidí nezná, přitom jeho objev dennodenně berou do ruky. Maďarský novinář vyvinul ve 40. letech minulého století kuličkovou propisku a 29. září, v den jeho narozenin, se v Bírově druhé domovině v Argentině dodnes slaví den vynálezců.

Zapomenutého vynálezce dnes světu připomněl vyhledávač Google speciální úpravou svého loga. Takzvaný „doodle“ připomíná, že se László Bíró narodil 29. září 1899, tedy přesně před 117 lety.

Princip propisky čili kuličkového pera je jednoduchý. Biró tvrdil, že celý nápad přišel, když se díval na děti, jak hrají kuličky. Jedna hliněnka se totiž prokutálela přes loužičku špinavé vody a pak po sobě všude nechávala zahnědlou stopu.

Cesta k obyčejné propisce byla ale mnohem složitější. Podle patentové přihlášky zaujaly Biróa vlastnosti barev používaných při tisku novin. Rychle zasychaly a nerozmazávaly se. Biró byl novinář, a tak měl dost příležitostí, aby si toho všiml. V jeho době totiž museli novináři články odnést sazeči a pak měli dost příležitostí dívat se, jak to v tiskárně funguje. Pozorovací talent však nestačil.

Doodle z 29. září 2016 k příležitosti výročí narození vynálezce kuličkového pera Lászla Bíró

Tiskařské barvy nejsou dost tekuté a na rozdíl od inkoustu nestečou na špičku pera samy. A tady se hodil nápad s kuličkou, jež odebírá barvu z náplně a přenáší ji na papír. Jenže než se našla vhodná konstrukce a nejvhodnější barva, trvalo to celá léta. Biró se přitom neobešel bez pomoci svého bratra, povoláním chemika.

Do věci se vložila i válka. Normálně by se propiska začala vyrábět ve střední Evropě, kde ji Biró vymyslel. Jenže v roce 1938 musel odejít kvůli svému židovskému původu z vlasti. Usadil se v Paříži. Když se ale od dva roky později nacisté přiblížili i k branám Paříže, vydal se za oceán.

Zamířil do Argentiny, kde přišla na svět první kuličková pera. Byl to tak velký úspěch, že licenční práva záhy koupilo britské letectvo.

Letci si „bira“ nemohli vynachválit - žádné kaňky a dalo se s tím (na rozdíl od plnících per) psát i vysoko nahoře, kde tlak klesá a inkoust neteče. Dnes se propisek vyrobí miliardy kusů ročně, a tak nás sotva napadne, že kdysi stály více než pořádná večeře.

Při uvedení v USA roku 1945 se prodávaly za dvanáct dolarů kus. Byl to pěkný skandál. Ne však kvůli ceně. Biróův nápad ukradl jistý Milton Reynolds, a vydělal tak spoustu milionů. Vynálezce dostal od slušnější firmy jen jeden milion - za patentová práva.

Biró zemřel 24. listopadu 1985 v Buenos Aires.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video