Pouť do Mekky je vedle duchovní záležitosti velký byznys (15. listopadu 2010)

Pouť do Mekky je vedle duchovní záležitosti velký byznys (15. listopadu 2010) | foto: AP

Lanýže i salony krásy mění tradiční pouť do Mekky v lukrativní byznys

  • 10
Byznys je byznys. Slovo, které poslední dobou v posvátné Mekce vyhrává na celé čáře. Z tradiční muslimské pouti hadždž se stává čím dál lukrativnější kšeft a vedle svatyně kaaby vyrůstají pětihvězdičkové hotely i salony krásy. Mnozí volají po návratu ke skromnosti, konzum však vyhrává.

Když na to máš, jde všechno snáz. Jeden by možná neřekl, ale týká se to i hadždže, legendární muslimské poutě do posvátné Mekky, rodiště proroka Mohameda, jež právě probíhá.

Těžkosti a nepohodlí, vysílení z klopýtání po poušti i špatného spánku pod širým nebem, to všechno mnoho poutníků stále důvěrně zná. Vždyť co by člověk neobětoval pro lásku boží! Ovšem ti, kteří takové strasti podstupovat nehodlají, mají k dispozici dostatečný komfort. Jejich pouť je "pětihvězdičková".

"Bůh mi dal peníze, tak proč bych neměl bydlet v tomhle hotelu?" řekl agentuře AP Mohammad Hamdosh, bankovní ředitel z Maroka, sedící v mramorové hale přepychového hotelu řetězce Fairmont Raffles. Přes prosklenou stěnu pozoroval mumraj tisíců poutníků kupících se před Velkou mešitou al-Haram v nejposvátnějším městě islámu.

Takových poutníků je nyní v saúdskoarabské Mekce přes dva miliony. Někteří z nich si však mohou dopřát podstatně víc než ostatní. Kontroverzní stavební boom, který tu v posledních letech probíhá, chce vyhovět právě jejich potřebám. (o letošní pouti zde)

Muslimští poutníci se halí do bílého prostého šatu, který symbolizuje rovnost před bohem (15. listopadu 2010)Muslimští poutníci se halí do bílého prostého šatu, který symbolizuje rovnost před bohem (15. listopadu 2010)

Pana Hamdoshe vyšla jeho letošní "all-inclusive" hadždž na 12 tisíc eur (asi 300 tisíc Kč). "Pouť je tak únavná, je dobré mít tady pokoj a oddychnout si," tvrdil.

Z kaaby rovnou do salonu krásy

Ovšem uvnitř obří mešity jsou si všichni rovni, když krouží kolem kaaby, svatyně s černým kamenem, k němuž se všichni vyznavači islámu při každodenních modlitbách natáčejí čelem. Ovšem venku stojí celý šik nablýskaných, novotou vonících sedmihvězdičkových hotelů, odkud se bohatí mohou kochat výhledem na kaabu.

A nejen tím. K běžným službám tu patří kávový sommeliér či špičková kuchyně, jež připraví pralinky či lanýže přesně podle zákazníkova přání. Zjevně tu nevadí ani zákaz zkrášlování, který musí poutníci během hadždže dodržovat. Salony krásy jsou samozřejmostí.

Tady se nejspíš na duchovní podstatu hadždže tolik nesoustředí. Ostatně manažeři zdejších chrámů hojnosti by jen obtížně vysvětlovali, jak jde okázalý přepych dohromady s étosem pouti založené na prostotě a skromnosti. Tak raději mlčí. Byznys je byznys. A tohle slovo dnes v posvátné Mekce vyhrává na celé čáře. Přes protesty arabských intelektuálů i místních obyvatel, kteří konzumní turistiku odsuzují a žádají návrat k podstatě hadždže.

Muslimští poutníci se halí do bílého prostého šatu, který symbolizuje rovnost před bohem (15. listopadu 2010)

Posvátné město podstoupilo kvůli narůstající poptávce dramatickou proměnu. Domy, dokonce historické památky, musely ustoupit hotelům. To všechno je skvělý byznys především pro rozvětvenou saúdskoarabskou královskou rodinu.

Mekka jako Disneyland?

Ale nejde jen o hotely. Saúdská Arábie každý rok něčím obohatí i poutní místa kolem Mekky. Letos poprvé je k dispozici "metro", jež vozí poutníky mezi Mekkou a poutními místy. Premiéru si odbyl také obrovitý pětiúrovňový most Džamrat, považovaný za zázrak architektury.

Jeho klimatizovanými prostorami se věřící dostávají ke stélám, u nichž na konci pouti rituálně kamenují Satana. A panoramatu Mekky už nevládne Velká mešita, nýbrž půl kilometru vysoká Královská hodinová věž, jejíž osmdesátimetrový ciferník je prý vidět patnáct kilometrů daleko.

"Saúdská dynastie se snaží udělat z Mekky druhou Dubaj, jde tu jen o prachy," řekl pro list Guardian Ali al-Ahmed, washingtonský expert na arabský svět.

"Ovšem činí tak Mekku nedostupnou pro většinu muslimů. Bude jen pro elitu," dodal. Není sám, kdo má z tohoto vývoje strach. "Vatikán by nikdy něco takového neposvětil," řekl AP Irfan al-Aláví, islámský teolog z Londýna. "Mekka by neměla vypadat jako Manhattan."

CO JE HADŽDŽ

Pouť do Mekky (hadždž) je jedním z pěti pilířů islámu (vedle vyznání víry, modlitby, almužny a půstu během ramadánu). Věřící ji má vykonat alespoň jednou za život, pokud mu to zdraví dovolí.

Obřady trvají čtyři dny. K účasti na pouti je nutné mít zvláštní povolení, saúdské úřady zatknou každého, kdo by se pokusil do Mekky dostat ilegálně. Letos se pouti zúčastní přes dva miliony muslimů z celého světa. Saúdská Arábie dává jednotlivým zemím kvóty, jimiž limituje počet poutníků.

Bezpečnost má účastníkům zaručit na 70 000 policistů, vojáků a zdravotníků. Úřady se obávaly násilností, útoků místní odnože al-Káidy a také ušlapání osob v případě paniky. Všechna rituální místa a trasy osobně prověřil ministr vnitra princ Najíf ibn Abdal Saúd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video