Langoš: Lustrace zamlžila armáda

Praha - Ján Langoš, bývalý federální ministr vnitra z let 1990 až 1992, odmítá obvinění ministra vnitra Stanislava Grosse, že úřad pod jeho vedením vydal minimálně 114 agentům komunistické vojenské kontrarozvědky negativní lustrační osvědčení. "Je to nesmysl," řekl včera v rozhovoru pro MF DNES Ján Langoš, nynější poslanec slovenského parlamentu.

Proč jste tyto lidi neprověřili?

Z ministerstva obrany chodily diskety s údaji, které se nedaly ověřit, protože ministr obrany Luboš Dobrovský nás nepustil do své evidence. Neměli jsme ani důvod mu nedůvěřovat. Dobrovský, disident a chartista, nám říkal, že to má pod kontrolou.

Proč byla dokumentace na ministerstvu obrany?

Můj předchůdce Richard Sacher převedl asi tisíc až tisíc pět set příslušníků vojenské kontrarozvědky včetně dokumentace komunistickému ministrovi Miroslavu Vackovi.

Považoval jste to za běžné?

Byla to nevšední operace na to, že šlo o dočasnou vládu, která měla připravit volby. Já pak už měl jen seznam převedených lidí.

Upozornil jste na to?

Požádal jsem ministra Dobrovského, aby propustil lidi, které převzal. On řekl, že ministerstvo je má pod kontrolou.

Vy jste nevěděl, že informace z ministerstva obrany o lustrovaných agentech nejsou v mnoha případech úplné?

Dozvěděl jsem se to až teď z vašich novin.

Mohl to být záměr vašich předchůdců v ministerstvech vnitra a obrany "uklidit" některé agenty?

To nevím. Byl jsem v té době ve Federálním shromáždění a neúčastnil jsem se tvorby vládní politiky. Ve vládě jsem znal jen Jána Čarnogurského.

Proč podle vás někteří agenti dostali negativní osvědčení? Byl to něčí záměr?

Důstojníci Vojenského obranného zpravodajství možná chtěli převzít některé bývalé agenty do své správy.

Proč se tato kauza objevila až teď, po deseti letech?

Myslím, že to souvisí s mou aktivitou ve slovenském parlamentu. Navrhl jsem novelu zákona na ochranu utajovaných skutečností, aby bývalí příslušníci komunistických bezpečnostních složek odešli ze Slovenské informační služby do policie a z vojenského zpravodajství do jiných složek. Krátce nato vypukl tento skandál. Vysoké zpravodajské funkcionáře teď čekají bezpečnostní prověrky. Má domněnka je, že důstojníci předhodili veřejnosti své dávné agenty, aby prověrky oddálili, anebo se jim možná pokusili uniknout.

Ján Langoš patří mezi vítěze voleb na Slovensku. Znamená to pro něj cestu do koalice, nebo opozice?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video