Oldřich Martinů byl dosud náměstkem policejního prezidenta.

Oldřich Martinů byl dosud náměstkem policejního prezidenta. | foto: Dan Materna

Langer postavil do čela policie Oldřicha Martinů

  • 71
Nový policejní prezident se jmenuje Oldřich Martinů. Ve dvě hodiny odpoledne to oznámil ministr vnitra Ivan Langer. Martinů dosud působil jako náměstek policejního prezidenta a měl na starosti mezinárodní spolupráci. Jeho jmenování policejním šéfem se už nějakou dobu očekávalo.

"Jmenování si velmi vážím, je to vyvrcholení mé kariéry u policie," komentoval povýšení jednačtyřicetiletý plukovník, který je u policie od roku 1984.

Dodal, že chce zůstat v čele policistů pět let, podle něj by taková lhůta měla platit také pro jeho nejbližší podřízené. Jejich jména zatím nejsou známá. Prezidium vypíše výběrová řízení, zatím byly posty náměstků svěřeny Jiřímu Houbovi, Tomáši Kuželovi a Ivanu Bílkovi.

Když měl Martinů říci své priority, vyjmenoval tři - reforma policie, její stabilizace a důvěryhodnost. Konkrétnější nebyl. Na otázku, jak chce zabránit odlivu policistů do civilu, odpověděl, že podrobnosti sdělí později.

Konce předchůdců nebyly nijak slavné
Martinů a jeho lidé to nebudou mít jednoduché. Langer chce policii zásadně reformovat, navíc dřívější policejní šéfové skončili neslavně.

Zatím poslední šéf Vladislav Husák se rozhodl skončit poté, co se kolem něj objevilo několik závažných informací. Kromě jiného média upozornila, že Husák možná vyzradil některé důvěrné informace a byl také ve spojení s lidmi kolem sociální demokracie. - více zde

"Svým způsobem policii miluji. Jestliže zjistíte, že začínáte škodit někomu, koho máte rád nebo milujete, tak se musíte nějakým způsobem zachovat," zdůvodnil 23. března svůj odchod z pozice policejního prezidenta. - více zde

Nicméně Oldřich Martinů si vybral dobrovolně. Zvažoval přitom ještě jednu lukrativní nabídku. Jak i dnes přiznal, mohl jít dělat do ústřední Europolu v Haagu. Nakonec zůstane v tvrdé české realitě, u policie s množstvím potíží.

Od pořádkové policie na Interpol
Oldřich Martinů byl Husákovým náměstkem. A dosud toho o něm mnoho známo není.

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, do roku 1989 byl v pořádkové policii, potom nastoupil na kriminálku, kde se zabýval násilnými trestnými činy. Dotáhl to až na ředitelství kriminálky, kde se specializoval na potírání organizovaného zločinu.

V roce 1997 byl jmenován ředitelem Národní ústředny Interpolu Praha. O dva roky později převzal vedení středočeské policejní krajské správy, v jejímž
čele stál tři roky. Na podzim 2002 vyhrál výběrové řízení na jedno z míst náměstků policejního prezidenta.

Nového šéfa chtěl povýšit už Bublan
S nástupem "tak trochu" nového muže by mohla být spokojena i opoziční sociální demokracie, která jinak každou chvíli vyzývá Langera k rezignaci.

Její někdejší ministr vnitra (nyní stínový) František Bublan minulý týden v Českém rozhlase nemluvil o Martinů nijak špatně.

"Za sebe mohu říci, že bych byl celkem spokojen," sdělil Bublan, který přiznal, že když v roce 2005 vybíral policejního prezidenta, byl mezi pěti horkými kandidáty právě tento muž.

"V mém celkovém hodnocení možná skončil těsně za tehdejším plukovníkem Husákem, takže pro mne je to člověk, který má přehled, je znám i v zahraničí," chválil ho Bublan. Přesto jednu výtku zmínil. Martinů se mu zdál méně razantní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video