Langer osočil policii kvůli kauze Kořistka

  • 468
Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer osočil policii, že postupovala při vyšetřování kauzy údajného uplácení unionistického poslance Kořistky nezákonně. "Policie vyvíjela nátlak na svědky," řekl Langer v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministr vnitra František Bublan, který byl rovněž hostem pořadu, to důrazně odmítl a označil vyšetřování za naprosto standardní. Obvinění později odmítl i náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

Podle Langra policie čtvrtečním zadržením asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka ukázala, že není objektivní, nezávislá ani profesionální.

"Pokud se potvrdí, že policie ovlivňovala svědkyně, tak už nelze hovořit pouze o neprofesionalitě, ale dokonce o nezákonném postupu," uvedl.

Policie podle jeho informací tlačila na Dalíkovy známé Šárku Froňkovou a Radmilu Ondříškovou.

Langrovo obvinění považuje Bublan za zastrašování policie. "V takové atmosféře budou mít policisté strach pracovat," řekl.

Langrovi se nelíbí, že policie případ údajného desetimilionového úplatku vyšetřuje pouze v jedné verzi, a to v té, která dává za pravdu poslanci vládní Unie svobody Kořistkovi. Na případ by podle Langra měla dohlédnout nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Langer: Měly by začít padat policejní hlavy
Už v pátek Langr uvedl, že by kvůli případu měly začít v policii padat hlavy. Personální důsledky by kauza měla mít pro Macháněho a náměstka protikorupční služby Milana Šišku, tvrdí.

Macháně považuje Langrova slova o ovlivňování svědků za absurdní a nepodložené tvrzení. "Vždy jsem se choval profesionálně a objektivně. Je to nefér tvrzení," řekl ČTK. Připomněl, že žádné pochybení neshledal v práci policie při hledání důkazů ani okresní státní zástupce Josef Bláha.

Bublan v debatě několikrát varoval před děláním předčasných závěrů. Zopakoval, že v případu žádné pokyny policii nedával. "Policie postupuje naprosto autonomně a bez jakýchkoli mých pokynů," uvedl na kritiku z řad ODS.

Ani nápad vyslechnout aktéry schůzky, na které se o úplatku údajně hovořilo, na detektoru lži prý nevznikl v jeho hlavě. Výslechu se podrobil pouze Kořistka, Dalík s Večerkem odmítli, protože výsledky takového výslechu stejně nemohou být použity jako hlavní důkaz. - více zde

Za snahu najít objektivní řešení považuje Bublan návrh Langrova stranického kolegy Vlastimila Tlustého vyslechnout všechny tři aktéry kauzy na detektoru lži v zahraničí. "Právně to však není schůdné," konstatoval. Langer má Tlustého nápad za názor laika, který se moc dobře neorientuje.

Gross: Je to zbytečná hysterie
Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross uvedl, že se kolem případu vytváří zbytečná hysterie. Mrzí ho, že čelní politikové zpochybňují celý systém "fungování spravedlnosti v tomhle státě".

Dalíka a Večerka, obviněné z uplácení, policie v pátek v Ostravě propustila a bude je vyšetřovat na svobodě. Do Ostravy dvojici dopravil z Prahy vrtulník, což Langer označil za teatrální gesto. - více zde

Podle Bublana tak policie učinila proto, aby dodržela pravidla zadržení daná zákonem.

Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu.

Oběma obviněným hrozí v případě prokázání viny rok až pět let vězení. Dalík i Večerek od počátku obvinění odmítají.

Vedle opoziční ODS kritizují postup policie i někteří právníci. Politologové a komentátoři se shodují na tom, že případ poškozuje ODS a dál oslabuje důvěru veřejnosti v politiku obecně.

DOKUMENT: TEXT OBVINĚNÍ - Co přivedlo Topolánkovy lidi do cely

ČLÁNKY O KAUZE KOŘISTKA


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video