Ivan Langer na tiskové konferenci

Ivan Langer na tiskové konferenci - Místopředseda ODS Ivan Langer odpovídá na tiskové konferenci. | foto: Dan Materna, MF DNES

Langer: ODS je jako atraktivní žena

  • 224
Proč není vidět šéfa ODS Mirka Topolánka tolik, jako "buldozera" Jiřího Paroubka, lídra ČSSD? Podle místopředsedy ODS Ivana Langera není jeho strana v žádné defenzivě a Topolánek normálně pracuje. Alespoň to tvrdí v rozhovoru pro MF DNES.

Pane místopředsedo, před časem jste v rozhovoru pro BBC řekl, že největším nebezpečím pro ODS by mohla být samotná ODS. Nemyslíte si, že už se to stalo?Nemyslím. Čím více se blíží termín voleb, tak je víc a víc patrná přirozená nervozita těch, co do volebního zápasu nastupují. My do nich jdeme jako silná jednotná strana, která se osm let pečlivě připravovala na možnost převzít vládní odpovědnost a má celou řadu dobře připravených osobností.

Vy nepozorujete, že pro veřejnost ODS působí jako strana v defenzivě?
Může působit. Ale dojem neodpovídá realitě.

Ani jste si nevšiml toho, že váš stranický šéf Mirek Topolánek často jezdí do ciziny, a méně se proto vyjadřuje k domácím otázkám?
Raději bych ho viděl víc doma. Vzhledem k tomu, že se nás naši političtí rivalové snaží vykreslit jako extremistickou a svého druhu ojedinělou stranu v Evropě, ale i ve světě, je logické, že chce těmito jednáními dokázat, že jsme součástí standardní politické scény. On má handicap nepřítomnosti v jedné ze dvou parlamentních komor, a tudíž to může působit, že je málo viditelný.

Jenže ten handicap si on zvolil sám. Mohl být přece v Senátu.
Ano. Byla to volba tak padesát na padesát pro dobré i špatné. Polovina je ten mediální handicap z toho plynoucí a druhá, že není svázán přímo s parlamentem a to mu dává šanci více působit v regionech. A tam je hodně aktivní.

Takže pan Topolánek normálně pracuje, ale nikdo si toho nevšiml.
Jé! Normálně pracuje a měl by dělat víc pro to, aby si toho veřejnost všimla, protože je za ním kus práce. Měl by více přitlačit na pilu, aby byl více viděn.

V médiích jste ale pořád vidět za ODS především vy, Vlastimil Tlustý či Petr Nečas. Pár měsíců před volbami je to u vašeho lídra na pováženou.
Určitě to úplně v pořádku není. My využíváme toho bonusu, který máme z toho, že jsme v Poslanecké sněmovně. To klíčové období ovšem jednou přijde a pro Mirka Topolánka by to měl být podnět, aby se více soustředil na to, jak se jeví, ne jenom jaký ve skutečnosti je.

Pokud vím, tak mediální poradci panu Topolánkovi řekli, že nemá být v televizních diskusích na premiéra Jiřího Paroubka tak ostrý. To ale působí z obrazovky jako slabost, ne síla, nemyslíte?
To je problém, který vnímám velmi citlivě, že od nástupu pana Paroubka, pana Ratha je slušnost považována za slabost. Je pak složité vystupovat klidně, slušně a současně nebýt považován za toho, kdo tahá za kratší konec provazu. Vím však, že v televizi rozhoduje z devadesáti procent to, jak se jevíte, a pouze z deseti procent to, co říkáte. Okruh osob, ke kterým mluví pan Paroubek, a okruh osob, které oslovuje Mirek Topolánek, je jiný. My oslovujeme lidi, kteří chtějí slyšet argumenty a řešení, ne silná gesta a slova.

I vy používáte často silná slova...
Jsa vyprovokován, připouštím, že sáhnu do takovéhoto rezervoáru.

To jste vyprovokován často. Není však nevýraznost vašeho lídra příčinou toho, že celá ODS působí jako defenzivní strana?
Ten dojem existuje. Já ale znám dobře situaci v jednotlivých regionech a vím, že ODS je nabuzená a v dobrém slova smyslu opět mobilizována. Možná, že to není tolik vidět, ale zúročí se to ve volbách.

Kde je Modrá šance?

Přijde vám ale normální, že dlouho propagujete Modrou šanci a před volbami ji odsunete na druhou kolej?
Modrá šance vznikla jako svého druhu ojedinělý politický dokument, který, když se podíváte do polistopadové historie, nemá skutečně obdoby. Měl dokladovat odbornou i personální připravenost hlavní opoziční strany s názvem ODS. V tomto smyslu ho považuji za pevné základy, na nichž stavíme samotnou stavbu - a tou je volební program.

Slyšel jsem, že jste Modrou šanci potopili proto, aby ti, co do ní psali, nemuseli nést po případných prohraných volbách zodpovědnost.
To je ďábelská spekulace! To bychom museli prokazovat vysoký stupeň politického masochismu.

Vy nejste politický masochista?
Kdybychom to rozebrali, tak možná částečně ano. Čím dál více mám totiž pocit, že v politice vítězí výhradně forma nad obsahem. Mně šlo vždy o obsah, takže si za svým textem v Modré šanci stojím. Je to jediný ucelený koncepční dokument, který má vizi, a vyplývá z něj, jak té vize dosáhnout. Na rozdíl od posledních ministrů vnitra. Ti nic takového neměli a nemají.

A co rovná daň? Tu jste si zvolili za svoji ikonu a teď to vypadá, že ji opouštíte. Nestáváte se pro voliče nesrozumitelnými?
Věřím, že nikoli. Uvědomte si, že speciální kampaň na rovnou daň nikdy nebyla, a přesto ji podporuje kolem třiceti procent lidí. To považuji za velký úspěch. Proto platí, že od rovné daně neustupujeme. Naopak ji začneme před volbami více představovat. Úvahy o speciální sazbě pro potraviny, které se teď objevily, nejsou nové. Vůbec neopouštíme myšlenku, že na rovné dani musí vydělat každý. A každý na naší daňové reformě skutečně vydělá.

Tak jste si dal malou předvolební přednášku.
Sám jste si o ni řekl!

Dobře. Tak vysvětlete čtenářům, že váš stínový ministr zdravotnictví Julínek řekne, že dá do zdravotnictví navíc 20 miliard navíc, a pak to váš stínový ministr financí Tlustý označí za nesmysl. To vyvrací vaše slova o jednotné ODS.
Nebudu mezi nimi dělat soudce. Pokud vím, tak kolega Julínek ví, kde ty peníze vzít.

Kde je chce vzít? Jen abyste mě teď nevyhodil jako premiér Paroubek kolegy z Hospodářských novin, když se jej ptali, kde chce vzít na své sliby peníze.
Nevyhodím. Jak dostat více peněz do zdravotnictví? Lepším čerpáním strukturálních fondů EU, možností komerčního připojištění, zamezením úniku peněz souvisejících s platbou a výběrem nemocenského a změnou plateb za státní pojištěnce. Když stát valorizuje důchody, tak by se měl stejně chovat při platbách za pojištěnce. K úvaze je pak myšlenka, zda některé nelékařské věci nemají být hrazeny přímo.

Váš kolega Tlustý si také stěžoval, že neví, jak to bude s předvolební kampaní. Vy to víte?
Nejsem členem předvolebního štábu.

To je normální, že místopředseda strany není jeho členem?
Pan předseda Topolánek si vybral jiné lidi, kterým věří, že dokážou kampaň zrealizovat dobře. Takže nemám úplný přehled.

A bez toho přehledu pořád věříte ve vaše vítězství ve volbách?
Ano. Kdybych nevěřil, tak bych nemohl dělat svoji práci. To bych byl skutečně masochista.

Přijdou Marťané?

Situace pro ODS i pro ostatní strany se změnila po nástupu premiéra Paroubka do funkce. Nepodcenili jste ho?
Jak se to vezme. Přiznám se, že slovníkem, dikcí, způsobem vystupování Jiřího Paroubka jsem byl osobně zaskočen. Myslel jsem si...

Že Marťané nikdy nepřijdou?
Ne. Že listopad 1989 je už dávno pryč a že takováto reinkarnace bolševického papalášského myšlení, vystupování a argumentování je za námi. Byl jsem v šoku a nedávno jsem nespal celou noc, když jsem si četl nový zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Tam jsem se dočetl, že někdo je ještě dnes schopen společně s komunisty někomu jinému sebrat majetek. Na to může v mém rodném kraji doplatit asi 200 tisíc pacientů. Jsem si jist, že Jiří Paroubek je návrat do minulosti, kam většina z nás nechce jít. To lidé před volbami pochopí.

Jednou z nejdiskutovanějších otázek současnosti je, jaké mohou vzniknout po volbách koalice. Změnila by se situace, kdyby do Sněmovny vstoupila nová strana?
My bychom chtěli koalici s KDU-ČSL a u další strany záleží na tom, kdo by to byl.

Šoky z Paroubka

Dokážete si například představit koalici s KDU-ČSL i se Stranou zelených?
Velmi snadno. Platí sice klišé, že ODS nemá ráda dobré životní prostředí, ale opak je pravdou. Já chci pro sebe a svoje děti, abychom žili v kvalitním životním prostředí. Nevidím problém se v tom shodnout se Stranou zelených.

Strana zelených je ale konglomerátem nejrůznějších politiků, od pravicových až po velmi levicové. Neobával byste se toho?
To máte pravdu. V tomto případě Strana zelených nepředstavuje jasně čitelného partnera. Bez ohledu na to si myslím, že by pak respektovali program koaliční vlády. Je ale lepší, než volit stranu na jedno použití, myslím to v dobrém slova smyslu, vybrat si plnohodnotnou stranu, která má ve svém programu silný akcent na životní prostředí. A tou je ODS.

Jak se díváte na možnost velké koalice s ČSSD?
Nepřipouštím si ji. Sociální demokracie vykročila směrem ke komunistům, a proto nevidím sebemenší šanci na programovou shodu s ČSSD.

A existují v ODS síly, které si ji představit umějí?
Řeknu to otevřeně: nepochybně taková skupina lidí v ODS existuje. Na pražské radnici již dlouho se sociální demokracií naše strana spolupracuje.

Tím myslíte Pavla Béma?
Nemyslím tím žádnou konkrétní osobu.

On mi ale nedávno v rozhovoru řekl, že by do koalice s Jiřím Paroubkem nešel.
Jsem rád, že to říká.

Vy jste známý chrlič bonmotů na adresu svých soupeřů. Máte ale po ruce bonmot na adresu své ODS?
Řeknu to jako muž.

Jak vidím, jste muž, tak to zkuste.
Je to atraktivní žena v nejlepším věku, která ví, co chcete, a dokáže vám to poskytnout. To je ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue